Društvo

POLJOPRIVREDNICI POŽURILI PO KROMPIR Trebinjci kupuju sjeme iz Holandije

U trebinjske poljoprivredne apoteke stigli su sjemenski krompir i luk, a cijene krompira su nešto niže nego lani. Zbog klimatskih uslova sadnja ranih sorti krompira i luka u trebinjskom polju počinje ranije, pa poljoprivrednici sjemenski krompir i luk kupuju već krajem januara.

POLJOPRIVREDNICI POŽURILI PO KROMPIR Trebinjci kupuju sjeme iz Holandije
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U poljoprivrednim apotekama kažu da su cijene sjemenskog krompira koji se uvozi iz Holandije niže za 10 do 15 pfeniga u odnosu na prošlu godinu. Krompir iz Guče prodaje se po prošlogodišnoj cijeni i jeftiniji je i do 20 odsto u odnosu na holandske sorte.

Za kilogram luka poljoprivednici moraju da izdvoje skoro 4 marke, a cijene su nešto više zbog nedostatka sjemena ove povrtlarske kulture na tržištu.

Trebinjski poljoprivrednici se najčešće opredjeljuju za kupovinu krompira koji se uvozi iz Holandije, a prve ture sjemenskog krompira prodaju već za nekoliko dana.

Guča

Agronomi tvrde da krompir iz Guče nema lošiji kvalitet i da može biti zdraviji od holandskog.

Krompir iz Guče u Srbiji se ne razlikuje od onoga koji se uvozi iz Holandije; čak su pravila vezana za bolesti ove povrtlarske kulture stroža u Srbiji nego u Holandiji. Tamo se neke bolesti tolerišu, što nije slučaj u Srbiji – objašnjava Dragan Bukvić iz trebinjske Poljoprivredna zadruge.

On kaže da se radi o originalnim sjemenima firme koja je najveći proizvođač na Balkanu. Osnovno, odnosno elitno seme uvozi se iz Holandije, a kontrole rade holandski stručnjaci.

Bukvić objašnjava da se posljednjih nekoliko godina naročito prodaje srednjerana sorta krompira lesita, koju kupuje skoro 50 odsto poljoprivrednika.

Kasne sorte

Zavisno od nadmorske visine parcela, trebinjski poljoprivrednici sade i kasne sorte krompira, a u trebinjskim poljoprivrednim apotekama nudi se 10-ak razlitičih sorti.

Najbrže se prodaju prve isporuke holandskog krompira, jer poljoprivrednici smatraju da su one najkvalitetnije, iako stručnjaci tvrde da nema neke razlike u prinosima između prvog sjemenskog krompira i onih koji se kasnije nabavljaju.

Trebinjski Agrarni fond krajem prošle godine pozvao je poljoprivredne proizvođače zainteresovane za kooperantsku saradnju u proizvodnji krompira da se prijave za dodjelu sjemenskog materijala.

Agrarni fond je poljoprivrednicima koji su zaključili kooperantski ugovor sa ovim fondom obezbijedio potrebne količine sjemenskog krompira i besplatno oranje zemljišta.

Suša digla cijene

Poljoprivrednici u Hercegovini prošle godine su bili neprijatno iznenađeni cijenama sjemenskog krompira i luka. Zbog suše, koja je pogodila zemlje proizvođače, i manjih prinosa, krompir je lani bio skuplji i do 40 odsto, a luk i preko 50 odsto u odnosu na godinu ranije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije