Društvo

Predstavljeni veb portali koji omogućavaju UČEŠĆE GRAĐANA u procesu EU integracija BiH

Internet portali građanima najčešće služe da bi se informisali o aktuelnim događajima, ali neki od njih mogu poslužiti i da sami učestvuju u donošenju bitnih odluka, posebno u procesu evropskih integracija.

Predstavljeni veb portali koji omogućavaju UČEŠĆE GRAĐANA u procesu EU integracija BiH
FOTO: CBGI PROJEKAT/RAS SRBIJA

U Bosni i Hercegovini su dostupna tri takva portala koja treba da pomognu da se unaprijedi saradnja institucija vlasti sa građanima, te organizacijama civilnog društva.

Oni su napravljeni u saradnji Ministarstva pravde BiH sa Evropskom unijom.

Funkcionalni dijalog sa predstavnicima civilnog društva i učešće građana u procesu kreiranja i provođenja javnih politika važan je element procesa evropskih integracija. Evropska unija želi da ojača ovaj dijalog i zato pozivam sve nivoe vlasti u BiH da prepoznaju značaj ovih platformi i uključe se u proces transparentnog i učinkovitog dijaloga s građanima i nevladinim organizacijama u BiH – poručio je šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH Lars-Gunar Vigemark na nedavnom predstavljaju ovih portala u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Foto: CBGI projekat/RAS Srbija
Foto: CBGI projekat/RAS Srbija
Lars-Gunar Vigemark

Jedan od tih portala aktivan je već nekoliko godina pod nazivom eKonsultacije, a građanima, ali i nevladinom sektoru, omogućava da uz pomoć savremenih tehnologija, učestvuju u donošenju propisa koji uređuju njihove živote, to jest da daju primjedbe i mišljenja u procesu javnih konsultacija o aktima koji donose institucije BiH.

Odnedavno je dostupan i portal eRegistar udruženja i fondacija Ministarstva pravde BiH koji građanima olakšava da registruju nevladine organizacije.

Kako je objasnio ministar pravde BiH Josip Grubeša, provjera ispravnosti dokumentacije koja se predaje za osnivanje udruženja se sada radi onlajn, što znači da se udruženje može registrovati i samo jednim dolaskom u nadležnu kancelariju. Naime, ovaj portal sadrži funkcionalnosti onlajn predregistracije, odnosno izrade i provjere ispravnosti dokumentacije potrebne za upis u Registar udruženja pri Ministarstvu pravde BiH.

Osim toga, portal Zbirni e-registar udruženja i fondacija u BiH omogućava svima koji su zainteresovani da pretraže podatke o registrovanim udruženjima i fondacijama, čime se dobija i bolji uvid i kontrola rada nevladinog sektora u BiH.

– Ovo je bio i jedan od zadataka koji se odnosi na ispunjavanje zahtjeva Odbora eksperata Savjeta Evrope za evaluaciju borbe protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti – ističe rukovodilac CBGI projekta Goran Žeravčić.

Podrška Evropske unije

Evropska unija je do sada pružila veliku podršku BiH, kako bi unaprijedila saradnju između organizacija civilnog društva i vlasti BiH.

Projekat EU „Izgradnja kapaciteta institucija vlasti za učestvovanje u dijalogu sa civilnim društvom“ (CBGI), koji je proveden u saradnji sa Ministarstvom pravde BiH, omogućio je uspostavljanje takvog sistema transparentnosti i saradnje između građana, organizacija civilnog društva i vlasti, a ova tri veb portala su samo neki od brojnih rezultata postignutih kroz ovaj projekt, ističu rukovodioci projekta.

(A.E.)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije