Magazin

Posljedice mogu biti ozbiljne: Djeci nikako ne treba davati ovu vrstu hrane do druge godine

Preporuke vezane za ishranu se mijenjaju u skladu sa novim naučnim saznanjima, pa je tako i sa unosom dodatog šećera kod djece. Nekada se smatralo da se u ishranu djeteta već nakon prve godine može uvoditi med kao prirodni zaslađivač, dok se danas na to gleda drugačije.

Posljedice mogu biti ozbiljne: Djeci nikako ne treba davati ovu vrstu hrane do druge godine
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/ RAS SRBIJA

Kakva su nova saznanja, odgovorila je Olga Ličina, klinička nutricionistkinja i autorka knjige „Ishrana u trudnoći i do druge godine života bebe“.

Spriječite nezdravu žudnju za slatkim

– Danas se, po najnovijim preporukama udruženja pedijatra širom svijeta, bilo koja vrsta dodatog šećera odlaže do bebine druge godine. Ovo se odnosi na sve zamjene za šećer, ne samo na med nego i na fruktozu, agavu, fruktozni i javorov sirup. Kako se u ovom periodu još uvijek razvija ukus djeteta, velika količina šećera i zaslađivača u ranom djetinjstvu može da dovede do nezdrave žudnje za slatkom hranom kasnije u životu.

Pročitajte još

Dr Ličina kaže da se ovdje ne radi o zavisnosti od šećera, što je potvrđeno u nekoliko studija u kojima se istraživalo ovo pitanje.

– Zanimljivo je da nijedna od njih ne podržava teoriju da šećer uzrokuje zavisnost ili hiperaktivnost kod djece. Ono što pravi problem jeste što slatkiši koje djeca konzumiraju u velikoj količini sadrže vještačke boje, konzervanse i druge sastojke koji su potencijalni okidači za neka oboljenja.

Navikavajte djecu na zdrave izbore

Kod prekomjernog unosa šećera veći je problem što se dijete zasiti šećerima, a to onda smanjuje mogućnost da tokom dana unese sve neophodne nutrijente koji su potrebni organizmu u razvoju.

– Umjesto na šećer, djecu treba navikavati na voće, povrće, integralne žitarice, mliječne proizvode sa niskim sadržajem masti i nemasne proteine. Osim toga, previše šećera takođe može dovesti do povećanja tjelesne težine i rizika da dijete razvije karijes, kao i da u kasnijoj životnoj dobi bude u opasnosti od razvoja visokog krvnog pritiska, povišenog nivoa holesterola i dijabetesa tipa 2. Skokovi nivoa šećera nakon konzumacije slatkiša mogu da dovedu do promjena raspoloženja, pa čak i depresije – objašnjava dr Ličina.

Budite uzor svojoj djeci

Umjesto da u potpunosti ograničite slatke stvari, možete biti uzor za zdravu ishranu tako što ćete strateški i povremeno ponuditi nešto slatko. Nakon druge godine polako može da se unese 16 grama, a od pete godine 20 grama dodatog šećera dnevno.

– Pošto svi ugljeni hidrati, poput žitarica i voća, čak i mliječnih proizvoda, u svom sastavu imaju neki šećer, dodati šećer iz slatkiša može poslužiti kao prilika da se djeca nauče umjerenosti. Umjesto da u potpunosti ograničite slatke stvari, možete biti uzor za zdravu ishranu tako što ćete strateški i povremeno ponuditi nešto slatko. Pospite granolu ili rendanu čokoladu preko jogurta ili bobičastog voća. Na taj način dijete može uz hranljive materije da dobije ponekad slatkiš. Izbjegavajte da slatkiš bude nagrada, kako se ne bi stvorio loš odnos prema hrani kasnije u životu, piše Žena Blic.

Dr Olga Ličina je doktor medicine i klinički nutricionista, sa više od 10 godina iskustva u radu sa problemima prekomjerne težine, nutritivnih alergija i intolerancija, kardiovaskularnih, endokrinih, gastroenteroloških tegoba, kao i ostalih problema vezanih za ishranu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije