Kultura

„Ponuda je bila manja, ali NIJE RAZOČARALA“ Filmska kritičarka Monika Ponjavić o produkciji u toku pandemije

Iako se zbog novonastale situacije stiče utisak da je prošlogodišnja ponuda serija i filmova oskudijevala, ako pogledamo šta je sve prikazano i kakav je nivo kvaliteta prikazanog, nisam sigurna koliko je to tačno.

„Ponuda je bila manja, ali NIJE RAZOČARALA“ Filmska kritičarka Monika Ponjavić o produkciji u toku pandemije
FOTO: MARKO BILBIJA/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Riječi su Monike Ponjavić, filmske kritičarke, koja je sa Srpskainfo razgovarala na temu filmske i serijske produkcije u doba pandemije virusa korona.

– Statistički gledalo, ponuda je sigurno bila manja. Posebno ako u obzir uzmemo sve one filmove i serije koji su zbog pandemije odgođeni, koji su prikazani na striming servisima ili čije je snimanje prekinuto na pola. Sa te tačke gledanja, da, ponuda jeste siromašnija i pandemija jeste dramatično uticala na takav ishod, ali istovremeno toliko je toga ipak bilo u ponudi, što je zaista oduševilo – objasnila je ona.

Od filmova koji su u prethodnoj godini oduševili i gledaoce i kritičare, izdvojila je BBC produkciju „Small Axe“ Stiva Mekvina koja je zamišljena kao serija, antologija, iako se radi o pet zasebnih filmova, pa ih i ona tako tretira.

– Najbolji od svih dijelova je drugi, „Lovers Rock“, koji se, slično kao odlični „Climax“ Gaspara Noe, odvija gotovo isključivo na plesnom podijumu. „Lovers Rock“, kao uostalom i svi Mekvinovi filmovi, je nepretenciozno djelo o stvarima svakodnevnog života koje taj život slika realistično i kroz jednu vrstu neposrednosti koja nam dozvoljava da postanemo njen aktivni sudionik. Tako nešto bismo od Mekvina i očekivali, jer se radi o umjetniku i reditelju koji pomno bira svoje projekte i kroz njih unosi svjež pogled na poznate teme, ali i na samu industriju – rekla je ona.

Uz Mekvina izdvojila je i „Nomadland“, rediteljke Kloi Zao u kojem glavnu ulogu igra nevjerovatna Frensis Mekdormand.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

– Nasuprot ovim nepretencioznim, jednostavnim, ali u iskazu silovitim filmovima, stoji „Tenet“ Kristofera Nolana, koji je jedno od najskupljih, najblještavijih, ali i najvećih razočarenja godine. U pitanju je vizuelno savršen, ali prazan film, odličnog koncepta čija svrha, pa i poenta i nije baš najsretnija – naglasila je ona.

Kada je televizijski program u pitanju, kao najveća razočarenja vidi serije „Run“, „Westworld“ i „Raised by Wolves“.

– Najveća pozitivna iznenađenja bile su serije „Normal People“, „I May Destroy You“ i „Ted Lasso“, koju sam pogledala ovih dana i koju nisam stavila na svoju godišnju listu najboljih serija, a trebalo je – dodaje.

Kako objašnjava, najiščekivaniji film ove godine je „Dune“ koji je trebao biti prikazan u kinima prošle godine.

– Što se tiče serija, ja lično najviše čekam „Succession“, čija je treća sezona takođe pomjerena za sljedeću godinu i za koju nemam dovoljno riječi hvale. Što se novih izdanja tiče, zahvaljujući uspjehu „Mandalorijana“ čeka se i „The Book of Boba Fett“, tu je i igrana serija „Cowboy Bebop“ po uzoru na istoimeni anime, Asimovljev „Foundation“, zatim „ribut“ „Dekstera“, te naravno Amazonov „Lord of the Rings“ – objasnila je Ponjavićeva.

Jedan od najišekivanijih filmova domaće produkcije je film „Dara iz Jasenovca“, koji je već prije premijere dobio niz pozitivnih kritika, ali i jednu negativnu.

FOTO:  DARA IZ JASENOVCA/PROMO
FOTO: DARA IZ JASENOVCA/PROMO

– Puno prašine se diglo oko Vajsbergove kritike. I mislim da će to uticati na gledanost. Posebno kod nas. Što se samog kvaliteta filma tiče, s obzirom da ga nisam pogledala, jer je premijera zakazana tek za april, ne mogu o tome govoriti, pa samim tim niti o vjerodostojnosti sporne kritike. Ali, uzevši u obzir novije trendove u srpskoj kinematografiji, mogu reći da su moja očekivanja podijeljena. Sa jedne strane, očekujem mnogo i nadam se najboljem ishodu, jer smatram da je izuzetno važno govoriti o stradanjima u Jasenovcu, posebno kroz film, ali sve dok se ta priča iznosi temeljno, tačno, neostrašćeno, posvećeno, pametno i profesionalno, jer takve teme se ne obrađuju svaki dan, čega smo svjedoci. Uz to, riječ je o jako delikatnoj temi gdje je samo jedan pogrešan korak dovoljan da bi se proizveo kontraefekat, što se djelimično desilo u slučaju Vajsbergove kritike, na primjer – objasnila je ona.

Monika dodaje da se sa druge strane vodi iskustvom „Nemanjića“, ali i nekih drugih domaćih ostvarenja.

– Strahujem da je pred nama još jedan bogat film u koji je uloženo enormno mnogo novca, ali koji se ne bavi svojom temom suštinski i kojem umjetnička dimenzija nedostaje. Naravno, ne govorim da ovaj i slični filmovi od nacionalnog interesa moraju biti umjetnički filmovi, ne, oni, prije svega, moraju biti „mejnstrim“ kako bi došli do što većeg broja publike i ispričali svoju priču jednom širem auditorijumu, Ali, oni ne mogu i ne smiju biti lišeni umjetnosti i osnovne funkcionalnosti. A kada to kažem onda mislim da ne smiju biti traljavo izvedeni, da moraju biti jasni u narativu i, a ovo je vjerovatno najvažnije, da ne smiju trivijalizovati svoju temu. Kao, uostalom, bilo koji film ili umjetničko djelo generalno. U suprotnom dobijamo novu propuštenu šansu, jer ako „Dara iz Jasenovca“ ne bude dobar film proći će još 70 godina do nove filmske priče o Jasenovcu, što bi bio veliki poraz. Kakav će biti ishod vidjećemo u aprilu – naglasila je.

Preporuke za gledanje

Od novijih filmova bih uvek preporučila „Cold Case Hammarskjold“ (2019), „Taxi Tehran“ (2015), „Holy Motors“ (2012), „The Master“ (2012), „On Body and Soul“ (2017), „Happy as Lazzaro“ (2018), „Beanpole“ (2019), „I dont care if we go down in history as babarians“ (2018), „Faces Places“ (2017), „Uncut Gems“ (2019), a od serija „Succession“, „Homecoming“, „Watchmen“, „The Young Pope“, „Boys“, „Fringe“, „Leftovers“, „Dark“ i „Fleabag“.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu