Društvo

Putnici ih tuku, štipaju i ujedaju: Napadi na vozače gradskog prevoza sve suroviji

U ovoj godini u Srbiji zabilježena su 92 fizička napada na vozače gradskog prevoza.

Putnici ih tuku, štipaju i ujedaju: Napadi na vozače gradskog prevoza sve suroviji
FOTO: ZORAN ILIĆ/RAS SRBIJA

Toliko ih je bilo i prošle godine. Ono što je drugačije, kažu u GSP, jeste to što su napadi sve suroviji. Posljednji se dogodio u petak uveče na Karaburmi, kada su pretučena dva vozača. Među četvoro napadača bila je i jedna djevojka.

Odgovaraš za putnike i vozilo, tačnost polazaka u gradskoj gužvi, kada je suvo i po snijegu. Iza vozača gradskog prevoza je autobus, tramvaj, duži od 20 metara, a ipak najviše strijepe od kolega iz automobila. Mnogi su bahati.

– Ne propuštaju autobus sa stanice kada treba da izađe, ne znaju – kaže Rade Mrđe, vozač GSP.

– Isječe, ne pusti te da uđeš, nervozni, psuju – dodaje vozač Miodrag Zdravković.

Sagovornici iz GSP nisu doživjeli i fizički napad. Ali u preduzeću od početka godine bilježe 62 napada, toliko ih je bilo u prošloj čitavoj godini. I sve su suroviji, kao u petak uveče, kada su na Karaburmi pretučena dva vozača. Prvo je vozač linije 23 na stanici izašao da provjeri zašto se vrata ne zatvaraju.

– Onda su ga napala tri mladića i jedna djevojka, počeli su da ga tuku, šutraju, oborili su ga na zemlju. U međuvremenu, došao je drugi autobus, isto 23, kolega je vidio da njegovog kolegu tuku, izašao je i postradao još više, njega su još više pretukli – navodi Slavica Stevanović iz GSP.

Posjekotine, podlivi, lijekari su utvrdili da je vozač i izujedan, što je šokiralo zaposlene u firmi i onako težak posao učinilo još opasnijim i odbojnijim, kaže Slavica Stevanović iz GSP.

– Kako bi se svi mi osjećali da ujutru se spremaš na posao i znaš da će tokom dana i radnog vremena neko da vas psuje, maltretira, da trpite viku – dodaje Stevanovićeva, prenosi Blic.

FOTO: MILAN ILIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN ILIĆ/RAS SRBIJA

Ne vrijedi to što svaki vozač ima panik taster kojim operativni centar obavještava da je napadnut, poslije čega na lice mjesta dolazi policija.

– Mi smo imali situacija da pojedini putnici uznemiravaju ostale putnike ili da su pod uticajem alkohola i da su vozači primjetili da se dešava nešto to nije regularno ponašanje putnika i u tim slučajevima policija je intervenisala – navodi Jovica Vasiljević, sekretar Sekretarijata za javni prevoz.

Rasprava ima stalno i svugde, a napada na okretnicima, stanicama, najviše u žutim trakama. U ovoj godini bilježe i skoro trideset napada i na vozače privatnika uprkos kamerama u vozila, mada je ozbiljna mana to što kamera nema na stajalištima.

– Naravno, mi ne očekujemo da na svakom stajalištu imamo, jer imamo preko 5.000 stajališta, ali na najvećim presjedačkim mestima poput Zelenog venca, na našim terminusima i okretnicima, na jedno 150 lokacija u gradu bi sigurno značilo da imamo video-nadzor – dodaje Vasiljević.

Vozač se i vrati sa bolovanja, ali traume ostaju. U situaciji kad ih je sve manje, kad ustaju vrlo rano, a liježu suviše kasno, neki imaju i dvokratno radno vrijeme, dragocjeni su i svaka svađa, a kamoli napad, može biti pogubna. Izlaz jeste sveprisutni video-nadzor i stroge kazne za napadače, ali ako se izreknu i naplate bez zastarijevanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije