Društvo

POSUSTALO TRŽIŠTE NEKRETNINA Prodaja stanova stala, na jesen stabilizacija

Prodaja stanova u Republici Srpskoj apsolutno je stala u ovom periodu pandemije, a stručnjaci vjeruju da će u skorije vrijeme tržište nekretnina zaživjeti, i to po nešto nižim cijenama.

POSUSTALO TRŽIŠTE NEKRETNINA Prodaja stanova stala, na jesen stabilizacija
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Sekretar Udruženja građevinarstva u Privrednoj komori Republike Srpske, Mile Petrović, kaže za Srpskainfo da trenutna situacija za posljedicu ima direktno obustavljanje gradnje već dogovorenih poslova, kao i planiranja novih investicija.

Sve ovo je uticalo i na drastično manji broj izdatih građevinskih dozvola, jer su svi sada u fazi čekanja dok se stanje u potpunosti ne normalizuje. Želio bih naglasiti da je pad tražnje nekretnina uzrokovan pojavom pandemije u neku ruku očekivan i razumljiv, jer se svi bavimo nekim drugim stvarima koje se tiču života svih nas – ocjenjuje Petrović.

On kaže da u Privrednoj komori RS očekuju da se nakon normalizacije situacije potražnja za nekretninama nastavi istom dinamikom i pod istim uslovima kao u prethodnom periodu.

Oblast visokogradnje, posebno u dijelu stanogradnje, bila je u konstantnoj ekspanziji u posljednjem periodu.

– Kupci, kako domaći tako i oni koji žive i rade izvan granica Republike Srpske, stanove su ugovarali i kupovali već od samog početka gradnje i takvo stanje trajalo je sve do pojave pandemije – objašnjava Petrović.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Naravno, gotovo 90 odsto stanova se prodavalo u Banjaluci u kojoj je početkom godine bilo aktivnih stotinak gradilišta stambenih zgrada. Cijena novih stanova po kvadratu prelazi i 3.000 konvertibilnih maraka.

Petrović ističe da je građevinski sektor uskladio poslovne aktivnosti sa novonastalim režimom i da poštuje mjere koje je propisala Vlada RS, tako da sektor građevinarstva posluje u smanjenom obimu i u skladu s preporukama Vlade RS. Smanjen kapacitet radnika u cilju sprovođenja mjera Vlade RS doveo je do toga da je vrlo teško, kako kaže Petrović, pričati o produktivnosti privrednih društava u ovakvim uslovima poslovanja.

Pročitajte još

Dragan Milanović, vlasnik agencije za nekretnine “Remax” iz Banjaluke, vjeruje da će se u junu tržište nekretnina u Republici Srpskoj početi normalizovati, a da će od jeseni opet da zaživi u kapacitetu kao prije pandemije korona virusa.

– Početkom marta smo imali kupoprodaju, a u aprilu je to sve stalo. To je sasvim razumljivo. Na snazi su bile razne mjere zbog korona virusa, što se odrazilo na poslovanje cijele privrede, a ne samo na nekretnine – ističe Milanović.

Ističe da nema informaciju da je, bez obzira na situaciju, neki investitor u Banjaluci smanjio cijenu nekretnina. Oni, kako kaže, imaju ugovore s dobavljačima i izvođačima po cijenama koje su sklopili prije pandemije.

– Moja procjena je da će u ovom predstojećem periodu potražnja za nekretninama pasti za 20-ak odsto. Zato što će mali privrednici, koji su mislili da investiraju u nekretnine, to prolongirati i baviti se saniranjem šteta u vlastitim preduzećima – objašnjava Milanović.

Foto: SDS/Facebook
Foto: SDS/Facebook

Smatra da će cijenu nekretnina investitori “držati” sve dok budu imali dobar priliv novca.

Ubijeđen je da će, ako to epidemiološka situacija bude dozvoljavala, od jeseni tržište nekretnina u Banjaluci biti onako kao što je bilo s početka ove godine.

Zvanična statistika ima posljednje podatke za prvi kvartal ove godine. Tako je u prva tri mjeseca broj prodatih završenih novih stanova u RS veći u odnosu na prvo tromjesečje prošle godine za 4,3 odsto. Prosječna cijena je bila 1.543 marke.

Najskuplji stan kao 720 plata

Najskuplji stan u RS tokom prošle godine kupljen je u Banjaluci, a vlasnik je za takav stan od 244,05 metara kvadratnih, sa dva garažna mjesta čija je ukupna površina 39,85 kvadrata, izdvojio 669.900 KM.

Dakle, stan je koštao otprlike kao oko 720 prosječnih plata u RS iz prošle godne.

Riječ je o podacima Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS za prethodnu godinu o cijenama prometovanih nepokretnosti u RS.

Ovaj stan je plaćen duplo više od najskuplje plaćenog stana u 2018. godini, kada je za stan površine 134 kvadrata, sa tri garažna mjesta površine 43 metra kvadratna i podrumom, izdvojeno 340.459 KM.

– Cijena najskuplje prometovane kuće u RS prošle godine iznosila je 650.000 KM, a njena površina je 230,40 metara kvadratnih, uz zemljište uz objekat površine 642 kvadratna metra – kažu u RUGIP.

Cijena najskupljeg kvadrata stana u RS u prošloj godini iznosila je 3.046,31 KM. U pitanju je stan površine 102,36 kvadrata, kažu u RUGIP-u, prema čijim je ranijim podacima, nakon Banjaluke, najviša cijena kvadrata stana u Trebinju, Doboju i Bijeljini.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu