Banjaluka

Prevoznici troše rezerve, a građani zadnje marke: Ko je na većoj muci zbog POSKUPLJENJA GORIVA

Banjalučani bi najranije u toku iduće sedmice trebali saznati da li će u moru raznih poskupljenja morati izdvajati i više novca za karte u javnom autobuskom prevozu. U Gradskoj upravi nisu isključili takvu mogućnost.

Prevoznici troše rezerve, a građani zadnje marke: Ko je na većoj muci zbog POSKUPLJENJA GORIVA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Naime, firme koje su u Banjaluci zadužene za gradski i prigradski prevoz zatražile su hitnu intervenciju lokalne administracije, zbog skoro svakodnevnog rasta cijena goriva. Tvrde da su upravo te cijene goriva jedno od glavnih faktora koje utiču na njihov rad. Više cijene goriva za njih znače da imaju dodatne troškove, koje, kako objašnjavaju, ne mogu pokriti zaradom od prodaje mjesečnih i pojedinačnih karata po trenutnom cjenovniku.

Zbog toga su od Grada zatražili odobrenja za povećanje cijene karata u javnom prevozu ili da im se iz gradske kase odobri određen vid subvencija, i to što prije. Ukoliko Grad ne podrži na određen način ovu oblast, kažu da je upitno da li će moći u narednom periodu da održavaju javni prevoz u Banjaluci.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Građani smatraju da bi ovo poskupljenje predstavljalo dodatni udar na njihove njihove kućne budžete, koji su, kako kažu, već desetkovani konstantnim rastom cijena svih životnih namirnica i drugih usluga.

– Samo nam još to treba. Plate ostaju iste, a cijene svega ostalog stalno rastu. Stvarno ne znam kako ćemo to izdržati. Sve nas je pogodio rast cijena goriva, ali stvarno je nerealno da se od građana očekuje da taj teret iznesu na svojim leđima. Da li treba pomoći prevoznicima? Treba, ali ne iz džepova Banjalučana – poručuje Aleksandra K.

Krediti

Direktor preduzeća „Autoprevoz“ Dejan Mijić poručuje da građani moraju da shvate da prevoznici već dvije godine troše rezerve i dižu kredite kako bi opstali, zbog svega što se dešavalo u pandemiji.

– Situacija se po tom pitanju smirivala i očekivali smo da ćemo se ove godine izvući iz problema. Međutim, došao je novi problem na koji niko ne može uticati, a ne može se očekivati da prevoznici snose sav teret- kazao je Mijić i dodao da su se zato obratili Gradu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Navodi da su prevoznici, zbog konstantnog rasta cijena goriva, počeli da usklađuju cijene na područnim republičkim i međunarodnim linijama, zavisno od ponude i potražnje. Na tim linijama prevoznici imaju mogućnost slobodnog formiranja cijena.

– Kada je u pitanju Banjaluka, na područnim i republičkim linijama od danas će biti skuplje pojedinačne karte, a mjesečne karte za mart će se prodavati onako kako smo započeli. Što se tiče gradskih i prigradskih linija, koje vozimo po ugovoru s Gradom Banjaluka, tu su se stekli uslovi za poskupljenje onog momenta kada je gorivo na pumpama prešlo cijenu od 2,59 KM. To se davno desilo i mi smo 1. marta uputili zahtjev za poskupljenje sa priloženim cjenovnikom – objasnio je Mijić.

Poslovanje

Naglasio je da se o tome treba što pre donijeti odluka, zato što se situacija iz dana u dan pogrošava.

– Cijena od 2.59 KM je davno prevaziđena, jer je u međuvremenu nabavna veleprodajna cijena nafte višestruko veća – upozorio je Mijić.

Pročitajte još

Naglašava da je zbog tog poskupljenja učešće goriva u ukupnim troškovima prevoznika došlo do 60 odsto.

– Struka kaže da kada se dođe do 40 odsto, da je to teški minus i da se takve firme gase. Mi ne želimo to i trudimo se da opstanemo, jer od toga živimo i mi, ali i porodice naših radnika. Isto tako, Grad ne bi mogao da funkcioniše bez gradskog prevoza i mi pokušavamo da nađemo rješenje – rekao je on.

Kaže da stanje nije alarmantno samo zbog divljanja cijena goriva.

– Može se desiti da nećemo biti u mogućnosti da nabavimo gorivo, bez obzira na cijenu, jer je nabavka goriva kod dobavljača složena i oni nas upozoravaju da štedimo. I u tom segmentu će se vjerovatno morati donijeti određene odluke; moraćemo vidjeti šta je neophodno da vozimo, a šta ne – zaključio je Mijić.

Iz Grada poručuju da još nije donesena konačna odluka o ovom pitanju.

Zahtjev  

Gradski menadžer Bojan Kresojević kaže da su prevoznici priložili svoj zahtjev i iznijeli argumente.

– Smatramo da dio argumenata ima osnova, da je došlo do povećanja cijena goriva, a da dio nije potpuno realan – kazao je Kresojević i dodao da u ovom momentu pokušavaju naći balans između potreba prevoznika i građana, na koje bi eventualno poskupljenje karata negativno uticalo.

Objasnio je da su na stolu dvije opcije. Jedna je poskupljenje karata. Prevoznici traže poskupljenje od 0,40 KM kada je u pitanju pojedinačna karta, a kod mjesečnih u zavisnosti od kategorije između 20 i 25 odsto. Druga opcija su subvencije iz gradske kase.

FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA

 – Nijedna od ove dvije opcije nije jednostavna. Naša želja je da povećamo obim korištenja gradskog prevoza i ukoliko za tako nešto budemo imali snažnu podršku od strane prevoznika, onda ima smisla razmišljati o tome da mi subvencionišemo i podržimo korištenje javnog prevoza. Isto tako, činimo sve da spriječimo poskupljenja, s obzirom da su naši građani značajno pogođeni svim ostalim poskupljenjima, ali još nismo donijeli konačnu odluku. Očekujemo još jedan sastanak do kraja ove sedmice na kojem ćemo možda imati jasniju sliku. Ne mogu u ovom momentu reći šta je konačan stav Grada po ovom pitanju – kazao je Kresojević.

Iako nije donesena odluka, ne isključuje mogućnost poskupljenja karata u javnom prevozu.

– U ovom trenutku je moguće i da dođe do poskupljenja, ali nadamo se da će, ukoliko do toga dođe, ono biti minimalno – kazao je Kresojević.

Čekanje

Pošto pregovori traju od početka marta, a cijene goriva i dalje nezaustavljivo rastu, postavlja se pitanje da li Banjaluka može toliko čekati na odluku lokalnih vlasti.

Kresojević odgovara da Grad ne želi da donese neadekvatne odluke te da, zbog svega toga, pregovori još traju.

– Mi želimo detaljnije da analiziramo situaciju, ne želimo da donesemo odluku koju onda za deset dana moramo preispitivati. U postupku razgovora smo nekih šest ili sedam dana i očekujemo da ćemo iduće sedmice predložiti svoj stav Skupštini grada, koja o tome odlučuje. Isto je važno da Skupština grada bude uključena u razgovore o ovom pitanju. U međuvremenu, javni prevoz mora da funkcioniše – naglasio je Kresojević.

“Subvencije su bolje rješenje”

Predsjednik Skupštine grada Banjaluka, Mladen Ilić, kaže da se nada da će gradski parlament ubrzo dobiti prijedlog rješenja ove situacije. Objašnjava da Skupština grada može djelovati u dva pravca.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Odbornici mogu dati saglasnost na povećanje cijene karata, ali mislim da je u ovom slučaju bolja varijanta da se prevoznicima odobre subvencije. Na taj način možemo pomoći tim preduzećima, a s druge strane da zaštitimo građane od bilo kakvog poskupljenja karata – rekao je Ilić.

Dodaje da u budžetu postoje finansijska sredstva koja bi to omogućila.

– Vidjećemo u kakvoj formi će nam gradska administracija dostaviti rješenje, ali mislim da bi bilo dobro da se prije formiranja bilo kakvog prijedloga organizuje sastanak s predstavnicima političkih partija u Skupštini, kako bi se eventualno izbjegli nesporazumi – zaključio je Ilić.

Izdvajanje

Grad Banjaluka je do sada u nekoliko navrata, zbog negativnih posljedica pandemije, finansijski pomagao održavanje javnog prevoza. U 2020. godini je izdvojeno 450.000 KM, a lani oko 300.000 KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu