Društvo

Prošle godine identifikovano 14 žrtava seksualne eksploatacije “Sprovedene su preventivne i edukativne aktivnosti sa mladima”

Prema poslednjim podacima u Novom Sadu najizraženija je seksualna eksploatacija jer je u 2021. godini identifikovano 14 žrtava, a ove godine četiri i sve su žene.

žena se drži za glavu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Kako ističe koordinator Tima Grada Novog Sada za borbu protiv trgovine ljudima Nenad Drašković, ljudi treba da budu oprezni kada im se nude toliko dobre prilike da su nerealne, jer u toj prvoj fazi vrbovanja radi se o raznovrsnim primamljivim pozivima putem oglasa, društvenih mreža i slično.

Drašković, koji vrši i funkciju v. d. zamenika načelnika Gradske uprave za socijalnu i dečiju zaštitu je naglasio da je do sada realizovan veliki broj preventivnih aktivnosti u vidu organizacije javnih manifestacija, treninga za zaposlene u oblasti zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite.

– Sprovedene su i preventivne, edukativne aktivnosti sa mladima, a posebno su važne inicijative koje je Tim pokrenuo da uključimo žrtve trgovine ljudima u Akcioni plan zapošljavanja Grada i Lokalni akcioni plan politike za mlade – naglasio je Drašković na sastanku grupe eksperata Saveta Evrope za borbu protiv trgovine ljudima koji su tokom posjete Srbiji održali sastanak i sa Timom Grada Novog Sada za borbu protiv trgovine ljudima, koji je prepoznat kao jedan od primjera dobre prakse.

Pročitajte još

Tim čine predstavnici devet institucija i organizacija čija nadležnost obuhvata i rad na prevenciji, zaštiti i podršci žrtvama trgovine ljudima. Članovi Tima su predstavnici Policijske uprave u Novom Sadu, Višeg javnog tužilaštva, Apelacionog suda, Doma zdravlja, Školske uprave, Centra za socijalni rad, organizacije Novosadski humanitarni centar, Crvenog krsta, a timom koordinira predstavnik Gradske uprave za socijalnu i dječiju zaštitu, piše Blic.

Pomoćnik gradonačelnika Novog Sada Stanko Ljubičić rekao je da posjeta eksperata Saveta Evrope znači mnogo za Tim kako bi u daljem radu bio još efikasniji.

– Normativni okvir u Republici Srbiji obezbeđuje pravni osnov da se lokalne samouprave uključe u rad na prevenciji, zaštiti žrtava i suzbijanju trgovine ljudima sa aspekta zaštite ljudskih prava. Trgovina ljudima predstavlja oblik najtežeg kršenja ljudskih prava, i zbog toga smo željeli da na sveobuhvatan i sistemski način pristupimo toj negativnoj društvenoj pojavi koja ima dalekosežne posljedice. Imamo odgovornost i obavezu da pomognemo onima koji su ugroženi, ali i da djelujemo na način da se žrtve što prije prepoznaju, i zato su bitni edukacija i multisektorski pristup – istakao je Ljubičić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu