Društvo

Povratnici u Kalesiji izloženi stalnim napadima i pritiscima: Prinuđeni da opet idu sa ognjišta

Povratnici u Kalesiji sve teže žive ili bolje rečeno opstaju na tom području, jer su izloženi stalnim napadima i pritiscima od strane komšija Bošnjaka.

Povratnici u Kalesiji izloženi stalnim napadima i pritiscima: Prinuđeni da opet idu sa ognjišta
FOTO: RADE JOKIĆ/RAS SRBIJA
Povratnici su stalno izloženi napadima.

Kap koja je, kažu, prelila čašu je posljednji napad na prostorije Udruženje građana poljoprivrednika „Agrorazvoj” iz Gojčina, kada su im oštetili prostorije, a rezultati policije u istrazi ovih događaja su bez efekata, tvrde Srbi povratnici za Srpskuinfo.

Milisav Garić, predsjednik ovog udruženja kaže da napadi na Srbe povratnike nisu prestajali posljednje dvije decenije, odnosno otkada je počeo proces povratka.

Negdje 2005. godine u opštini Kalesija živjelo je preko 500 povratnika, a danas nas ima oko 100. Vjerujete da je i moja porodica i četvoro djece prinuđena da se trajno iseli sa vjekovnih ognjišta – priča Garić. Dodaje da su Srbi u ovoj opštini izloženi različitima oblicima diskriminacije, pljački, prijetnji i fizičkih napada.

Foto Rade Jokić/RAS Srbija
Foto Rade Jokić/RAS Srbija
Milisav Garić

– Svi relevantni faktori i institucije upoznati su, pisanim aktima, od strane Udruženja „Agrorazvoj” Gojčin o svemu što nam se dešava, ali odgovora i rješenja problema nema. Samo je naša oprema i mehanizacija nekoliko puta ranije uništavana, dok je nedavno izvršena provala u kacelariju udruženja i moju porodičnu kuću – navodi Garić. On ističe da je teško pobrojati sva krivična djela prema njemu i povratnicima, kojih je sve manje.

– U šest povratničkih mjesnih zajednica sada nas je manje od 100 – priča Garić. Dodaje da su nezadovoljni radom policije u Kalesiji koja ništa ne čini da riješi njihove probleme.

– Nezadovoljni smo i zabrinuti za svoju bezbjednost, ali smo razočarani i u druge institucije jer niko neće da nam pomogne.  Najveći apsurd sa kojim smo se susreli je bilo objašnjenje kalesijske policije da je mnogo manje krivičnih djela u povratničkim mjesnim zajednicama nego u ostalim dijelovima gdje su Bošnjaci, ali su pritom prećutali da u šest povratničkih mjesnih zajednica ima 100 Srba, a u ostalih 14 mjesnih zajednica živi 45.000 Bošnjaka – ističe Garić.

On je istakao i da su se pismeno obraćali i Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH, ali nikakvog odgovora nije bilo, te da sada prvi put otvoreno izlaze u javnost i iznose svoje probleme.

Pored problema bezbjednosti srpski povratnici u Kalesiju nailaze na brojne opstrukcije po pitanju obnavljanja infrastrukture.

Po riječima Tome Spasojevića srpsko selo Zelina je jedino na području Kalesije koje nema asfaltiran put.

– Pored problema bezbjednosti srpski povratnici imaju dosta problema sa obnavljanjem infrastrukture. Već nekoliko godina se borimo da se dionica puta u dužini od dva kilometra prema Zelini asfaltira, međutim još uvijek ništa nije preduzeto. Imali smo brojna obećanja i očigledno je da neko opstruiše pitanje koje je ključno za naš opstanak – kaže Spasojević. Navodi da su prema svim bošnjačkim selima putevi asfaltirani, te da lokalne vlasti iz Kalesije pomažu i asfaltiranje puteva u selima u srpskoj opštini Osmaci.

Foto Rade Jokić/RAS Srbija
Foto Rade Jokić/RAS Srbija
Tomo Spasojević

– Kada su obilne padavine do svog sela ne možemo doći i po nekoliko dana – rekao je Spasojević.

Pored problema sa putnom infrastrukturom u toku ljetnih mjeseci česte su restrikcije vode zbog čega je gotovo nemoguće bavljenje poljoprivredom.

– U 21. vijeku smo često bez vode, a sve voće i povrće koje bez obzira na sušu uspijemo da proizvedemo nemamo kome da prodamo, jer je put u katastrofalnom stanju – rekli su nam na kraju razgovora meštani Zeline.

Iz očaja žele da prodaju zemlju

Srbi iz Kalesije ne mogu sami da riješe svoje probleme bez pomoći lokalnih vlasti, nadležnih u tuzlanskom kantonu ili Vlade RS.

– Ukoliko ne dobijemo pomoć od nadležnih, imamo mogućnost da svi kolektivno prodamo svoju imovinu Arapima i tako pokažemo da je povratak u FBiH nemoguć, te da se sve radi kako bi Srbi otišli sa svojih ognjišta. Imamo još malo strpljenja, pa očekujemo da će nadležni čuti naše vapaje i pomoći da se naši problrmi riješe – rekao je Spasojević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu