Biznis

POLUGODIŠNJI FINANSIJSKI IZVJEŠTAJ RBI Osnovni prihodi stabilni, konsolidovana dobit 368 miliona evra

U prvom polugodištu 2020. godine Raiffeisen Bank International AG (RBI) ostvarila je konsolidovanu dobit od 368 miliona evra.

POLUGODIŠNJI FINANSIJSKI IZVJEŠTAJ RBI Osnovni prihodi stabilni, konsolidovana dobit 368 miliona evra
FOTO: RAIFFEISEN BANK INTERNATIONAL AG

Konsolidovana dobit opala je za 203 miliona evra u odnosu na prethodnu godinu.

Ovaj rezultat uzrokovan je negativnim uticajem direktnih i indirektnih efekata Covid-19 krize. Uticaj krize ogleda se u troškovima kreditnog rizika te moratorijumima na plaćanje i rezervisanjima za investicije i goodwill.

– RBI je u solidnoj situaciji. Imamo dobru kapitalnu osnovu i snažnu poziciju likvidnosti. Nismo mijenjali našu prognozu. Očekujemo srednju jednocifrenu brojku kada je u pitanju povrat na osnovni kapital RBI-a –  izjavio je Johann Strobl, generalni direktor RBI-a.

Opšti administrativni troškovi su manji za 23 miliona evra na godišnjoj osnovi i iznose 1.474 miliona evra. Koeficijent trošak/prihod opao je za 5,0 procentnih poena, na 54,8 procenata.

Recesija se najviše ogleda u gubicima po rezervisanjima

Recesija uzrokovana pandemijom Covid-19 se najviše ogleda u troškovima rezervisanja za finansijsku aktivu, koji su dostigli 312 miliona evra u poređenju s veoma skromnim nivoom od 12 miliona evra prošle godine.

NPE koeficijent iznosi 1,9 procenata i opao je za 0,2 procenta u odnosu na prethodnu godinu, uglavnom zahvaljujući povećanom obimu kreditiranja. Koeficijent pokrivenosti NPE poboljšan je za 2,4 procentna poena, na 63,3 procenta.

Koeficijent ukupnog kapitala (potpuni ispunjen) iznosi 17,5 procenata

Koeficijent CET1 iznosi 13,2 procenta na potpuno ispunjenoj osnovi (svaki) i uzevši u obzir polugodišnji rezultat, koeficijent osnovnog kapitala je 14,6 procenata, a koeficijent ukupnog kapitala iznosi 17,5 procenata.

Kvartalno poređenje

– Nakon zadovoljavajućeg razvoja prihoda u prvom kvartalu došlo je do značajnog pada u drugom kvartalu zbog uvođenja karantina. U međuvremenu, primjećujemo oporavak ekonomskih aktivnosti u raznim područjima – dodao je g. Strobl.

Neto kamatni prihod opao je za 57 miliona evra u odnosu na prethodni kvartal na 825 miliona evra. Neto kamatna marža opala je za 22 bazna poena na 2,21 procenat, uglavnom kao rezultat negativnog razvoja marže u velikom broju zemalja Grupacije zbog umanjenja stope uzrokovanog Covid-19.

Opšti administrativni troškovi su manji za 36 miliona evra u odnosu na prethodni kvartal i iznose 719 miliona evra.

Gubici po osnovu rezervisanja za finansijska sredstva iznosili su 5 miliona evra iznad nivoa prethodnog kvartala od 158 miliona evra.

Konsolidovana dobit, koja je iznosila 192 miliona evra, za 15 miliona evra je veća u odnosu na prethodni kvartal. S druge strane, operativni rezultat je opao za 83 miliona evra zahvaljujući značajnom smanjenju osnovnih prihoda.

Prognoza

Očekujemo umjereni rast kredita u 2020.

Trenutno se očekuje da će koeficijent rezervisanja za finansijsku 2020. godinu biti negdje oko 75 baznih poena, zavisno od dužine i težine poremećaja.

Cilj nam je postići koeficijent trošak/prihod od oko 55 procenata u srednjoročnom periodu, te procjenjujemo koliko će aktuelne okolnosti uticati na koeficijent u 2021. godini.

Naš cilj je konsolidovani povrat na kapital od oko 11 procenata u srednjem roku. Trenutno, a na osnovu naših najboljih procjena, očekujemo da će u 2020. konsolidovani povrat na kapital biti u srednjim jednocifrenim vrijednostima.

Potvrđujemo da je naš srednjoročni cilj CET1 koeficijent od oko 13 procenata.

Na osnovu ovog cilja, namjeravamo distribuirati između 20 i 50 procenata konsolidovane dobiti.

Pokazatelji

1.       Osnovni prihodi stabilni u odnosu na prošlu godinu, rast neto prihoda po kamati za dva procenta, uz isti neto prihod po kamatama i provizijama (niži u odnosu na prethodni kvartal zbog uvođenja karantina);

2.       Rast kredita klijenata na godišnjoj osnovi za tri procenta uprkos značajnoj deprecijaciji lokalnih valuta;

3.       Koeficijent rezervisanja od 0,67 procenata u prvoj polovini godine; povećanje uzrokovano efektima Covid-19;

4.       Konsolidovana dobit od 368 miliona evra pod negativnim uticajem većih troškova rizika i troškova rezervisanja kod kompanija sa vrijednošću procijenjenom osnovnim kapitalom (ostali rezultat);

5.       Neto kamatna marža na kvartalnom nivou opala za 22 bazna poena na 2,21 procenat;

6.       Koeficijent NPE i koeficijent pokrivenosti NPE blago poboljšani, NPE na 1,9 procenata, a koeficijent pokrivenosti NPE na 63,3 procenta;

7.       Koeficijent CET1 13,2 procenta (uključujući podatke zaključno s današnjim datumom).

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije