Biznis

"Bahata, treba da joj daju otkaz" Poslali joj kontrolu na vrata jer je lažirala bolovanje

Poslodavci se sve češće suočavaju sa lažnim bolovanjima zaposlenih koji u velikoj mjeri utiču na efikasnost poslovanja, ali i u značajnoj mjeri demotivišu druge zaposlene kada se osjeti i prepozna da bolovanje nije zasnovano na stvarnim potrebama i sprečenosti za rad.

Čovjek kuca na tastaturi
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Lažna bolovanja je izuzetno teško dokazati. Razlog tome jeste riječ poslodavca protiv riječi zaposlenog koji bolovanje koristi. Na Tviteru je nedavno jedna korisnica predstavila slučaj svoje prijateljice koja se našla u problemu zbog lažnog bolovanja:

– Treba mi pravni savjet. Drugarica radi u državnoj firmi, uzela je bolovanje da bi išla na neko punoljetstvo, međutim pravnica koja je ne voli pošalje joj nekakvu kontrolu na vrata? Ovi je ne nađu kući. Da li postoji šansa da joj daju otkaz? Ne znam da li je na neodređeno – napisala je ona na Tviteru.

Na ovu objavu ljudi su ostavljali brojne komentare:

– Pa suštinski može reći da je kod roditelja kući ležala? Mislim koliko je relevantno zakonom da moraš ležati baš u kući u kojoj ziviš jer si na bolovanju..

To je krivično djelo – falsifikovanje službene isprave. Vama je normalno da obećavate falsifikovane dokumente?”

-“Pa ništa kad vam odbije firma zahtjev za godišnji vi recite sebi kako je to dobro i kako će ekonomski tigar zbog vašeg prisustva da raste i odmah će vam biti bolje”, “Radim 23 godine u Srbiji i nije mi se desilo da mi niti jedna firma u kojoj sam radio odbije zahtjev za GO”, “Pa…valjda bi trebalo da dobije otkaz? Mislim, valjda nam je svima u interesu da takva osoba dobije otkaz?”

– Bukvalno sve može da se desi. Sve je stvar koliko se neko zainatio. Trebalo je godišnji da uzme i u tom slučaju je najbezbednije,

– Mogu da joj daju otkaz, imaju osnov. I realno, u Srbiji žene dobijaju otkaz nakon porodiljskog, šta očekuje – bili su neki od komentara korisnika na Tviteru.

Lažno bolovanje i Zakon o radu

Proverom bolovanja zaposlenih se inače bave i brojne detektivske agencije koje nude ovu vrstu usluge za 150 evra dnevno i u tu cijenu je uključen izlazak na teren, gdje se provjeravaju zaposleni da li su kod kuće, ali i korak više kao što su razgovor sa komšijama i slično.

Zloupotreba bolovanja inače spada u stavku Povrede radnih obaveza ili radne discipline. Član 103. Zakona o radu, stav 5. koji glasi:

Pročitajte još

– Ako poslodavac posumnja u opravdanost razloga za odsustvovanje sa rada u smislu stava 1. ovog člana, može da podnese zahtjev nadležnom zdravstvenom organu radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti zaposlenog, u skladu sa zakonom.

Ukoliko se utvrdi da je zaposleni koristio lažno bolovanje i time doveo u zabludu poslodavca, članom 179 Zakona o radu definisano je da:

„[…] poslodavac može da otkaže Ugovor o radu zaposlenom koji svojom krivicom učini povredu radne obaveze […] i ako zloupotrebi pravo na odsustvo zbog privremene sprečenosti za rad.“, prenosi Mondo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu