Digitalna Srpska

Predstavljen novi logo: Gugl obilježava desetu godišnjicu "Play Store"

„Play Store“ je zvanično star deset godina, a kompanija Gugl je odlučila na dostojan način to obilježiti.

gugl
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Gugl je prestavio novi logo za svoju prodavnicu „Play Store“, a pored toga je i pokrenuo promociju 25. jula u kojoj nudi 10 puta više „Play Pointsa“ u okviru programa nagrađivanja članova koji obavljaju kupovinu.

Kompanija je pokrenula „Play Store“ 2012. godine kako bi ujedinila sve svoje online prodavnice pod jedan krov, aplikacije, muziku, e-knjige i video. Gugl je omogućiokupovinu svega što nudi putem jedne internet stranice ili nekoliko aplikacija. Jedno vrijeme je bilo moguće kupiti digitalni kiosk i hardver poput Neksus i Hrombuk uređaja. Usluga je postala veoma popularna što nije iznenađenje s obzirom na njenu važnost za Android, a prodavnicu svakog mjeseca koristi više od 2,5 milijarde ljudi iz 190 zemalja.

U vrijeme desete godišnjice servis evoluira. Gugl je promijenio „Play Newsstand“ u „Google News“ 2018. godine, a „Play Music“ je nestao 2020. godine nakon završene tranzicije na „YouTube Music“. Ove godine Gugl povlači „Movies & TV“ sekciju te sadržaj prebacuje na TV aplikaciju. „Play Store“ je još uvijek netaknut, ali je značajno fokusiraniji nego prije deset godina.

Takođe, „Play Store“ je bio u središtu kontroverzi. Iako su „Play Protect“ anti-malver sistem i propisi sigurnosti podataka učinili prodavnicu pouzdanijom nego u početku, još uvijek postoje povremeni slučajevi sumnjivih aplikacija akoje izbjegavaju Guglov sistem provjere.

Pročitajte još

Gugl je takođe kritikovan zbog svojih politika, a kreator igre Fortnajt, Epik Gejms, kao i drugi, optužili su kompaniju da guši korištenje sistema plaćanja trećih strana pa čak i da blokira dogovore proizvođača. Gugl je čak pooštrio svoje politike u junu zahtijevajući da mnoge aplikacije koriste „Play Store“ sistem naplate.

Međutim, Evropska unija je djelomično preokrenula taj pristup zakonom koji zahtjeva pristup platformama za plaćanje trećih strana. Drugi regulatori su zahtijevali slične promjene.

Koliko god „Play Store“ bio važan za Android i Gugl u cijelini, postoji šansa da će izgubiti dio svog uticaja u godinama koje dolaze.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije