Digitalna Srpska

Pritisak na TikTok zbog prikupljanja podataka: SAD traže od Epla i Gugla da ga UKLONE iz svojih prodavnica

Republikanski član Federalne komisije za komunikacije pozvao je izvršne direktore Epla i Alfabeta da izbace TikTok, koji je u kineskom vlasništvu, iz svojih prodavnica aplikacija.

Pritisak na TikTok zbog prikupljanja podataka: SAD traže od Epla i Gugla da ga UKLONE iz svojih prodavnica
FOTO: FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Brendan Kar, komesar FCC, rekao je u pismu izvšrnim direktorima da je aplikacija za dijeljenje videa TikTok prikupila ogromnu količinu osjetljivih podataka o američkim korisnicima kojima bi osoblje BajtDensa u Pekingu moglo da pristupi. Bajt Dens je je vlasnik TikTok-a, prenosi Rojters.

Kar je tvitovao detalje pisma u utorak.

– TikTok nije samo još jedna video aplikacija, napisao je Kar na Tviteru dodajući: “On prikuplja dijelove osjetljivih podataka, a novi izveštaji pokazuju da im se pristupa u Pekingu”.

Kar je zatražio od kompanija da ili uklone TikTok iz svojih prodavnica aplikacija, ili da mu objasne zašto to ne planiraju.

Njegov zahtjev je neobičan sa obzirom da FCC nema jasnu nadležnost nad sadržajem prodavnica aplikacija. FCC reguliše nacionalni bezbjednosni prostor obično preko svojih ovlašćenja da kompanijama daje određen dozvole za komunikaciju, prenosi Blic.

Pročitajte još

Portparolka TikToka je rekla da se inženjerima kompanije na lokacijama van Sjedinjenih Država, uključujući Kinu, može odobriti pristup korisničkim podacima u SAD „po potrebi“ i pod „strogom kontrolom“.

Gugl je odbio da komentariše Karovo pismo, dok Epl nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.

TikTok je pod nadzorom američke regulative zbog prikupljanja ličnih podataka u SAD. Komitet za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS), koji razmatra poslove stranih akvizitera u pogledu potencijalnih rizika za nacionalnu bezbednost, naredio je BajtDensu 2020. da se oslobodi TikTok zbog straha da bi podaci o američkim korisnicima mogli biti proslijeđeni kineskoj komunističkoj vladi.

Da bi se riješio ove zabrinutosti, TikTok je ranije ovog mjeseca rekao da je prenio informacije svojih korisnika u SAD na servere kompanije Orakl.

Portparol američkog Ministarstva finansija, koje predsedava CFIUS-om, nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.

– Ono što ovde vidimo od komesara Kara je sugestija da bar neki dijelovi američke vlade ne misle da je to dovoljno, rekao je Ričard Sofild, partner za nacionalnu bezbjednost u advokatskoj firmi Vinson & Elkins LLP, o TikTok partnerstvo sa Oraklom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije