Biznis

PROSJEČNO SJEDIMO SKORO OSAM SATI DNEVNO Ovako se mogu ublažiti bolne posljedice

Prema posljednjim istraživanjima, svako od nas u prosjeku provede oko 7,7 sati dnevno u sjedećem položaju. Svakodnevno sjedenje ima mnogobrojne negativne posljedice na tijelo, dok je fizička neaktivnost četvrti najčešći uzrok smrtnosti u svijetu.

PROSJEČNO SJEDIMO SKORO OSAM SATI DNEVNO Ovako se mogu ublažiti bolne posljedice
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Budući da se broj “sjedećih” profesija sve više povećava, stručnjaci upozoravaju da reagujete prije nego što primjetite neke od navedenih tegoba, piše Srpska Café.

Donji dio leđa

Pogrbljeno sjedenje za stolom u početku može da izazove manje bolove u leđima, koji se vremenom pogoršavaju. Loše držanje dovodi do stezanja kičmenih diskova, što može da izazove trajne probleme. Ono što možete da učinite kako biste ispravili leđa jeste da obavezno koristite tastaturu koja je fizički odvojena od kompjutera, kako se ne biste nadvijali nad njom. Tastaturu primaknite sebi, tako da vam laktovi stoje blizu tela, dok su zglobovi ispruženi.

Vrat

Sjedenje ispred kompjutera je naporno za kičmu, jer držanje glave pod uglom od 30 stepeni zahteva od tri do četiri puta više naprezanja mišića nego kada je držite pod uglom od 90 stepeni, kažu stručnjaci. Zbog toga je potrebno pozicionirati monitor kompjutera, tako da vam je sredina ekrana u nivou sa bradom, zbog čega će vaš vrat biti u neutralnoj poziciji. Ako ne možete da pomjerite monitor, postavite ga na postolje kako ne biste morali da spuštate glavu.

Noge

Kada noge ne mogu da se ispruže ili pomjeraju, mišići nogu vremenom počinju da bole. Taj bol je na početku slabiji, ali vremenom postaje sve jači. Zbog toga treba pomjeriti stolicu tako da vam je udobnije nogama. Kada sjedite, stopala treba da vam budu ravna sa podom, a koljena savijena i malo iznad ravni kukova.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije