Svijet

“Prvi dijalog na visokom nivou” Stoltenberg o klimatskim promjenama i bezbjednosti

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg ukazao je otvarajući NATO samit u Madridu na bezbjednosni aspekt klimatskih promjena.

“Prvi dijalog na visokom nivou” Stoltenberg o klimatskim promjenama i bezbjednosti
FOTO: SHAWN THEW / POOL/EPA

On je naveo da će se učesnici samita baviti svim bezbjednosnim izazovima što uključuje konflikt u Ukrajini, te pitanje kibernetičke bezbjednosti.

Stoltenberg je istakao da se danas odvija prvi dijalog na visokom nivou o klimatskim promjenama i bezbjednosti.

– Klimatske promjene su kriza koja se multiplicira. Klimatske promjene su pitanje bezbjednosti i iz tog razloga predstavljaju i pitanje za NATO – rekao je Stoltenberg.

On je najavio da će biti objavljena i prva procjena kako klimatske promjene utiču na bezbjednost, navodeći kao primjer da zbog tajfuna pomorske baze ne mogu da djeluju ili uragani koji onemogućuju rad aerodroma.

FOTO: 
TOMS KALNINS/EPA
FOTO: TOMS KALNINS/EPA

– Klimatske promjene su uzimaju u obzir prilikom planiranja naših misija. Moramo da smanjimo uticaj koje naše vojne aktivnosti imaju na klimu – rekao je Stoltenberg ističući da će NATO početi da radi na mjerenjima emisija i na njihovom reduciranju kako vojnih tako i civilnih.

On je naveo da je početni cilj za 45 odsto smanjiti emisije te da su provedene analize koje su pokazale da to neće ići jednostavno ali da se to može uraditi.

– Tehnološka revolucija se dešava upravo sada od koje mnogo koristi mogu imati i naše vojske. U budućnosti će biti najbolje vojske one koje se neće oslanjati na fosilna goriva – poručio je Stoltenberg.

On je najavio da će se na današnjem samitu govoriti o svim pitanjima povezanim za bezbjednošću, te da su klimatske promjene među važnijim temama, jer predstavljaju izazov i ozbiljan rizik za sve.

Stoltenberg je istakao da je za Alijansu, kada se radi o klimatskim promjenama, važno da se smanje emisije gasova, da se unaprijedi razumijevanje tih promjena i radi na prilagođavanju.

Govoreći o prilagođavanju vojske klimatskim promjenama, Stoltenberg je naglasio da Alijansa vodi računa o tome kada planira misije, uključujući davanje prikladne opreme svojim vojnicima.

Pročitajte još

Generalni sektretar NATO optužio je Rusiju da koristi fosilna goriva kao oružje, zbog čega NATO zemlje moraju provesti diverzifikaciju energetskih izvora i dobavljača.

Stoltenberg je napomenuo da postoji plan sa konkretnim djelovanjem kao bi se pozabavili bezbjednosnim aspektom klimatskih promjena.

– Vjerujem u slobodnu trgovinu. Slobodna trgovina je dobra za sve naše ekonomije već vijekovima. Ali prevelika zavisnost o određenim robama, energentima i uslugama može predstavljati slobodna i otvorena društva učiniti ranjivim – rekao je Stoltenberg, navodeći kao primjer zavisnost od gasa iz Rusije.

Kad je riječ o Kini, on je naveo da je neophodno trgovati sa tom zemljom, koja je jedna od najvećih ekonomija svijeta.

– Istovremeno morate biti svjesni istih rizika da Kina kontroliše najvažnije infrastrukture poput pet ge (5G) mreže – rekao je Stoltenberg ističući da se ne smije dogoditi slobodnim i demokratskim zemljama da budu ranjive na kinesku kontrolu.

On je izrazio razočarenje što Kina širi pogrešne narative o Zapadu i NATO proširenju, te što nije osudila ruske akcije u Ukrajini.

Kad je riječ o pistupu Finske i Švedske NATO, Stoltenberg je rekao da se kod pristupanja novih članica uzima u obzir bezbjednosni aspekt svih saveznika, ističući da je Turksa izrazila određene zabrinutosti.

Stoltenberg je najavio i da će biti obavljeni razgovori sa predsjednikom Turske Tajip Redžepom Erdoganom i finskim i švedskim premijerima, te da će se nakon ovog dijaloga znati više.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije