Banjaluka

Psihičko, fizičko ili seksualno nasilje doživjelo 38 odsto žena: Info kutak o poznavanju i prepoznavanju nasilja i uznemiravanja (FOTO)

Građani Banjaluke imaju priliku provjeriti svoje znanje o različitim oblicima seksualnog nasilja i uznemiravanja u info kutku koji je danas i sutra postavljen u Delta Planet Shopping Mallu od 12 do 18 časova.

Psihičko, fizičko ili seksualno nasilje doživjelo 38 odsto žena: Info kutak o poznavanju i prepoznavanju nasilja i uznemiravanja (FOTO)
FOTO: SERGEJ ĆUKOVIĆ

Info kutak u Banjaluci je dio ovogodišnje kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ koju provodi UN Women BiH, uz podršku Švedske, i u saradnji sa partnerima.

Svi koji posjete info kutak imaju priliku da  razgovaraju sa stručnjacima o različitim oblicima seksualnog nasilja i uznemiravanja, ali i da dobiju potrebne savjete kako prepoznati i postupiti u rizičnim situacijama. Pored toga, posjetioci mogu da ispune online kviz koji propituje koliko su informisani o ovoj temi, da li prepoznaju različite oblike seksualnog nasilja, te koliko poznaju zakonodavni okvir koji tretira ovu oblast.

FOTO: SERGEJ ĆUKOVIĆ
FOTO: SERGEJ ĆUKOVIĆ
FOTO: SERGEJ ĆUKOVIĆ
FOTO: SERGEJ ĆUKOVIĆ
FOTO: SERGEJ ĆUKOVIĆ
FOTO: SERGEJ ĆUKOVIĆ
FOTO: SERGEJ ĆUKOVIĆ
FOTO: SERGEJ ĆUKOVIĆ

– Kroz info kutke želimo provjeriti znanje i stavove građana i građanki o različitim formama seksualnog nasilja i uznemiravanja. Pored toga, želja nam je da na jedan zanimljiv i neobičan način upoznamo sve one koji posjete naše info kutke o tome kako je ova oblast regulisana u krivičnim zakonima u BiH – kaže Nađa Hasanović, projektna koordinatorka pri UN Women.

Jedan od ciljeva kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ je i zagovaranje unapređenja zakonodavnog okvira koji se odnosi na procesuiranje slučajeva seksualnog nasilja. To se prije svega odnosi na usklađivanje entitetskih krivičnih zakona sa Istanbulskom konvencijom, u kontekstu definisanja djela silovanja i seksualnog uznemiravanja.

Pročitajte još

– Seksualno nasilje i uznemiravanje je fundamentalno kršenje povjerenja i čin oduzimanja nečije autonomije nad sopstvenim tijelom. Ukoliko preživjele ne dobiju podršku i osjećaj da postoji sistem koji ih može zaštititi, često nepovratno gube  povjerenje u državne službe i sve one koji trebaju biti podrška i zaštita – rekla je Gorica Ivić, izvršna direktorka Fondacije „Udružene žene“ Banjaluka.

Jedan od građana koji je već ispunio online kviz u Banjaluci je i Ognjen Ranisavić (32) koji kaže da su pitanja „teška“ ali više zbog toga što je riječ o temi o kojoj se ne razmišlja svakodnevno i koja je tabu.

– Vrlo lako se ljudima koji javno govore o tome i koji prijavljuju, nalijepi stigma i zajednica im nije naklonjena, i neosjetljiva je prema nasilju i prijavljivanju – kaže on.

Svaka druga žena u BiH od svoje petnaeste godine doživjela je neki oblik zlostavljanja poput nasilja od intimnog partnera, uhođenja ili seksualnog uznemiravanja, pokazalo je istraživanje OEBS iz 2018. godine. Psihičko, fizičko i/ili seksualno nasilje doživjelo je 38 odsto žena, a njih 28 odsto je doživjelo seksualno uznemiravanje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu