Društvo

POTENCIJAL Stručnjake sa stranim diplomama vratiti u Srpsku

Nastavni kadar koji se školovao u inostranstvu treba ohrabriti i motivisati da se u većem broju vrate u Republiku Srpsku.

POTENCIJAL Stručnjake sa stranim diplomama vratiti u Srpsku
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Ističe to ministar prosvjete i kulture RS Dane Malešević, dodajući da je u tim ljudima i veliki potencijal za bolje visoko obrazovanje kod nas.

Upravo taj model predstavlja garant internacionalizacije visokog obrazovanja, povezivanja sa svijetom, donošenja novih, savremenih znanja na domaće ustanove – ističe Malešević.

Po njegovim riječima, mladi treba da idu, putem programa razmjene ili individualno, na sve načine na koje mogu, te treba da se iskušaju u inostranstvu.

– Oni treba da prošire vidike, a mi moramo da učinimo sve da im omogućimo povratak. Naročito akademska zajednica ne smije ostati izolovana i zatvorena za naše stručnjake iz inostranstva. Od olakšanog priznavanja kvalifikacija u Ministarstvu, do izbora u zvanje na visokoškolskim ustanovama, njima se moraju obezbijediti uslovi za povratak – smatra ministar.

Među tim uslovima za povratak je, svakako, i to da se ljudima sa međunarodnim iskustvima omogući da više učestvuju u donošenju odluka i savjetovanju.

Profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Jovo Ateljević, koji se i sam školovao i radio na univerzitetima u Velikoj Britaniji i Novom Zelandu, ističe da oni koji se vrate iz inostranstva kod nas još nisu na najbolji način shvaćeni i prihvaćeni.

– Ne mislim pri tom na sebe, već smatram da je svako iskustvo dobrodošlo ovdje i da bi i ti ljudi bili korisniji ako bi ih se više pitalo. Nema ništa što nije već izmišljeno što se tiče visokog obrazovanja, tako da treba da učimo od tih koji su prije nekoliko stotina godina formirali neki sistem koji funkcioniše i dobar je. Nije problem to znanje prenijeti i kod nas, ali treba omogućiti konkurenciju na tržištu rada, te privući talente koji žele da istražuju ovde. Treba ljudima obezbijediti i pravnu sigurnost i one koji nešto više znaju tako i platiti. A ne da gledamo samo kako ćemo ih oporezovati – ističe Ateljević.

Minimalna mobilnost studenata

Učešće studenata i nastavnog osoblja u programima koji nude mogućnost odlaska na nekoliko mjeseci studija na evropskim univerzitetima, na niskom je nivou. Po rezultatima istraživanja “Eurostudenta”, u Srpskoj je tek oko jedan odsto studenata bilo na nekom programu privremenih studija u inostranstvu, što je jedan od najnižih procenata u Evropi. Prosječna stopa mobilnosti u Evropi je oko deset odsto.

Čak 66 odsto studenata u RS uopšte ne planira studije u inostranstvu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu