Društvo

PROLETER PONOS DVOROVA Devet decenija semberskog fudbalskog kluba

Mještani Dvorova ponosni su na svoje selo, na banju sa geotermalnom vodom, ali, kako kažu, najponosniji su na svoj Fudbalski klub Proleter.

PROLETER PONOS DVOROVA Devet decenija semberskog fudbalskog kluba
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Ovo je jedini klub iz Republike Srpske koji se takmiči od osnivanja Druge fudbalske lige, a traje već devet decenija.

Do sada su odigrali blizu 700 prvenstvenih utakmica. Pored lige, odigrali su i dvije međunarodne prijateljske utakmice i ugostili fudbalski tim Mustafi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Prva lopta iz Njemačke

Davne 1929. godine Dvorovljanin Vojko Popović u rodno mjesto je donio prvu fudbalsku loptu iz Njemačke, a potom su se mladi entuzijasti okupili i odigrana je prva fudbalska utakmica.

U Dvorovima je osnovan fudbalski klub koji se u takmičenje uključio 1946. godine, kada dobija ime Proleter. To ime zadržao je i danas.

Foto: S. R: Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S. R: Mrkonjić/RAS Srbija

Nije bilo lako održati klub u postratnom periodu, kada se nije imalo ni za hranu, a kamoli za “ganjanje” lopte. Snalazili smo se kako smo znali i umjeli, sakupljali razne poljoprivredne proizvode po selu, organizovali radne akcije samo da bi otišli na neku utakmicu – sa sjetom priča Nedeljko – Neđo Panić, koji je rođen samo nekoliko godina nakon osnivanja kluba i od malih nogu, do današnjeg dana, ostao vjeran svom Proleteru.

Nije bilo, kaže, tada autobusa.

– Išli smo vozom, biciklima, konjskim kolima, kako smo se snašli. No, bila je to posebna draž, zadovoljstvo, a kada pobijedite znalo se slaviti i po nekoliko dana – prisjeća se Neđo.

Čika Neđo, kako ga svi znaju u Dvorovima, ponosan je na istoriju Proletera.

– Sve do 1941. godine fudbal se igrao i razvijao u okviru Sokolskog društva. Od 1958. klub se uključuje u stalna takmičenja na području Opštinskog saveza Bijeljina, a kasnije i Međuopštinskog saveza Brčko – kaže čika Neđo.

Dobar stadion

Prema riječima predsjednika kluba Dragiše Đurića, koji je i predsjednik Područnog saveza udruženja fudbalskih sudija Bijeljine i kontrolor na utakmicama Premijer lige Republike Srpske, Proleter je primjer dobro organizovanog sportskog kolektiva, a Đurić s ponosom ističe da klub ima stadion koji je jedan od najboljih u Republici Srpskoj.

– Novo igralište izgrađeno je 1976. godine, a zahvaljujući „Banji Dvorovi“ i jednom broju entuzijasta iz Dvorova, tribinski i podtribinski prostor je izgrađen 1991. godine. Stadion zadovoljava kriterijume Prve lige – s ponosom kaže Đurić i dodaje da se klub finansira iz budžeta Grada Bijeljina.

Foto: S. R: Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S. R: Mrkonjić/RAS Srbija

U dugoj istoriji Proleter je imao uspona i padova, ali se uvijek oslanjao na igrače, trenere, rukovodstvo. Najveći doprinos trajanju dali su mještani Dvorova.

– Na utakmice sam dolazio kao dječak. Zavolio sam fudbal, počeo trenirati sa nepunih osam godina. Trener mi je bio Miodrag Rankić, koji je danas trener u Njemačkoj. Trenirao sam uporno i s ljubavlju, sa omladincima sam igrao i Prvu ligu Federacije, a bili smo jedino selo koje se takmičilo protiv Šamca, Brčkog, Tuzle, Banovića i zauzeli smo visoko drugo mjesto. Potom sam izabran u prvi tim, gdje sam već skoro deceniju, a dobio sam i posao da radim kao trener mlađim kategorijama koje okupljaju pedesetak mališana – kaže kapiten i trener FK Proleter i mještanin Dvorova Petar Simojlović.

Proleter je klub koji je, poslije Radnika, drugi po važnosti u Semberiji, ocjenjuje i prvi čovjek ovog Grada Mićo Mićić.

– Gradska uprava je i do sada pomagala, a u narednom periodu posvetićemo još veću pažnju ovakvim kolektivima, koji imaju tradiciju i koji na najbolji način afirmišu Semberiju – kaže bijeljinski gradonačelnik.

U klubu, osim podrške Gradske uprave, ističu i nesebičnu pomoć Banje Dvorovi, u situacijama kad je fudbalerima potrebna fizikalna terapija ili rehabilitacija.

Greška na peharu

Pioniri ovog kluba osvojili su 1975. prvenstvo BiH u svojoj konkurenciji, iako su bili autsajderi. U finalu su pobijedili Čelik iz Zenice, a organizator je na peharu prije utakmice već bio ugravirao ime zeničkog kluba, pa su nakon završetka morali to da promijene.

Takmičarska 1971/72. ispisana je zlatnim slovima u istoriji Proletera. Te godine Proleter osvaja prvo mjesto u Regionalnoj ligi Brčko i plasira se u ligu Sjeveroistočno-bosanske zone. Poznata je priča iz tog perioda da je kompletna ekipa, nakon pobjede u Janji, došla do Dvorova pješke, a za igrače je priređen veličanstven doček u njihovom selu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu