Društvo

"PRIRODA NE POZNAJE GRANICE" Projekat počeo predavanjem, slijedi sadnja drveća i čišćenje obala bare Tišina

U okviru lokaliteta bare Tišina kod Šamca egzistira oko 200 vrsta močvarnih biljaka, 130 vrsta ptica, 20 vrsta riba koje su izuzetno vrijedne i rijetke i zaslužuju da budu očuvane, rekao je ornitolog Jovica Sjeničić.

"PRIRODA NE POZNAJE GRANICE" Projekat počeo predavanjem, slijedi  sadnja drveća i čišćenje obala bare Tišina
FOTO: SRNA

Sjeničić je istakao da je bara Tišina zaštićeno područje četvrte kategorije, veličine 200 hektara.

Prema njegovim riječima, ono što je proglašeno zaštićenim područjem nalazi se na području opštine Šamac, a radi se na tome da i područje opštine Domaljevac-Šamac sa nekih 150 hektara isto bude zaštićeno.

– To bi bilo prvo međunarodno međuentitetsko zaštićeno područje u BiH – rekao je Sjeničić sinoć u Centru za kulturu Šamac gdje je održano predavanje po projektu “Priroda ne poznaje granice”, čiji je cilj povezivanje mladih iz opština Šamac i Domaljevac-Šamac, koje su podijeljene entitetskom linijom, i njihova saradnja na uređenju prirodnog područja bare Tišina.

Dejan Radošević iz Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa rekao je da ova društveno važna tema nije dovoljno zastupljena u medijima i školskim programima, te da je važno da mladi shvate da sva ta područja, ne samo da štite određene rijetke i ugrožene biljne i životinjske vrste, već i stvaraju potencijal za razvoj, kao i bavljenje različitim vrstama djelatnosti.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

– Zavod ima obavezu da pruži svu tehničku i stručnu pomoć upravljačima zaštićenih područja i da im pokaže u kojem smjeru treba da idu da bi sačuvali osnovne prirodne vrijednosti, a ujedno razvili to područje – kaže Radošević.

Predavanje je održano sinoć na inicijativu neformalnih grupa mladih iz ove dvije opštine u okviru velikog USAID projekta “Probudućnost” u vrijednosti 6.900 KM bez PDV-a.

– Ovo predavanje pod nazivom `Budimo glasni za baru Tišina` je prva aktivnost, druga je sadnja autohtonog drveća i čišćenje obala na dijelu bare Tišina koje se nalazi u mjesnoj zajednici Grebnice. Ovom aktivnošću nastavljamo da se okupljamo da bismo ga razvili u izletište – rekla je koordinator projekta “Priroda ne poznaje granice” Tatjana Mijanović.

Mijanovićeva je istakla da je cilj projekta “Priroda ne poznaje granice” izgradnja mira i povjerenja između svih etničkih i vjerskih grupa u BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije