Biznis

Projekat #go4digitalidentity: Žaklina Kondić sa suprugom izrađuje namještaj po želji kupaca

Kreatori No Design brenda su Žaklina Kondić i njen partner, mladi banjalučki par koji nije ni sanjao da bi se mogao baviti proizvodnjom namještaja, jer su u periodu pokretanja biznisa radili u totalno drugim branšama.

Projekat #go4digitalidentity: Žaklina Kondić sa suprugom izrađuje namještaj po želji kupaca
FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA

Žaklina je jedna od 15 učesnica projekta #go4digitalidentity, koji realizuje Inovacioni centar Banjaluka uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini. Projekat je zamišljen kao podrška preduzetnicama od 19 do 40 godina starosti, koje nude svoje proizvode/usluge u BiH, a koje su zbog pandemije izazvane virusom kovid 19 suočene s poteškoćama u svakodnevnom poslovanju.

Kako ste došli na ideju za pokretanje biznisa?

Ideja je nastala za vrijeme pandemije, u kućnoj radionici, dok smo opremali dom. Tražili smo adekvatan trpezarijski sto u salonima namještaja koji bi nam odgovarao stilski, ali i cjenovno. U nedostatku ponude na našem tržištu odlučili smo da ga napravimo sami. Kombinovali smo metalnu konstrukciju sa punim drvetom, jer smo htjeli nešto rustično, ali opet savremeno i moderno. U tom pravcu i nastavljamo.

Šta ćete nuditi na tržištu?

Svi naši komadi namještaja rađeni su custom po želji naših kupaca i to im daje unikatnost. Visokokvalitetno puno drvo kao što su orah i hrast, u kombinaciji sa metalnim konstrukcijama, pruža svakom kupcu nešto što je bezvremensko, personalizovano i estetski nenadmašno lijepo.

FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA
FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA

Kako je korona uticala na vaše poslovanje, sa kojim izazovima ste se susreli i kako ste ih prevazišli?

Kada smo krenuli sa izradom samih komada pandemija korona virusa je bila u punom jeku. Ne možemo reći da nam je totalno odmogla zato što je masa ljudi tada najviše vremena provodila u kućama i svi su željeli da promijene nešto od postojećeg namještaja ili da kupe nešto novo. Tek kasnije su se javili problemi na tržištu, gdje su sirovine kao što su drvo i metal poskupile čak do 80%. Sve ovo je uticalo i na cijenu naših proizvoda , ali ne previse, kako bi i dalje svako mogao sebi da priušti komad namještaja koji je baš po njihoj mjeri.

Šta je za Vas značilo učešće u ovom programu, šta ste naučili, da li možete to znanje da primjenite?

Prijavila sam se za program ICBL-a iz razloga zato što kao jedina osoba u No Design timu koja radi na marketingu i prodaji definitivno trebam više edukacije iz ove oblasti. Lekcije koje sam naučila jesu da je ključ svakog uspješnog biznisa plan, strategija i targetirano oglašavanje. Takođe, izdvojila bih drugačiji pristup svom brendu. Sada ga posmatram kao živo biće, kome svaki dan treba pažnje i posvećenosti kako bi još više rastao.

FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA
FOTO: INOVACIONI CENTAR BANJALUKA

Šta biste poručili drugim ženama koje žele da pokrenu vlastiti biznis?

Svakoj ženi u današnje vrijeme treba dati vjetar u leđa i veliku podršku kada pokreću vlastiti biznis ili nešto samostalno. Mislim da smo decenijama sputavane jer su nam govorili da smo slabiji pol, pa zbog takvih nametnutih mišljenja nismo ni svjesne koliko možemo i koliko smo zapravo jake. Budite vrijedne i posvećene i vaš trud će se sigurno isplatiti.

“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu