Društvo

PREVENCIJA VAŽNIJA U DOBA KORONE “Hronični plućni bolesnici najgore prolaze u borbi sa virusom”

Prevencija je najvažnija za sprečavanje mnogih bolesti, a posebno u eri pandemije kovida 19, s obzirom da učestala oboljenja mogu dodatno da se pogoršaju dobijanjem korone, poručili su danas ljekari specijalisti.

PREVENCIJA VAŽNIJA U DOBA KORONE “Hronični plućni bolesnici najgore prolaze u borbi sa virusom”
FOTO: PHILIPP GUELLAND/EPA

Stručnjaci su na konferenciju, u organizaciji “Lepa&Srećna” i Dunav osiguranja, ukazali svako u svojoj oblasti na zdravstvene probleme koji mogu dodatno da se pogoršaju zaražavanjem virosom korona.

Pulmolog Tatjana Radosavljević kaže da koron avirus voli pluća i nepromašuje ih, dok se tek kasnije može utvrditi kakve su posljedice za pluća nakon virusa korona.

Hronični plućni bolesnici najgore prolaze kada se suoče sa kovidom, mogi završe na respiratoru, zato je važan dobar imunitet važan, rekla je doktorka.

Nakon kovida ostaju promjene na plućima i kod svakog pacijenta je različito, i dodaje da je najbolja zaštita od kovida 19 ne ici u veliki kolektiv, nositi masku.

Napominje da je nakon infekcije kovid važno da pacijent radi vežbe disanja, kao i uzumanje lijekova za imunitet.

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Ðerlek rekao je da se žene suočavaju sa velikim zdravstvenim problemima, te da je država i Ministarstvo zdravlja posljednjih godina dosta uložila u unapređenju zdravlja.

Ðerlek je rekao da je Srbija demokratska država koja sve više integriše žene u društveno-politički život, te da vode računa o ravnopravnosti polova, ali da prije svega moramo da ostvarimo prvi cilj, a to je zdravlje žena.

Direktorka KBC “Bežanijska kosa” doc. dr Marija Zdravković kaže da su u toj zdravstvenoj ustanovi tokom tri mjeseca imali čak 1.700 pacjenata oboljelih od virusa korona.

Napominje da žene, inače, nisu zaštićene od kardiovaskularnih problema, te da se kod onih starosti oko 45 godina razvijaju simptomi konorarne bolest i neregulisane hipertenzje, ali i slabost srčanog mišica.

Zdravković kaže da to nije više samo bolest od koje najčešce oboljevaju muškarci, a dobiti infarkt pored nasljednih predispozicija je najčešće posljedica loših navika još od ranog djetinjstva.

Dokazano je da žene u Srbiji dosta mlade dobijaju srčani udar u odnosu na žene u zapadnoj Evropi, rekla je doktorka.

Govoreći o čestim oboljenjima, endokrinolog Ina Pudar rekla je da mnogi imaju problema sa štitastom ili tiroidnom žlezdom, koja se nalazi u prednjem dijelu vrata, te produkuje dva važna hormona trijodtironin i tiroksin.

Doktorka pojašnjava da su ovi hormoni važni za fizički, mentalni, metabolički status u našem organizmu, dok usljed nedostatka ovih hormona javlja se hipotireoza.

U slucaju hipotireoze telo uspori, smanjena je koncentracija, skokovi krvog pritiska, opadanje kose, otoci na licu, rukama, dolazi do steriliteta, rekla je Pudar.

Pudar kaže da se preventivno za štitastu žlezde je uzimanje hrane koja je puna joda.

Načelnik Odeljenja za srčanu insuficijenciju i pomoćnik direktora Klinike za kardiologiju Klinićkog centra Srbije doktor Arsen Ristić kaže da srčana slabost simptom koji pokazuje da srce nema dovoljno snage da pumpa krv, ili nema dovoljno elastičnosti da primi dovoljnu količinu krvi.

Dunav osiguranje je ukazalo da dobrovoljno zdravstveno osiguranje, posebno u eri pandemije virusa kovid 19, omogućava građanima brži i lakši pristup lekaru.

Direktor Direkcije za osiguranje u kompaniji Dunav osiguranje Nataša Bašić ističe da je dobrovoljno zdravstvenog osiguranja dosta važno.

Imali smo krizne situacije kada su sve državne zdravstvene ustanove bile prebukirane, a da je dobrovoljno zdravstveno osiguranje obezbedilo brži pristup lekaru.

Ona je rekla da je blagovremena poseta lekaru dobar put ka prevenciji, te da zdravlje nema cenu.

Svi građani koji imaju prijavljeno boravište u Srbiji, uključujući i strance mogu se dobrovoljno zdravstveno osigurati, poručila je ona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije