Društvo

Ponovo nije usvojena odluka o dodjeli parcela poljoprivrednicima: Zakup zemlje na čekanju zbog svađe odbornika

Prijedlog odluke o davanju u zakup poljoprivrednog zemljišta, u vlasništvu Republike Srpske, drugi put je skinut sa dnevnog reda sjednice Skupštine grada Bijeljina.

Ponovo nije usvojena odluka o dodjeli parcela poljoprivrednicima: Zakup zemlje na čekanju zbog svađe odbornika
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
Odbornici u Skupštini grada Bijeljina

Aktuelna skupštinska većina, predvođena SDS, obrazlažila je ovaj potez da će se o ovoj tački raspravljati kada bude usaglašen Pravilnik o dodjeli zemljišta.

Sve primjedbe, naglašavaju, uputiće resornom ministarstvu. Međutim, opozicija upozorava da zemljište nelegalno koriste poljoprivrednici bliski SDS i da se na ovaj način pokušava prikriti stvarno stanje, odnosno nerad nadležnih gradskih institucija.

Odluka o raspisivanju oglasa za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u svojini Republike Srpske izazvala je burnu raspravu.

Komisija za poljoprivredu grada Bijeljina dala je negativno mišljenje na Pravilnik, koji je uradilo Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS i način bodovanja.

Šef Kluba odbornika SDS u Skupštini grada Bijeljina Jovan Gajić  podsjeća da je licitacijom iz 2008. godine, Ministarstvo poljoprivrede podjelilo 3.500 hektara, dok je zakup 233 hektara poljoprivrednog zemljišta sporan zbog nerješenih postupaka restitucije, ali i pravilnika na osnovu kojeg se ocjenjuju zainteresovani.

Kakav je to uslov da može da konkuriše samo poljoprivrednik koji je završio poljoprivredni fakultet ili srednju poljoprivrednu školu. Stičemo utisak da je namjerno napravljeno tako da veliki broj koji zaista obrađuje tu zemlju neće moći ni konkurisati. A naš prihod u budžetu po osnovu zakupa biće 9.000 KM godišnje, a dobićemo stotine nezadovoljnih poljoprivrednika – kaže Gajić.

Šef Kluba odbornika SNSD u Skupštini grada Bijeljina Nedeljko Ćorić kaže da se prebacivanjem odgovornosti na Ministarstvo poljoprivrede pokušavaju prikriti pravi problem, odnosno nerad nadležnih u Gradskoj upravi.

– Problema sa Pravilnikom Ministarstva poljprivrede nema u opštinama i gradovima u RS u kojima je već primjenjen, već samo ovdje u Bijeljini. Niko ne govori o tome da grad Bijeljina ima na raspolaganju blizu 900 hektara površina koje nisu izdate u koncesiju, već ih obrađuju ljudi koji su tu zemlju dobili na nelegalan način, bliski SDS – ističe Ćorić.

Ključni problem, prema mišljenju odbornika Pokreta „Uspješna Srpska“ Miće Živića jeste što je od  234 hektara ogroman dio u restituciji .

– Kako da uvedete nekog u posjed, a to je nečija djedovina i pravi vlasnik čeka da mu se vrati. S obzirom da je ovo izborna godina, manipuliše se sa glasovima poljoprivrednika. Zato bi najpoštenije bilo ovu zemlju podjeliti nakon izbora. Prije toga, treba formirati komisiju koja će utvrditi ko obrađuje zemljište, ko plaća nadoknadu, a kome je ta zemlja oduzeta – kaže Živić.

Međutim, gradonačelnik Mićo Mićić tvrdi da Gradska uprava Bijeljina ne snosi nikakvu odgovornost za podjelu zemljišta.

– Ovo  zemljište nije vlasništvo Grada Bijeljina. Nikome nismo dali ugovore o korištenju, niti lokalna zajednica može da vrši restituciju, tako da je sramotno i bezobrazno prebacivati odgovornost nadležnih na nas – tvrdi Mićić.

Foto: Siniša Pašalić/RAS SRbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS SRbija
MIćo Mićić

Istovremeno, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske odbacilo je kao neutemeljene Mićićeve tvrdnje  da je republička vlast obavezna da daje u zakup poljoprivredno zemljište na nivou lokalnih zajednica.

–  Po tom pravilniku, lokalne zajednice raspisuju javne pozive za dodjelu u zakup poljoprivrednog zemljišta, i jedino gradonačelnik Mićić odbija da ga provodi – saopšteno je iz Ministarstva. Podsjećaju da se 6. marta, na sastanku sa ministrom Stevom Mirjanićem, Mićić obavezao da će u najskorije vrijeme raspisati javni poziv za dodjelu 234 hektara poljoprivrednog zemljišta u Bijeljini, ali to do danas nije ispunio i još za to krivi druge.

Cijena zakupa 60 maraka

Poljoprivrednici u Semberiji nestrpljivo čekaju dodjelu ovog zemljišta jer je predviđena cena zakupa 60 maraka po hektaru zemljišta osme klase, a do 120 maraka za prvu klasu.

Smatraju da je u sve politika umješala prste, a da će najveći ceh na kraju platiti oni.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije