Društvo

"PUŠTENI SMO NIZ VODU" Protest radnika "Fijata" u Kragujevcu

Kako je i bilo najavljeno, nakon protestnog skupa uslijedila je šetnja i blokada saobraćajnica.

"PUŠTENI SMO NIZ VODU" Protest radnika "Fijata" u Kragujevcu
FOTO: NENAD BOŽOVIĆ / RINGIER

Nezadovoljni zbog odugovlačenja u rješavanju njihovog statusa u fabrici, pregovaračka strana, koju su činili predstavnici sindikata i radnika Fijata, povukla se u četvrtak iz daljih pregovora uz obrazloženje ”da sa Vladom više nemaju šta da pričaju”.

Radna grupa danima pregovara sa Vladom o statusu radnika Fijata u kragujevačkoj fabrici automobila zbog prelaska na proizvodnju električnog automobila jer će dio radnika biti višak, a dio treba da ide na rad u inostranstvo u Stelantisovim fabrikama u inostranstvu.

Radnici su izgubili strpljenje za dalje pregovore, smatraju da stalnim odlaganjem rokova, “država kupuje vrijeme”, te da su “pušteni niz vodu”.

Kako su istakli, tražili su otpremnine od 1.000 evra po godini staža. Ali, prema rečima sindikalaca, nisu dobili ponudu ni za manje otpremnine. Do sada se za rad u inostranstvu izjasnilo malo više od 150 radnika. A otkaz bi trebalo da dobije oko 1.600 radnika.

Iz Vlade Srbije to demantuju i kažu da pregovori niti su propali, niti su prekinuti, ali da ih protest može ugroziti.

Od same najave Stelantisa, da u tranzicionom periodu otpusti višak radnika, a deo pošalje u inostranstvo, radnici su najavljivali radikalnije borbe ukoliko im ne budu ispunjeni zahtjevi.

Pročitajte još

Predsjednik Samostalnog sindikata fabrike Fijat Srbija Saša Đorđević izjavio je ranije da će u podne u Kragujevcu biti održan protest radnika Fijata i podsjetio da je rok za prijavu radnika za rad u inostranstvu produžen do ponedjeljka u 13 časova, prenosi Blic.

On je gostujući na TV K1 naveo da je odziv radnika za ovu ponudu slab jer se, kako je rekao, za nju prijavilo manje od 200 ljudi, što je ocijenio kao broj ispod svih očekivanja.

– Današnji protest je iznuđen, jer kroz pregovore za pune dvije nedjelje nismo uspjeli da dođemo do rješenja. Kao sindikat davali smo više predloga i poslodavcu i Vladi Srbije, koja s jedne strane treba da pomogne svojim građanima a s druge strane je u ulozi manjinskog vlasnika. Ti predlozi i modeli mnogo više odgovaraju radnicima i da su prihvaćeni, dali bi bolji rezultat – rekao je Đorđević, prenosi Tanjug.

Dodao je da su obje ponude poslodavca i ona za rad u inostranstvu i ona koja se odnosi na otpremnine, za radnike daleko od prihvatljivih.

– Rad u inostranstvu većini ne odgovara najviše zbog dugog vremenskog perioda u kojem bi bili odvojeni od svojih porodica, a što se otpremnina tiče, one su male naročito za one koji imaju manje od 10 godina radnog staža – rekao je.

Radnicima je ponuđen rad u inostranstvo u pogonima Stelantisa, kao uslov da zadrže posao kada Stelantis grupa počne da proizvodi električno vozilo u pogonu u Kragujevcu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije