Iako znaju da budu dosadni jer samo niotkuda osjetite da nešto mili po vama, ali stručnjaci tvrde kako nema razloga za strah i paniku. Leteći mravi ne predstavljaju nikakvu direktnu opasnost za ljude jer ne ujedaju sem ako se osjete ugroženim.
Obično se pojavljuju ni od kuda, u rojevima, pa tako znaju da prekriju ogromne površine, čak i cijeli zid!
Odakle mravima krila?
Rojevi letećih mrava, kraljice i mužjaci, izlaze iz mravinjaka svake godine krajem ljeta, kada je stabilno vrijeme bez jakog vjetra, a obično se pojavlju dva do tri dana nakon kiše. Leteći mravi se tada izdižu visoko u vazduh kako bi se međusobno parili.
Matice žive prilično dugo u poređenju sa mužjacima jer nakon parenja mužjaci umiru, a oplođene mlade matice gube krila i počinju da osnivaju novu koloniju. Ukoliko vidite mrave sa krilima unutar kuće, to nije dobar znak jer je zapravo to pokazatelj da negdje u svom domu imate koloniju mrava i da pokušava da se proširi.
Najbolje metode kojima ćete se riješiti kolonije mrava
Leteće mrave ne privlači svjetlost, već slatka hrana i vlažna mjesta, zbog toga ćete ih uglavnom naći u kupatilu, kuhinji ili špajzu.
Moguće je riješiti ih se metodama i sredstvima koja se koriste u borbi protiv bilo kojih drugih domaćih insekata. Zapravo je glavna “caka” u tome da se mrava treba riješiti prije perioda parenja, ili nakon njega, odnosno kada insekti odbace krila. Područja u blizini pukotina (ako ih ima) premažite sirćetom, maslacem ili sokom od bijelog luka.
– Možete pripremiti smjesu sa otrovom – u posudi pomiješajte 200 ml vode sa 100 ml tečnog sapuna, temeljno promiješajte, a zatim dobijenu smjesu poprskajte na mjesta na kojima su se ugnijezdili mravi.
– Pripremite slatki mamac – sipajte vodu u tanjir, a u sredinu stavite džem ili med. Insekte će privući slatka aroma, te će doletjeti do vode i utopiti se.
– Ako ste uspjeli da odredite tačnu lokaciju na kojoj se nalazi mravi, onda treba da pukotinu napunite kipućom vodom – u tom slučaju sigurno ćete se riješiti svih članova kolonije zajedno s maticom.
– Borna kiselina – sipajte malo borne kiseline u mljeveno meso ili krompir, napravite male kuglice i rasporedite ih u kuhinji. Mravi će pojesti mamac sa otrovom i odnijeti ga u gnijezdo.
– Hemijska industrija je u mogućnosti da ponudi gelove, različite sprejeve, a vrlo je važno da bilo koju vrstu insekticida koristimo strogo prema uputstvima koji su navedeni na pakovanju.
Kako biste spriječili da se leteći mravi ponovo vrate u vaš dom, trebalo bi da redovno brišete stolove, police u kuhinji, noćne ormariće, a preporučljivo je da čuvate hranu u zatvorenim kontejnerima i da kantu ispraznite što je češće moguće, posebno ljeti. Ako imate kućnog ljubimca, hrana se mora čuvati u dobro zatvorenim staklenim posudama, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu