Društvo

Preduzetnici počeli da ZATVARAJU RADNJE: Bez dijaspore promet u Srpskoj PAO ZA TREĆINU

Preduzetnici i zanatlije u Republici Srpskoj, ali i cijela naša privreda, očekivali su da će njihove biznise ove godine, koliko-toliko, da spase dijaspora na ljeto.

Preduzetnici počeli da ZATVARAJU RADNJE: Bez dijaspore promet u Srpskoj PAO ZA TREĆINU
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Međutim, njihova podrška je izostala, a pojedini preduzetnici bilježe pad prometa i do 60 odsto.

Zvanični podaci Poreske uprave Republike Srpske potvrđuju ono što se dešava na terenu, pa je tako ukupan promet u malopradaji Republike Srpske prehodnog mjeseca manji gotovo za trećinu, tačnije za 31 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine.

U junu je promet bio manji za oko 9,2 odsto u odnosu na šesti mjesec prošle godine, odnosno, promet u junu prošle godine je bio oko 634,9 miliona KM, a u junu ove godine 575,9 miliona KM.

U sedmom mjesecu lani je iznosio 847,9 miliona, a prošlog mjeseca oko 584,3 miliona maraka.

Jovica Bratić, predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske, za Srpskainfo kaže da je najveći problem izostanak dijaspore.

– Vikendom inače dolaze iz Slovenije pa kupuju robu, a sada ih nema. Nema ni masovnog dolaska naše dijaspore na ljeto koji ovde potroše poprilično novca – kaže Bratić.

S druge strane, manja je kupovna moć građana Republike Srpske.

– Svaka manja kriza se na nas reflektuje, a ovo je globalna kriza. Mi živimo od plate do plate, od mjeseca do mjeseca. Dovoljno je da građani ne prime jednu platu i mi smo gotovi – ocjenjuje Bratić i dodaje da je promet kod preduzetnika i zanatlija smanjen od 30 do 60 odsto.      

Zato su već, kako kaže, neke preduzetničke radnje zatvorene.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Iskreno verujem da neće biti masovnog zatvaranja radnji. Neka poslujemo na nuli, pa i sa malim gubitkom, samo da ne bude otpuštanja radnika – objašnjava Bratić.

Kaže da su dobili od Ministarstva privrede podršku u zahtjevu prema Regulatornoj komisiji za električnu energiju da električnu energiju plaćaju kao domaćinstva a ne industrija.

– To bi nam bilo veliko olakšanje u poslovanju – ističe Bratić.

Priznaje da je novčana pomoć Vlade RS bila od presudnog značaja, a poručuje da je takva vrsta podrške potrebna i dalje.

Marko Đogo, profesor Ekonomskog fakultata Pale, za Srpskainfo kaže da podaci o značajno smanjenom prometu u julu dokazuju koliko dijaspora kod nas troši inače ljeti, odnosno kada masovnije dolaze.

– Znači, to je nekih 20 odsto potrošnje u julu koja je izostala ove godine. Dakle, u julu nisu vraćene one restriktivne mjere iz marta i aprila pa naši građani nisu mogli da kupuju. Jednostavno, nema dijaspore. To je ujedno i loša vijest znajući kakva je kod nas struktura punjenja budžeta – objašnjava Đogo.

Inače, budžeti u cijeloj BiH se najviše pune od PDV, odnosno od prihoda od indirektnih poreza.

Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS SWOT, smatra da smo u junu trošili više para nego u julu zato što je bila bolja epidemiološa situacija, mjere su relaksirane i zavladao je optimizam među ljudima.

– Međutim, ubrzo se epidemiološka situacija pogoršala pa je zavladao pesimizam među potrošačima – ocjenjuje Grabovac.

I on je saglasan da je na pad prometa uticao nedostatak dijaspore.

– Vjerovatno su ovo dva glavna razloga, a za ostalo je potrebna analiza – ističe Grabovac.

Istovremeno, smanjeni su prihodi od indirektnih poreza, pa je tako u sedam mjeseci ove godine prikupljeno četiri milijarde i 121 milion KM. To je manje za 437 miliona KM ili 9,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Uprava za indirektno oporezivanje je u sedam mjeseci privredi vratila 730 miliona KM, što je za 152 miliona KM manje u odnosu na isti period lani.

Samo u julu je prikupljeno 679 miliona KM indirektnih poreza, što je za 69 miliona KM manje u odnosu na juli prošle godine.

SUBVENCIJE ZA TRI MESECA

Premijer RS Radovan Višković obećao je prekjuče da će Vlada kreirati javni poziv sa precizno utvrđenim kriterijumima kako bi se omogućilo privrednim subjektima iz oblasti ugostiteljstva i turizma i prevoza putnika da se prijave za podršku za juli, avgust i septembar ove godine. Ovo je saopšteno nakon sastanka Viškovića sa predstavnicima Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske iz oblasti prevoza putnika i Udruženjem Horeca Republike Srpske o mjerama podrške ovim djelatnostima koje trpe gubitke u poslovanju usljed pandemije virusa korona. Podsjećamo, premijer RS izjavio je prethodno da će Vlada isplatiti minimalnu platu za zaposlene u ugostiteljstvu i u međunarodnom prevozu i za jun i juli.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije