Svijet

PODVIG ZA POHVALU Djevojčica sama sebi SJEKIROM ODSJEKLA PRST, a onda su na scenu stupili ljekari

Zahvaljujući plastičnim hirurzima KBC Zagreb, 13-godišnjoj djevojčici iz okoline Rijeke prošle nedelje uspješno je “vraćen” palac koji je odsjekla dok se “igrala sa sjekiricom”.

PODVIG ZA POHVALU Djevojčica sama sebi SJEKIROM ODSJEKLA PRST, a onda su na scenu stupili ljekari
FOTO: SHUTTERSTOCK

Kako prenose hrvatski mediji, htjela je samo malo da “nacijepa drva”. Iako je desnoruka, sjekiricu je držala lijevom rukom, a bio je dovoljno samo trenutak nepažnje da ostane bez palca.

Operacija je trajala od ponoći u utorak do srijede ujutro. Ljekari ne kriju zadovoljstvo što su uspjeli da spasu Ivin prst. Za dva ili tri mjeseca, odnosno čim se oporavi kost, počeće rehabilitacija kako bi se oporavili živci i tetive kako bi prst bio u punoj funkciji, piše Jutarnji list.

Sve je počelo u bašti, kada je Iva nesrećno sekirom udarila po prstu. Pošto se dogodila nesreća, roditelji su krenuli u trku s vremenom. Uzeli su odsječeni prst i pošli u najbližu bolnicu KBC Rijeka. Međutim, tamo su im predložili da se “sanira rana”, odnosno da Ana ostane bez palca.

Prijedlog se roditeljima nije dopao

Užasnuti prijedlogom krenuli su da traže dugu mogućnost. Znali su da su mnogima “prsti vraćeni” pa nisu gubili vrijeme. Sjeli su u automobil i uputili se u Zagreb. Prst su stavili u vrećicu u nadi da neće zakasniti, odnosno da će ljekari uspjeti da spasu Ivin palac.

Dežuran je te večeri bio dr Nino Fuhs, koji je znao šta treba da se uradi. Okupio je kolege mikrohirurge koji rade komplikovane zahvate i pozvao dr Mladena Dudukovića i dr Hrvoja Kisić. Sva trojica su vrlo brzo započeli operaciju za koju su odmah znali da će potrajati do sutra.

Trebalo je pripremiti palac za spajanje, tačnije sve krvne žile, tetive i živce, kao i one na šaci. Dakle, dvije ekipe radile na pripremi, a onda je počelo spajanje. Sve se radilo pod mikroskopom i zato su te rekonstruktivne operacije toliko zahtjevne. Srećom, operacija je bila uspješna.

Tanke žile

– Šaka možda neće biti u funkciji tako da Iva može da svira klavir, ali pisanje i sve ostalo što svakodnevno radimo rukom je spaseno. Naime, bez palca funkcija šake smanjena je čak za 45 odsto – objašnjava dr Duduković i dodao je da je operacija trajala dugo jer su kod djece krvni sudovi vrlo tanki, u prečniku ne većem od 0,3 milimetra.

Za šest nedjelja izvadiće se žica koja trenutno spaja polomljenu kost palca i onda se radi rentgen da se vidi situacija, odnosno može li da se počne sa intenzivnom fizikalnom terapijom. Za nekoliko mjeseci prst će biti u punoj funkciji. Polako će se vraćati osjećaj jer je nervima potrebno najviše vremena za oporavak. Kod odraslih to traje duže, ali djeca imaju mnogo veći biološki potencijal, tako da Iva neće čekati dugo na oporavak palca.

Ljekari ističu da je rad pod mikroskopom vrlo zahtjevan. Ruka mora da bude vrlo mirna, pa i svjetski podaci govore da su te operacije, prije svega, za hirurge ne starije od četrdesetak godina dok još nema nikakva tremora. Trojica hirurga s Rebra upravo su u toj dobi, od 35 do 40 godina. U ovom trenutku to je jedina mikrohirurška ekipa u državi koja može da radi takve zahvate jer je KB Dubrava, kao drugi centar, bavi prijemomm pacijenata zaraženih korona virusom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu