Politika

POZIV SRBIMA Još nije kasno da se TRAŽI ODŠTETA ZA "LORU"

Udruženje radnika i invalida rada izbjeglih iz Hrvatske pozvalo je sve Srbe koji su u proteklom ratu bili zarobljeni u Vojnom zatvoru “Lora” da im se jave ukoliko do sada nisu podnijeli tužbu i tražili odštetu od države Hrvatske.

POZIV SRBIMA Još nije kasno da se TRAŽI ODŠTETA ZA "LORU"
FOTO: SRNA
Nikola Puzigaća

Povod za njihov poziv su ročišta koja su počela na splitskom Opštinskom sudu u slučajevima bivših ratnih zarobljenika Vojnog zatvora “Lora”, koji od države Hrvatske traže naknadu štete za pretrpljene boli i strahove koje su preživjeli tokom torture.

Bivše ratne zarobljenike ovog vojnog logora, njih ukupno 10, u Hrvatskoj zastupa advokatska kancelarija poznatog hrvatskog advokata Ante Nobila.

Zajednička tužba

S obzirom na to da je broj onih koji su prošli kroz ovaj logor daleko veći, iz Udruženja radnika i invalida rada izbjeglih iz Hrvatske smatraju da je sad prilika da se okupe i podnesu zajedničku tužbu putem advokatske kancelarije Ante Nobila.

Bivši zatvorenici traže odštetu od oko 250.000 kuna (oko 60.000 KM) po osobi, a osim njih, državu je tužilo ili će tužiti još 20 bivših zatvorenika koje zastupa advokatska kancelarija Nobilo. Ukoliko je neko od Srba propustio da podnese tužbu, pozivam ga da nam se javi – rekao je za Srpskainfo predsjednik Udruženja radnika i invalida rada izbjeglih iz Hrvatske Nikola Puzigaća.

Ističe da je ovo pozitivan pomak kada su u pitanju srpski logoraši u Hrvatskoj, ali da, s druge strane, ostaju još brojni problemi sa kojima se Srbi izbjegli iz te države i dan danas suočavaju.

Od stanarskog prava, preko nadoknada za bespravne otkaze, pa do penzija – samo su neka od prava koja Srbi izbjegli iz Hrvatske ni danas ne mogu ostvariti.

“Nema nas nigdje”

Puzigaća ističe da su se Srbi nadali da će Hrvatska ulaskom u Evropsku uniju biti natjerana da riješi sva ta pitanja, ali da su se grdno prevarili.

– Nema nas nigdje. Nemamo prava ni u Hrvatskoj, a ni u BiH. Imamo brojne primjere Srba koji ne mogu vratiti svoju imovinu u Hrvatskoj i žive u BiH kao podstanari. Imali smo slučaj čovjeka kojem je Hrvatska odobrila stambeno zbrinjavanje, a čim je umro njegovu suprugu su izbacili iz tog objekta. Oduzeli su joj stan faktički i prije nego što je njen suprug sahranjen. To je odnos Hrvatske prema Srbima – ističe Puzigaća.

Dodaje da bi o problemima izbjeglih Srba iz Hrvatske mogao da priča danima, a najviše ih boli to što njihovi problemi nikoga ne zanimaju.

– Mnogi su ostali i bez imovine i bez penzije koju ne mogu ostvariti u Hrvatskoj, pa danas skupljaju hranu po kontejnerima – ističe Puzigaća.

EU žmuri na kršenje ljudskih prava

Puzigaća ističe da su se do sada obraćali brojnim međunarodnim organizacijama, uključujući i UN, a pisali su i svim zemljama u svijetu, tražeći pomoć u rješavanju njihovih problema. Niko, međutim, nije ništa preduzeo.

– Čak ni EU ne želi da reaguje i žmuri na to kako se jedna njihova članica odnosi prema prognanima. I ne samo što nemamo podrušku spolja, nemamo je ni ovdje. Prva koju smo dobili jeste od novog direktora Republičkog sekretarijata za raseljena lica i migracije Marka Aćića, koji je otišao u Zagreb kako bi razgovarao o našim problemima. Podnijeli smo par tužbi, koje će Sekretarijat dalje proslijediti, jer mi nemamo novaca za tako nešto. Nadam se da na tome neće stati – poručuje Puzigaća.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije