Svijet

PRAZNICI DONOSE ERUPCIJU EMOCIJA Pripremite djecu da poklone prihvate bez ljutnje

Smisao praznika je građenje čvrstih odnosa među ukućanima. Ipak, događa se da u prazničnoj euforiji djeca izgube svaki osjećaj za pristojnost.

PRAZNICI DONOSE ERUPCIJU EMOCIJA Pripremite djecu da poklone prihvate bez ljutnje
FOTO: PROFIMEDIA

Dok traju praznici djeca su izvan svakodnevne rutine. Jedu slatkiše i željno iščekuju poklone, a stariji zabrinuto pristupaju kupovini poklona, pitajući se jesu li odabrali pravi. Malo dana dijeli nas od Nove godine, pa je ovo dobra prilika da pripremite djecu za prazničnu euforiju, kako se ne bi dogodile neugodnosti.

Vježbajte na vrijeme

Zahvalnost pri  primanju poklona stvar je elementarne pristojnosti. Zadatak je roditelja da ih pripreme unaprijed – objašnjava pedagog iz Teksasa Diane Gotsman.

– Nemojte im držati duge lekcije o lijepom ponašanju. Takođe, nije preporučljivo tjerati ih da se oduševe svakom poklonu. Roditelji prave grešku kada ih primoravaju da pružaju zagrljaje i poljupce, naročito u situacijama kada to ne osjećaju. Recite im da se ljubazno osmjehnu i kažu “hvala – objašnjava Gotsman, a prenosi HuffPost.

Djeci bi trebalo reći da nekada dobijaju poklone koji su super, a nekada one koji im se neće svidjeti.

Pomoć pri skupljanju donacija ili izradi poklona za druge

Ako je vaša porodica spremna prikupiti određena sredstva za kupovinu poklona ugroženima, predložite djeci da vam pomognu u tome. Tako će shvatiti da je pri svakom poklanjanju nužno uložiti trud, vrijeme i kreativnost.

– Kupovina za druge važan je način kako bi shvatili vrijednost poklona koje je neko pripremio za njih – objašnjava humanitarna aktivistkinja Keri Maunus.

Pomognite im da iskažu svoja osjećanja

Praznici često stvaraju konfuziju u njihovoj glavi. Teško im je sjediti strpljivo i pričekati ostale članove porodice da otvore poklone. Najčešće žele odjednom saznati što su dobili, a kaos se pojačava ako su neispavani ili su pretjerali sa slatkišima.

– Ako vaša djeca imaju problema sa strpljenjem, najprije prepoznajte njihove osjećaje. Djeca nastavljaju sa bezobrazlucima jer žele da shvatimo kako se osjećaju. Ako im pokažete da ih razumijete, to itekako može pozitivno djelovati na njih – objašnjava vaspitačica Džulija Ros, i dodaje kako roditelji moraju shvatiti djecu, prije nego što ih optuže da su pohlepni.

Ne odustajte od očekivanja

Djeca se mogu naučiti pristojnom ponašanju, ali stručnjaci tvrde da ne znaju što zaista znači zahvalnost sve dok ne napune osam ili devet godina.

– U ranom školskom uzrastu jednostavno ne posjeduju mogućnost da shvate kako se osjećaju ljudi iz njihove najbliže okoline – objašnjava profesor psihologije Steven Mejers.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije