Društvo

VOJNIK USPJEŠAN POLJOPRIVREDNIK Proizvodi med, maline i ima stado od 125 ovaca

Pripadnik Oružanih snaga BiH, Radoslav Furtula, pored redovnih vojnih aktivnosti, uspješno se bavi malinarstvom, pčelarstvom, ali i stočarstvom.

VOJNIK USPJEŠAN POLJOPRIVREDNIK Proizvodi med, maline i ima stado od 125 ovaca
FOTO: MARIANA REGOJE/RAS SRBIJA

On je odlučio da na porodičnom imanju u selu Miošići kod Pala podigne malinjak. Kaže da je uz pomoć roditelja i brata na površini od oko 3.000 kvadratnih metara podigao zasad i da ove godine ima dobar rod.

Furtula ističe da je trenutno period berbe maline od koje očekuje i odlične prihode.

U selu Miošići imamo imanje od 100 dunuma zemlje, koje je moj otac naslijedio od svog oca. Iako imamo kuću u Palama, moj otac nije mogao da napusti tako plodno imanje, pa je odlučio da se vrati na selo i bavi poljoprivredom i stočarstvom – kaže Furtula.

Na seoskom imanju u rodnom selu Furtule uzgajaju i 125 grla ovaca „romanijskih pramenki“, a slobodno vrijeme Radoslav provodi u Miošićima gdje pomaže roditeljima.

– Imajući u vidu da se na Sarajevsko-romanijskoj regiji nalazi veliki broj malinjaka, mišljenja sam da su ljudi ovdje raspoloženi da se bave ovim poslom. Međutim, da bi se ovaj posao isplatio potrebno je obezbijediti mehanizaciju za obrađivanje zemljišta, što sam i kupio prošle godine od svog novca – ističe Furtula.

Furtula kaže da za sada nije tražio bilo kakvu pomoć lokalne zajednice, niti je konkurisao kroz projekte koji daju podsticaje za poljoprivrednike. Ipak dodaje da je pomoć uvijek dobrodošla.

Foto: Mariana Regoje/RAS Srbija
Foto: Mariana Regoje/RAS Srbija

– Ono što nemam, a što je neophodno da bih povećao proizvodnju maline, jeste sistem za navodnjavanje i dovod izvorske vode do mog malinjaka, koji trenutno iziskuje mnogo novca, pa bi mi za to trebala pomoć opštine – kaže Furtula.

Kada se radi o otkupu maline, prošle godine su imali problema zbog niske otkupne cijene ovog voća, ali s obzirom da je za ovu godinu najavljena veća cijena, Radoslav kaže da bi time problem otkupnine bio riješen.

Nije slučajnost da se neko ko se bavi uzgojem malina odluči i na proizvodnju meda, odnosno uporedno bavljenje pčelarstvom i malinarstvom.  Radoslav kaže da je geografski položaj sela Miošići i planinsko okruženje idealno za bavljenje pčelarstvom, poslom koji mu se, kako kaže, mnogo svidio.

– Čitajući knjige o pčelarstvu, naišao sam na članak da je cvijet maline medonosan i odlučio  da posadim tri dunuma maline, vrste vilamet – kaže Furtula.

Trenutno posjeduje pet društava u svom vlasništvu, a ove godine je bio dobar prinos meda, gdje je uspio da sakupi ukupno 80 kilograma livadskog meda.

– Što se tiče količine proizvedenog meda, sve zavisi od vremenskih uslova u toku godine. Topli i sunčani dani potrebni su da biljke mede i pčele izlaze na pašu, a s obzirom da imam pet društava, zadovoljan sam ovogodišnjom količinom meda – dodaje Furtula.

Isključivo organska proizvodnja

On ističe da u narednom periodu planira da proširi pčelinja društva i uzgoj maline, te naglašava da se isključivo bazira na organskoj proizvodnji maline, bez prskanja hemikalijama.

Zadovoljan sam dosadašnjim radom i prinosom, imam u planu da se ovim poslom nastavim i dalje baviti. Za sada, polovinu doprinosa ostavljam u svom domaćinstvu, a drugu polovinu prodajem – kaže nam Furtula.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije