Biznis

PRVO MJERENJE TEMPERATURE, PA ONDA U POGON Kako izgleda dan radnika u proizvodnji hrane

Prilikom dolaska na posao zaposlenima se najprije mjeri tjelesna temperatura. Proizvodnja se organizuje u tri smjene sa manjim grupama, a radnici u pogonima su raspoređeni tako da se maksimalno poštuje preporuka o bezbjednoj međusobnoj udaljenosti.

PRVO MJERENJE TEMPERATURE, PA ONDA U POGON Kako izgleda dan radnika u proizvodnji hrane
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Uz više pažnje koja se obraća na mjere biosigurnosti, kretanje zaposlenih i uputstva za higijenu radnih prostorija, ovako otprilike danas izgleda dan u većini fabrika koje proizvode hranu.

Nakon uvođenja vanrednog stanja zbog epidemije korona virusa u Srbiji, sve se promijenilo, pa tako i funkcionisanje privrede. Većina kompanija kojima posao to dozvoljava organizovala je rad od kuće, ali u mnogim proizvodnim delatnostima pogoni ne smiju da stanu.

Zato su preduzeća morala da prilagode svoj način proizvodnje, pogotovo u osetljivim delatnostima kao što je prehrambena industrija.

Fabrike koje moraju da nastave sa proizvodnjom uglavnom su posao organizovale u više smjena, sa manje radnika. Tamo gdje je to moguće, pogoni su prilagođeni da radnici imaju više prostora, odnosno da se poštuje preporuka o udaljenosti između dva zaposlena.

Brinući o potrebama građana i u namjeri da zadovolji tražnju kupaca, kompanije Karneks i Žito Bačka organizovale su svoj rad u tri smjene. U skladu sa naredbom da su radnici treće smjene izuzeti od zabrane kretanja, oni će imati potvrde koje to i dokumentuju, piše Blic.

Mlin u Žito Bačkoj radi šest dana u nedjelji, a kompanija Karneks redovno snabdjeva tržište svim svojim proizvodima. U cilju zaštite zdravlja zaposlenih i bezbjednog procesa rada i poslovanja, Karneks je formirao krizni štab koji je uveo preventivne mjere za sprečavanje širenja Covid 19 virusa.

Pored postojećih uputstava, formulisane su jasno dodatne mjere zaposleni se ponašaju odgovorno prema sebi i drugima i dosljedno primenjuju sve pisane procedure, sa pojačanom pažnjom na mere biosigurnosti, kretanje zaposlenih, uputstava za higijenu zaposlenih i radnih prostorija i prostora.

– Manje radnika je raspoređeno u smjenama, poštuju se sve higijenske bezbjednosne procedure u proizvodnom procesu. Postarali smo se da sve potrebe za našim proizvodima budu zadovoljene i da količine apsolutno ne manjkaju na domaćem tržištu – ističu ovi proizvođači hrane.

Kompanija Sunoko trenutno nije “u kampanji”, pa je većini zaposlenih omogućila rad od kuće. Kako kažu, na liniji pakeraja se radi skraćeno, pri čemu se poštuju sve procedure i mjere zaštite.

Jasno je da se privrednici još uvijek prilagođavaju situaciji koja je svima nova i nepoznata, ali je značajno i to što proizvođači pridržavaju propisanih mjera koje se tiču zaštite zdravlja zaposlenih, kao i higijenskih uslova rada.

Inače, predsjednik Srbije, Vlada i Privredna komora već su nekoliko puta istakli da hrane ima dovoljno i naglasili da će fabrike prehrambene industrije nastaviti neometano da rade.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije