Društvo

Pravosudna komisija i Komunalno Brčko potpisali ugovor: Zatvor mijenjaju čišćenjem ulica

Prestupnici u Brčko distriktu umjesto služenja kazne u zatvoru biće anagažovani na uređenju grada.

Pravosudna komisija i Komunalno Brčko potpisali ugovor: Zatvor mijenjaju čišćenjem ulica
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Predstavnici Pravosudne komisije Brčko distrikta JP „Komunalno Brčko“ potpisali su Ugovor o izvršavanju rada za opšte dobro na slobodi. Time je nastavljena saradnja koja je započela 2014. godine potpisivanjem prvog ugovora, kada su se stekli zakonski uslovi za izricanje ove krivične sankcije kao posebne krivično pravne mjere iz kategorije krivičnih sankcija od strane sudova Distrikta.

U protekle četiri godine sudovi Brčko distrikta BiH su izrekli ukupno 40 pravosnažnih presuda u kojima su osuđenima izrečenu kaznu zatvora zamjenili radom za opšte dobro na slobodi. Od toga je Pravosudna komisija Brčkog izvršila 33 pravosnažne presude, tri presude su vraćene sudu zbog nemogućnosti izvršenja, dok se kod četiri presude čeka izvršenje – rekao je Safet Pizović, predsjednik Pravosudne komisije Brčko distrikta.

Foto: Cvijeta Kovačević/RAS Srbija
Foto: Cvijeta Kovačević/RAS Srbija

Dosadašnja praksa sudova u Brčkom pokazuje da su kazne zatvora zamenjene radom za opšte dobro na slobodi uglavnom za osuđene koji su počinili krivična djela ovjeravanje neistinitog sadržaja i falsifikovanja isprave, neovlaštene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga, šumske krađe, ugrožavanja javnog saobraćaja.

– Ova praksa ima društveno opravdanje. Kažnjenici imaju svoje mentore, obezbjeđen im je topli obrok i zdravstveno osiguranje koje imaju svi zaposlenici – rekao je Mirsad Đapo, v. d. direktora JP „Komunalno Brčko“. On je pozvao i druge da podrže ovakvu praksu resocijalizacij osuđenih osoba.

Krivičnim zakonom Brčko distrikta propisana je mogućnost da sud kada odmjeri i izrekne kaznu zatvora do jedne godine, može istovremeno odrediti da se izrečena kazna, uz pristanak optuženog, zamjeni radom za opšte dobro na slobodi, koji može trajati  od najmanje deset do najviše devedeset radnih dana.

U Pravosudnoj komisiji pojašnjavaju svrhu rada za opšte dobro na slobodi i ističu da se na ovaj način osuđenik, kojem je pod određenim uslovima ograničena sloboda, ne isključuje iz društva. Kažu da se tako uz pomoć i nadzor društvene zajednice, dobrovoljno ličnim postupcima, radom i odnosom prema posljedicama izazvanim krivičnim dijelom razvije svijest o štetnosti određenih ponašanja i odgovornosti za štetne posljedice.

Uštede u budžetu

Primjenom krivične sankcije rad za opšte dobro na slobodi ostvaruje se značajna ušteda novca u budžetu, jer su troškovi znatno niži u odnosu na troškove smještaja osuđenih lica u ustanove za izvršenje kazne zatvora.

Dan zatvora po osuđenom u Federaciji BiH iznosi 40 KM, a u Republici Srpskoj 70 KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu