Banjaluka

PRIGRADSKE LINIJE NAJVEĆI PROBLEM Škole i prevoznici dogovaraju novi red vožnje

Ukoliko se ne uspiju uskladiti polasci autobusa s rasporedom časova pojedini đaci u Banjaluci mogli bi duže čekati prevoz nego što će im trajati nastava.

PRIGRADSKE LINIJE NAJVEĆI PROBLEM Škole i prevoznici dogovaraju novi red vožnje
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Roditelji su zabrinuti kako će djeca koja putuju stizati na nastavu i vraćati se kući, s obzirom da će nastava biti organizovana na drugačiji način, u grupama, s časovima koji traju između 20 minuta i pola sata.

Pojedini učenici, koji imaju šest časova, u školi će boraviti oko dva i po sata, što brojne školarce može dovesti u situaciju da duže čekaju autobuse i putuju nego što borave na nastavi.

To se posebno odnosi na učenike koji putuju iz seoskih i prigradskih mjesnih zajednica, iz kojih autobusi rjeđe voze. Sudeći prema posljednjim informacijama, oni bi trebali da se strpe u narednih desetak dana, jer će u tom vremenu nadležni procijeniti situaciju i pripremiti nove redove vožnje.  

Osnovne škole su u obavezi da Odjeljenju za saobraćaj i puteve pošalju novi raspored časova, nakon čega će se s prevoznicima nastojati korigovati polasci autobusa, kako bi đaci mogli stići na nastavu.

– Ostavljamo rok u ovoj sedmici da vidimo kako će sve to funkcionisati, ako nešto ne štima da se koriguje. Gradske linije su česte i tu neće biti problema – ističe predsjednik aktiva direktora osnovnih škola Miroslav Popržen.

FOTO: B.T./RAS SRBIJA
FOTO: B.T./RAS SRBIJA

Nove okolnosti

Za prigradske linije, međutim, potrebna je zajednička saradnja škola i prevoznika. Popržen, koji je ujedno i direktor OŠ „Sveti Sava“ na Laušu, kaže da u ovoj školi od 1.270 učenika njih 250 putuje na nastavu.

Pročitajte još

– Sporni su ti dolasci na nastavu u 10.30, kada drugoj grupi učenika počinje nastava, pošto u 10 sati nema autobusa. Mi smo zato već iskordinirali da djeca koja u našu školu putuju iz Čokorskih polja zbog prevoza moraju uvijek biti u prvoj grupi, što znači od 7.30 i od 13.30 – precizirao je Popržen.

Dodaje da je, što se tiče samog početka nastave u školama, sve spremno za rad u novim okolnostima. Učionice su dezinfikovane, nabavljena su sredstva za dezinfekciju, toplomjeri, a obezbijeđena je i prostorija za izolaciju u kojoj će boraviti đaci sa simptomima zaraze virusa korona.

Usklađivanje rasporeda

I iz srednjih škola poručuju da će u ovoj sedmici sravniti sve podatke u vezi prevoza đaka, koliko djece putuje, na kojim gradskim, prigradskim, ali i međugradskim linijama, kako bi se moglo djelovati.

učenici ulaze u školu
FOTO: GRAD BANJALUKA

– Linije u prigradskim naseljima prilagođene su, inače, radnicima koji idu na posao i standardnim školskim časovima od 45 minuta. Pokušaćemo u ovoj nedjelji da prikupimo sve informacije kako bismo mogli uskladiti prevoz s novim rasporedom časova, koji je skraćen na 20 minuta, a kako bi učenici što manje čekali na autobus. Kada đaci dođu u školu izjasniće se odakle putuju, te podatke prosljedićemo Odjeljenju za saobraćaj, kako bi se već u sljedećoj nedjelji pokušao uskladiti termine – ističe predsjednik Aktiva direktora srednjih škola Ljuban Bajić.

Pročitajte još

Podsjeća da mnogi srednjoškolci u Banjaluku dolaze iz susjednih opština, te da će s Privrednom komorom pokušati uskladiti i te polaske, iako će, vjeruje, to biti teško.

Prevoznici poručuju da od ponedjeljka na svim lijinama autobusi voze po zimskom redu vožnje. Dodali su da su sva vozila dezinfikovana i opremljenja u skladu s važećim uputstvima nadležnih institucija.

Pomjeranje polazaka

Direktor „Autoprevoza“ Dejan Mijić kaže da će se prava situacija na terenu znati tek krajem ove sedmice.

FOTO: UNIJA UPRS
FOTO: UNIJA UPRS
Dejan Mijić

– Što se tiče polazaka autobusa, korekcije će sigurno biti potrebne na prigradskim linijama, gdje je učestalost polazaka rjeđa. Tu su obično polasci na svakih sat ili dva, pa da djeca ne bi previše čekala vjerovatno će biti potrebne izmjene. Mislim da nećemo uvoditi dodatne polaske, već da će postojeći polasci biti pomjerani da kreću prije ili poslije, u zavisnosti od potreba učenika. Gledaćemo da se napravi što bolji kompromis, za sve, jer pored đaka trebamo uzeti u obzir i radnike, kojima pomjeranja redovnih polazaka može napraviti problem – objasnio je on.

Pročitajte još

Što se tiče gradskih linija, Mijić smatra da tu neće biti neophodne izmjene.

– U ovom režimu polazaka gradske linije voze na svakih 15 minuta do pola sata, tako da tu neće biti potrebe za nekim korekcijama – naveo je Mijić.

Dodatni troškovi

I u „Pavlović tursu“ smatraju da će u narednim danima biti posla oko usklađivanja redova vožnje.

– Pratimo razvoj situacije, u narednih sedam do deset dana, da vidimo da li imamo „odskakanja“. Pripremićemo dežurna vozila po punktovima, da budu u pripravnosti, na tri do četiri lokacije, ako bude problema na nekim linijama, kako bi brže mogli intervenisati – objasnio je Starčević.

FOTO: B.T./RAS SRBIJA
FOTO: B.T./RAS SRBIJA

Smatra, kao i njegov prethodnik, da u gradskom prevozu neće biti velikih pomjeranja polazaka.

– Biće sigurno problema na prigradskim linijama. Mislim da će biti jako teško organizovati prevoz za te dijelove Banjaluke bez dodatnih troškova – smatra on.

Kada su u pitanju međugradske linije, koje koriste đaci koji putuju u Banjaluku iz okolnih lokalnih zajednica, Starčević kaže da su pojačali polaske.

– Dobili smo rasporede srednjih škola i pokušavamo maksimalno uklopiti polaske prema drugim lokalnim zajednicama iz Banjaluke, kao što su, naprimjer, Laktaši ili Gradiška. Gledamo kakva će biti situacija, pa ćemo se i tu prilagođavati – kazao je on.

Očekuju više putnika

Banjalučki prevoznici se nadaju da će se broj putnika u narednom periodu povećati.

– Do sada su naši kapaciteti bili ispunjeni sa 30 do 40 odsto u odnosu na prošlogodišnji broj putnika. Nadamo se da će se to vratiti u normalu, kako bi mogli da se vratimo u redovne tokove – kaže direktor „Autoprevoza“ Dejan Mijić.

Vesna Popović, Nataša Telebak

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije