Sport

POSLJEDNJI VAPAJ ZA SPAS PLIVANJA Banjalučki klubovi u bezizlaznoj situaciji

Plivački sport u Banjaluci definitivno će biti ugašen ukoliko nadležni ne poslušaju apele plivačkih trenera i klubova i ne omoguće da se vrate stari termini za treninge djece na Gradskom olimpijskom bazenu (GOB).

POSLJEDNJI VAPAJ ZA SPAS PLIVANJA Banjalučki klubovi u bezizlaznoj situaciji
FOTO: PK OLYMP

Naravno, potrebno je ispoštovati sve neophodne mjere za sprečavanje širenja zaraze korona virusa.

Konačno odluka je naravno na Institutu za javno zdravstvo RS iz kojeg navode da će od 1. septembra korigovati ranije mjere u skladu sa epidemiološkom situacijom.

Suština problema je što djeca polaze u školu, zatvaraju se otvoreni bazeni, a jedina mogućnost za treninge u ovom veoma važnom sportu za zdravlje mladih je upravo GOB.

Imajući u vidu da je Gradski olimpijski bazen (GOB) veliki sportski objekat na kojem je itekako moguće primjenjivati sve mjere zaštite iz plivačkih klubova se nadaju da će nadležni izmjeniti ranije mjere i omogućiti im nesmetan rad.

Miodrag Čeko, sportski direktor Plivačkog kluba “Olymp” podsjetio je da su u toku ljeta rješenje za novonastalu situaciju nalazili tako što su plivali na tri bazena. Na “GOB” su trenirali takmičari, na “Akvani” sportske škole, a na “Posejdonu” u Srpcu škole plivanja.

Međutim, početkom nove školske godine i završetkom sezone otvorenih bazena klub “Olymp” koji je po broju djece bio vodeći u plivačkom sportu,  ali i ostali plivački klubovi, nalaze se u gotovo bezizlaznoj situaciji ukoliko se mjere i termini ne prilagode trenutnoj situaciji, jer ni 10 odsto djece zbog obaveza neće moći dolaziti.

– Djeca zbog škole moći će da dolaze samo u  večernjim terminima, sa izuzetkom takmičara pa apelujemo da se za GOB, jedinom olimpijskom bazenu,  propišu posebne mjere i da se ovaj objekat odvoji od malih bazena- istakao je Čeko.

Dodao je da će treneri uz pridržavanje svih mjera, zaštititi zdravlje mladih i ujedno im obezbjediti da se bave najzdravijim sportom.

– Imali smo konstruktivne razgovore sa gradonačelnikom Banjaluke i uprava “Akvane” takođe čini sve da bi omogućila da se trenažni proces održi, ali na Institutu za zdavlje je da pokuša da propiše mjere samo za olimpijski bazen u Banjaluci- naveo je Čeko.

Miloš Vejnović iz Plivačkog kluba “22. April” takođe je apelovao na Institut da propiše posebne mjere za treninge na olimpijskom bazenu, jer će u protivnom ovaj sport biti ugašen.

– Plivanje je sada na rubu egzistencije. Ono što možemo, to je da apelujemo na one koji odlučuju, da se dopusti rad u terminima koji su bili u ranijem periodu, uz naravno poštovanje svih propisanih epidemioloških mjera – istakao je trener Vejnović.

Rekreativci ispred dece?!

I dok se situacija gotovo normalizovala u ostalim sportovima, banjalučki plivači su u potpuno podređenom položaju, jer prema sadašnjim merama deci nije dozvoljeno da ulaze u jedini olimpijski bazen posle 20 časova, jer je on tada namenjen isključivo za rekreativce?! I dok plivački sport u zemljama regiona funkcioniše potpuno normalno postavlja se pitanje da li je moguće da je samo u Republici Srpskoj brćkanje rekreativaca u bazenu ispred zdravlja mladih.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije