Društvo

Povezivanje proizvođača u Semberiji: Za poljoprivrednike više od 10 miliona KM

Projekat „Razvoj konkurentnosti u ruralnim područjima“ omogućiće povezivanje proizvođača sa otkupljivačima i tržištem, a voćarima i povrtarima sigurniji plasman i isplativiju proizvodnju.

Povezivanje proizvođača u Semberiji: Za poljoprivrednike više od 10 miliona KM
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
Radionica poljoprivrednika u Bijeljini.

To je istaknuto na radionici održanoj u Bijeljini u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS koji provodi ovaj projekat, a finansira ga sa više od 10 miliona KM Međunarodni fond za razvoj poljoprivrede (IFAD).

Naime, projekat „Razvoj konkurentnosti u ruralnim područjima“ sedmi je projekat koji IFAD implementira u Republici Srpskoj, a kroz razne druge projekte na ovim prostorima pristni su skoro 20 godina.

Stefan Mitrović, direktor Jedinice za koordinaciju poljoprivrednih projekata pri Ministarstvu poljoprivrede rekao je da će se za razliku od prethodnih ovaj projekat realizovati u narednih pet godina u svim opštinama.

 Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Stefan Mitrović

Cilj projekta je da pomogne malim poljoprivrednim proizvođačima da nivo proizvodnje unaprijede i podignu na viši nivo, te ostvare mnogo više prihoda u agrarnom sektoru. Prethodni projekat, koji se odnosio na razvoj poslovanja na selu, obuhvatao je samo 20 opština u RS i tada nismo mogli da pomognemo svima koji su to željeli. Sada nemamo taj hendikep i imaćemo mogućnost da svima, na teritoriji Srpske, pomognemo putem Međunarodnog fonda za razvoj poljoprivrede – naveo je Mitrović.

Poljoprivredna proizvodnja se mora ukrupniti, a poljoprivredni proizvođači moraju organizovati kako bi lakše došli do tržišta i opstali na njemu.

Menadžer projekta Dragan Vučković kaže da je potrebno definisanje perspektivnih sektora u agraru što su primarni ciljevi  projekta.

– Radi se o institucionalnom, privrednom i poljoprivrednom povezivanju proizvođača sa otkupljivačima i kupcima. Nakon što se utvrdi postoji li tržište, otkupljivač pravi „biznis plan“ i tada će biti odobrena sredstva iz ovog granta – rekao je Vučković.

Voćari, povrtari i oni koji se bave sakupljanjem, preradom i prometom šumskih gljiva, ljekovitog bilja i jagodičastog voća vide svoju šansu u ovom projektu.

Vlasnik jedne zvorničke firme Miladin Mijatović kaže da su se odlučili na dodatnu djelatnost zbog loših klimatskih uslova i jer se ne mogu samo osloniti na ono što daje priroda.

– Kupili smo pet hektara zemlje i krenuli sa organskom proizvodnjom maline. Planiramo da proširimo proizvodnju i na ostalo jagodičastvo voće, ali i povrće. Svaka pomoć nam je, imajući u vidu nepovoljne kredite i visoke kamate, te spor povrat sredstava u poljoprivredi, dragocena – kaže Mijatović. Kaže da izvoze dvadesetak proizvoda na tržište Evropske unije tako da problema sa plasmanom nemaju. Prema njegovim rečima i budući poslovni planovi zasnovani su na analizi tržišta i kapacitetima ovog preduzeća.

Organizovanje klastera

Predstavnici  poljoprivrednih udruženja, zadruga, opština i razvojnih agencija, te savjetodavnih službi sa područja semberske regije  upoznati su na radionici sa klasterskim načinom organizovanja u poljoprivredi. Taj vid udruživanja bi trebalo da im obezbjedi veće šanse na tržištu i profitabilniju proizvodnju. Broj korisnika novca biće poznat nakon formiranja klastera, a pare za projekat već su obezbjeđene.

 

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu