Politika

Put do NARODNE SKUPŠTINE SRPSKE: Prolaz u Hercegovini lakši nego u Krajini

Direktan poslanički mandat za Narodnu skupštinu RS u devetoj, trebinjskoj izbornoj jedinici, za iduće izbore matematički će “koštati” 15.701 glas, dok je u banjalučkoj jedinici potrebno 22.995 glasova građana.

Put do NARODNE SKUPŠTINE SRPSKE: Prolaz u Hercegovini lakši nego u Krajini
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Do ovog nesrazmjera dođe se kada se broj glasača na centralnom biračkom spisku po izbornim jedinicama podijeli na broj direktnih poslaničkih mandata koji pripadaju toj jedinici. Slično je i u sedmoj izbornoj jedinici, oko Srebrenice, u kojoj 116.585 glasača bira sedam poslanika, pa je za jedan mandat neophodno „samo“ 16.655 glasova.

Krajem prošle godine činilo se da će se stvari promijeniti u smislu izjednačavanja cijene poslaničkog mandata mjereno brojem glasova, kada je predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović na ovu temu razgovarao sa članovima Centralne izborne komisije BiH. Međutim, u CIK za Srpskainfo kažu da su tada samo podsjetili parlament Srpske da je potrebno preispitati broj madata po jedinicama, ali da je sve ostalo zakonska obaveza Narodne skupštine.

Foto: H.M.-Klix/RAS Srbija
Foto: H.M.-Klix/RAS Srbija

Narodna skupština je u tom smislu posljednji put izmjenila Izborni zakono RS 2012. godine. U maju ove godine takođe je bila jedna izmjena, ali se ona odnosila na novoformiranu opštinu Stanari, koja je pripojena jednoj od postojećih izbornih jedinica. Mi smo 8. maja raspisali opšte izbore u BiH 7. oktobra i za njih se ništa ne može promijeniti. O tome se može razmišljati za iduće izbore – kaže portparolka CIK BiH Maksida Pirić.

U Narodnoj skupštini RS kažu da ideja o promjeni broja glasačkih manadata po izbornim jedinicama postoji već duže vrijeme.

– Tačno je da je na sastanku predsjednika Narodne skupštine sa članovima CIK održanom krajem 2017. bilo riječi o tome, ali ova ideja nije realizovana jer je stav svih političkih subjetaka bio da u izmjene Izbornog zakona ne treba ulaziti u izbornoj godini. Takođe, složili su se da je veoma važno da istočni dio Republike Srpske ne ostane uskraćen za jednog poslanika na šta se odnose pomenute izmjene zakona – kažu u Službi za informisanje.

Poslanik DNP iz Foče Zdravko Krsmanović smatra da ni u kom slučaju istočnom dijelu Srpske ne smije da bude oduzet poslanički mandat, već da se vlast mora zapitati zašto je u tom kraju sve manje stanovnika, a time i glasača.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Zdravko Krsmanović

– Zalažem se za donošenje zakona o ravnomjernom razvoju RS. Ljudi ne bi odlazili odavde ako bi imali uslove za život kao što su u Banjaluci, Gradiški, Prijedoru ili Mrkonjić Gradu. Ako bi se išlo na to da se još smanji broj mandata, onda je to i političko ponižavanje. U tom slučaju nam ne bi preostalo ništa drugo nego da tražimo političku autonomiju. Ako može Autonomna pokrajina Vojvodina, onda može i pokrajina istočni dio RS. To je jedini odgovor na takve unitarističke težnje – zaključuje Krsmanović.

Parlamentarna skupština BiH

Slična neujednačenost prisutna je i kod izbora poslanika iz Republike Srpske za Predstavnički dom PS BiH.

U sve tri izborne jedinice biraju se po tri direktna poslanička mandata, ali u banjalučkoj izbornoj jedinici pravo glasa ima čak 570.865 glasača, dok istočna (treća) izborna jedinica, koja obuhvata 28 opština i gradova Srpske, ima upisanih 296.404 birača.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu