Kultura

PREVENCIJA VRŠNJAČKOG NASILJA Centar modernih znanja uči djecu pravim vrijednostima

„Ipak smo mi samo djeca“ projekat je Centra modernih znanja kroz koji ovo udruženje, uz kulturne i obrazovne sadržaje, radi na prevenciji vršnjačkog nasilja.

PREVENCIJA VRŠNJAČKOG NASILJA Centar modernih znanja uči djecu pravim vrijednostima
FOTO: CENTAR MODERNIH ZNANJA/RAS SRBIJA

Grupa naučnih radnika različitih profila 2016. godine, osnovala je udruženje Centar modernih znanja u svrhu promocije znanja koja nisu striktno obuhvaćena formalnim obrazovnim sistemom. Kroz svoje udruženje oni i danas provode kulturno-obrazovne projekte u koje su nerijetko uključena djeca.

Projekat „Ipak smo mi samo djeca“ odnosi se na prevenciju maloljetničkog prestupništva i vršnjačkog nasilja. Projekat obuhvata izložbu novinarskih članaka o vršnjačkom nasilju, predstavu „E, moj vaspitaču!“ koju igraju glumci DIS pozorišta i intervju sa bivšim maloljetnim prestupnikom. Aktivnosti su u toku, a trajaće do 15. aprila ove godine.

Planiramo organizovati za krsnu slavu grada Banjaluka „Festival školskih dramskih sekcija“ za koji smo već dobili podršku i saglasnot Republičkog pedagoškog zavoda, a očekujemo i podršku grada vezano za konkurs „Proleće u Banjaluci“ – rekao je Nebojša Macanović ispred Udruženja.

Cilj im je da djeca kroz pozorišne predstave steknu određene socijalne i pozorišne vještine, a teme predstava će se odnositi na prijateljstvo, ljubav, tradiciju i kulturu našeg naroda, probleme mladih, te narušen sistem vrijednosti.

Hor „Zavrzlama“

Još jedan kulturni proizvod ovog udruženja je i hor „Zavrzlama“. Nastao je s ciljem povećanja nivoa znanja djece u uzrastu od pet do deset godina, o kulturi i tradiciji Banjaluke, Republike Srpske, ali i Republike Srbije.

– Očuvanje običaja i tradicije kroz muziku i igru najbolji je način da se ovaj cilj ostvari, ojačaju porodični kontakti i veze, promovišu ispravne vrijednosti i utiče na kvalitet porodičnog života, ali i da se realizuju specifične aktivnosti koje će doprinijeti kulturnom razvoju grada. Sve aktivnosti prate i vjerske praznike i običaje, uključuju veći broj spoljnih saradnika kako bi djeca i roditelji zajedno bili gosti kulturno-umjetničkih društava, muzeja i drugih važnih institucija, a sve u cilju upoznavanja i očuvanja naše tradicije – rekao je Macanović.

Ovaj projekat podržan je od strane Grada Banjaluka, a članstvo za djecu u horu je besplatno. Pored pjesama, djeca uče tradicionalne igre za djecu, kao i neke običaje.

Još jedna aktivnost koju su sproveli u cilju promocije kulture i obrazovanja je „Prevencija rizičnog ponašanja djece kroz kulturu i sport“. U pitanju je projekat u koji su bila uključena djeca iz Dnevnog centra za maloljetnike,  17 dječaka i tri djevojčice, uzrasta od 15 do 18 godina. Projekat je realizovan u periodu od aprila do septembara 2019. godine, a podržan je od Grada Banjaluka.

– Kroz naše aktivnosti želimo da vaspitno i obrazovno, ali i terapeutski djelujemo na djecu. Vaspitno kroz brojne sportske aktivnosti koje su njihovom uzrastu interesantne i korisne, a kroz obrazovne aktivnosti da ih upoznamo sa kulturnim i umjetničkim sadržajima koji su im svakodnevno dostupne u njihovom gradu – objasnio je.

Kako kaže, takve aktivnosti će im omogućiti da kroz određen stepen motivacije pokažu svoje interesovanje za neku od njih i nastave da se i dalje njome bave. Kada je u pitanju terapeutski uticaj, stručni tim psiholog-socijalni radnik kroz radionice rade sa djecom na razvijanju njihove percepcije prema porodici, prijateljima, budućem zanimanju i drugim bitnim stvarima koje su značajne za ovaj period adolesencije.

– Pažnju smo posvetili i sportu, a želja nam je bila da djeca nauče plivati, a oni koji to već znaju da učestvuju u korektivnom plivanju. Takođe da pomažu svojim drugarima u obuci neplivača uz nadzor trenera. Svi učesnici prošli su obuku spašavanja utopljenika i prvu pomoć. Adrenalinski sportovi koje mladi sve više vole, kao što je sportsko penjanje, je takođe aktivnost koja im je bila na raspolaganju, a koja je dosta izazovna mladim ljudima – dodao je.

U toku projekta djeca su zajedno sa stručnim timom obišla važne kulturno-umjetničke i obrazovne institucije kako bi se upoznali sa njihovim sadržajima i postavkama, ali i ulogom koju imaju za društvo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije