Svijet

Predsjednik Šri Lanke podnio ostavku: Rajapaksa poslao mejl nakon što je sletio u Singapur, građani traže originalno pismo

Gotabaja Rajapaksa podnio je ostavku na mjesto predsjednika Šri Lanke, nakon što je pobjegao u srijedu poslije višenedeljnih masovnih protesta zbog ekonomske krize u zemlji. Radžapaksina kancelarija saopštila je da je njegovu ostavku primio predsjednik parlamenta zemlje, nakon što je doletio iz Singapura, gdje je lider pobjegao.

Predsjednik Šri Lanke podnio ostavku: Rajapaksa poslao mejl nakon što je sletio u Singapur, građani traže originalno pismo
FOTO: CHAMILA KARUNARATHNE/EPA

Originalno pismo o ostavci predsjednika Šri Lanke Gotabaje Radžapakse biće dopremljeno u Kolombo iz Singapura što je prije moguće, izjavio je danas neimenovani izvor upoznat sa tom temom.

Radžapaksa je ranije mejlom poslao ostavku predsjedniku parlamenta Mahindu Japu Abejvardenu, navela su dva izvora iz vlade. Ostavku je poslao nakon što je pobjegao u Singapur poslije masovnih protesta zbog ekonomskog sloma njegove zemlje, prenio je Rojters.

Pročitajte još

Predsjednik parlamenta, međutim, želi da ima original ostavke prije nego što zvanično objavi da je predsjednik podnio, rekao je neimenovani izvor.

Radžapaksa se uputio ranije danas avionom saudijske aviokompanije za Singapur, a zatim putuje u Džedu u Saudijskoj Arabiji, saopštili su zvaničnici Maldiva agenciji AP.

On je juče telefonom obavijestio Abejvardenu da će njegova ostavka biti poslata tokom dana.

“Predsjednik je podneo ostavku. Nadam se da Šri Lanka sada može da krene napred. Vjerujem da predsjednik ne bi podnio ostavku da je još uvijek na Šri Lanki i da se plaši da će izgubiti život – tvitovao je Mohamed Našid, bivši predsjednik Maldiva.

Vanredno stanje

Premijer Šri Lanke Ranil Vikremesinge proglasio je juče vanredno stanje u cijeloj zemlji i policijski čas u pojedinim dijelovima, nakon bjekstva Radžapakse, u trenutku masovnih protesta zbog ekonomske krize na ostrvu.

Parlament Šri Lanke neće se sastati sutra kao što je ranije najavljeno, saopšteno je iz kabineta predsjednika skupštine.

Sledeći datum sastanka parlamenta biće objavljen u naredna tri dana pod uslovom da predsjednik skupštine danas primi pismo o ostavci predsjednika, navodi se u saopštenju.

Odbijao da podnese ostavku

Mnogi Šrilančani smatraju Rajapaksu odgovornim za dovođenje Šri Lanke u najgoru ekonomsku krizu od sticanja nezavisnosti 1948. godine, što je dovelo do ozbiljne nestašice goriva, hrane i lijekova. Zajedno sa nekoliko članova njegove politički moćne porodice koji su bili na političkim funkcijama, optužen je za loše ekonomsko upravljanje i rasprostranjenu korupciju.

Rajapaksa se nije direktno obraćao građanima Šri Lanke otkako je evakuisan iz svoje kuće u subotu ujutro, prije protesta na kojima su se stotine hiljada ljudi okupile u Kolombu zahtevajući da on odstupi.

Pobjegao je na Maldive u srijedu pod okriljem mraka, a zatim je otišao u Singapur, ostavljajući Šri Lanku u stanju političkih previranja pošto je odbijao da podnese ostavku više od 36 sati uprkos svom odsustvu.

Indija nije pomogla bjekstvo

Portparol indijske vlade je takođe demantovao izveštaje da je Indija pomogla da se olakša Rajapaksin bjekstvo iz Šri Lanke.

Njegovo konačno odredište ostaje nejasno. Postoje izveštaji da će dalje putovati u Saudijsku Arabiju, ali oni nisu mogli biti potvrđeni.

Posmatrači su rekli da pretpostavljaju da njegova najava o ostavci neće stići sve dok ne stigne na odredište odakle bi mogao da obezbjedi zaštitu od krivičnog gonjenja po optužbama za navodnu korupciju. On se takođe suočava sa dugogodišnjim optužbama za ratne zločine iz vremena kada je bio na čelu oružanih snaga tokom građanskog rata u Šri Lanki.

Izbori 20. Jula

Šri Lanka je ostala u vanrednom stanju i vojnicima je dozvoljeno da koriste neophodnu silu da spriječe uništavanje imovine i života, navodi se u saopštenju vojske zemlje u četvrtak.

Demonstranti su u srijedu ispunili ulice Kolomba i, nakon što su se suočili sa policijom i vojnom silom i debelim suzavcem, preuzeli su kancelarije Vikremesingea, zahtijevajući od njega da podnese ostavku na mjesto premijera i privremenog predsjednika.

U četvrtak ujutro, demonstranti su rekli da su mirno vratili vladine zgrade koje su zauzeli, uključujući predsjednikovu rezidencijalnu palatu, premijerove kancelarije i zvaničnu rezidenciju, kako bi održali mir, piše britanski Gardijan.

Radžapakšina zvanična ostavka otvara put novoj vladi jedinstva koja se sastoji od više političkih partija. Parlament bi trebalo da se ponovo sastane u petak, kada će biti predloženi novi kabinet i premijer. Poslanici će potom glasati za novog predsjednika 20. jula.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije