Biznis

PRODAT REKORDAN BROJ E-AUTOMOBILA Na putevima širom svijeta 16,5 miliona vozila na struju

Prema izvještaju Međunarodne agencije za energiju (IEA) u svijetu je lane prodato rekordnih 6,6 miliona električnih vozila – njihov broj dostigao je 16,5 miliona.

PRODAT REKORDAN BROJ E-AUTOMOBILA Na putevima širom svijeta 16,5 miliona vozila na struju
FOTO: LUKAS BARTH-TUTTAS/EPA

U ukupnoj prodaji prednjače Kina sa polovinom udjela (3,3 miliona vozila) i Evropa sa 2,3 miliona prodatih električnih vozila.

Doprinos Srbije evropskom bumu elektromobilnosti je zanemariv. Prema evidenciji Srpske asocijacije uvoznika vozila i dijelova u Srbiji je lane registrovano samo 50 električnih vozila, uglavnom u vlasništvu kompanija.

Profesor Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu dr Boris Dumnić tvrdi da skromni podaci o broju električnih vozila važe i za cijeli region piše portal EnergijaBalkana.

– Masovnost električnih I hibridnih vozila može se očekivati, kod nas i u regionu, onog trenutka kad budemo imali potpuno razvijenu infrastrukturu, koja omogućava njihovu neometanu upotrebu. Prije svega mislim na dostupnost punjača za električna vozila. Jer, njihov manji domet vožnje je ograničavajući faktor u odnosu na vozila s klasičnim motorom – objašnjava Dumnić.

Govoreći o tome da li brži razvoj tržišta električnih vozila kod nas ograničavaju i uslovi kupovine Dumnić podsjeća da je država Srbija, posredstvom resornog Ministarstva obezbijedila subvencije za nabavku električnih vozila.

Pročitajte još

– Proces odobravanja subvencija je prilično komplikovan za običnog građanina. Moramo da utičemo na pojednostavljenje procedure, da postupak dobijanja približimo svima koji razmišljaju o kupovini električnog vozila. Subvencionisanje kupovine „vozila na struju” biće jedan od najvažnijih podsticaja prodaje do onog trenutka kada konkurentnost, odnosno tržišni uslovi ne učine subvencije suvišnim. Naprosto, u ovakvim sektorima je na početku razvoja neophodna intervencija države, najprije zakonskom regulativom, a onda i subvencijama, smatra profesor, piše Blic

Poređenje sa OIE

Dumnić pravi paralelu sa obnovljivim izvorima energije.

– Da je prije pet godina neko razmišljao o cijeni električne energije kakvu imamo danas, siguran sam da bi nivo i broj investicija u obnovljive izvore energije bili mnogo veći. Zahvaljujući visokoj cijeni, u trgovini električnom energijom danas ostvarujete dobit i bez subvencija – komntariše Dumnić.

Potpuno nesrazmerno simboličnoj prodaji, naša zemlja postaje sve značajniji proizvođač komponenti za električna vozila.

– Kontinental automotiv Srbija” (Continental automotive Serbija), “Šnajder elektrik DMS” (Schneider electric DMS), “ZF Srbija” ili “Nidek” samo su neke od svetskih kompanija koje su formirale razvojno-istraživačke centre, odnosno izgradili ili grade fabrike dijelova koji se ugrađuju u električna vozila najuglednijih svjetskih proizvođača.

– Novi Sad postaje regionalno i globalno važan centar, u kome se nalazi veliki broj kompanija koje se bave savremenim tehnologijama, ne samo u autoindustriji, nego i u IT industriji i povezanim oblastima. Danas u oblasti autoindustrije praktično ne možete da zamislite razvoj nekog sklopa i vozila bez kompanija koje se bave informacionim tehnologijama. To su, praktično, dvije veoma povezane oblasti – zaključuje Dumnić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije