Banjaluka

Profesori na Trgu: Kad dugo tiho pričamo, izgubimo slobodu glasnog govorenja (FOTO)

Kad dugo tiho pričamo, izgubimo slobodu glasnog govorenja, rekao je prof. dr Ranko Popović sa govornice na Trgu Krajine, gdje su počele večeri besjedništva u organizaciji Grada Banjaluka.

Profesori na Trgu: Kad dugo tiho pričamo, izgubimo slobodu glasnog govorenja (FOTO)
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/ GRAD BANJALUKA

Tako su Trgom večeras odjekivale riječi profesora koji su govorili o slobodi govora, književnosti i slobodi uopšte. Uz prof. dr Popovića večeras je govorio i prof. dr Duško Pevulja.

Gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je prisustvovao ovom događaju, kazao je da ga čini srećnim i zadovoljnim činjenica da prostor na kojem se nalazi govornica, koja simbolizuje slobodu govora, ima svoj puni odjek.

-Danas univerzitetski profesori, predstavnici akademske zajednice drže besjede, govore o svim temama koje su važne za naše društvo. Kao što su se nekad u Antičkoj Grčkoj na trgovima okupljali građani i pričali o raznim važnim temama, tako je danas u centru našeg grada – poručio je on.

Prema njegovim riječima, ovakva situacija nije bila zamisliva prije godinu dana.

-Ovo  je nešto što je naše dato obećanje i data riječ, te mi je danas drago što vidim da ideja koju smo započeli prije pola godine, zaživljava u sve većoj mjeri – rekao je on.

U želji da se upotpuni ova priča, gradonačelnik ističe da je ovaj dio trga simbolično nazvan agora, što znači mjesto gdje se građani okupljaju.

Kад дуго тихо причамо, изгубимо слободу гласног говорења, рекао је проф. др Ранко Поповић са говорнице на Тргу Kрајине,…

Posted by Град Бања Лука on Monday, September 13, 2021

-Zato je izrazito važno da konačno progovori naša akademska zajednica o svim problemima našeg društva. Želimo da ovo mjesto simbolizuje slobodu, te da oni koji ovdje govore za svoje riječi ne snose nikakve sankcije – zaključio je on.

Večeras je kod govornice promovisana i knjiga Stojana Novakovića pod nazivom “Srpska knjiga, njeni prodavci i čitaoci u 19 veku”, u izdanju Centra za srpske studije iz Banjaluke.

– Ako je istina da je istorija učiteljica života, mi u Centru smatramo da istorija književnosti i dan danas ima šta da nam kaže i upravo vođeni tom mišlju preštampali smo ovu knjigu, 121 godinu staru, koja djeluje čitaocu kao da je pisana juče – kazao je prof. Popović.

Uz medije, kako ističe, dobro je da se o ovakvim knjigama čuje i putem ovih tribina, kakva je večeras na Trgu – da takva knjiga uopšte postoji jer je skoro čitav jedan vijek bila zaboravljena.

Kada je riječ o večerima besjedništva, predviđeno je da budu organizovane kod govornice do 15. septembra, a tokom kojih će otvoreno o mnogim temama govoriti predstavnici akademske zajednice.

Ovim Grad Banjaluka organizuje prvi ciklus večeri besjedništva, a cilj je da ovu govornicu koriste svi građani, udruženja, umjetnici, studenti, đaci, svi oni koji su dio ovog grada i čija riječ treba da se čuje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu