Banjaluka

RAČUNI ZA ODVOZ SMEĆA MANJI DO 30 ODSTO Pilot projekat razdvajanja otpada u Rosuljama

Krajem marta u banjalučkom naselju Rosulje trebalo bi da počne pilot projekat selektivnog razdvajanja otpada, a stanari koji budu vodili računa o reciklaži plaćaće manje račune za odvoz smeća.

RAČUNI ZA ODVOZ SMEĆA MANJI DO 30 ODSTO Pilot projekat razdvajanja otpada u Rosuljama
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/ RAS SRBIJA

Ovim projektom biće obuhvaćeno oko 230 domaćinstva u individualnim stambenim objektima u okviru ulica: Stevana Markovića, Radoslava Lakića, Milana Stevilovića i XIV srednjobosanske brigade.

U ovim ulicama u naselju Rosulje biće postavljene po dvije kante od 240 litara, jedna za komunalni otpad i biootpad, a druga za reciklabilni otpad, odnosno papir, karton, staklo, plastičnu i metalnu ambalažu.

Projekat zajedno sprovode Grad Banjaluka, preduzeće “Čistoća” i Fond za zaštitu životne sredine RS, koji je finansirao nabavku posuda za selektivno razdvajanje otpada.

Direktor “Čistoće” Aleksandar Bajić naglašava da građani slabo koriste kontejnere za papir, staklo i plastiku koji su postavljeni širom grada, te izražava nadu da će novi pristup sada dati bolje rezultate. Cilj je podići ekološku svijest sugrađana o razdvajanju smeća i njegovoj reciklaži.

FOTO: Goran Šurlan/Ringier
FOTO: Goran Šurlan/Ringier

Sa ovim projektom idemo po individualnim domaćinstvima, kojima ćemo dostaviti kante, crnu za miješani otpad i plavu za sekundarni. Zavisno do procenta razdvajanja otpada, mještanima će kao stimulacija biti umanjeni računi za odvoz smeća od 10 do 30 odsto – precizirao je Bajić, dodavši da će prikupljeni otpad dalje ići u njihov centar za reciklažu.

Pročitajte još

Iz Gradske uprave ranije su poručili da je potrebna velika saradnja s građanima i „Čistoćom“ kako bi cijeli projekat imao efekta, ali i vrijeme za određene rezultate. Od ovog projekta očekuju višestruke dobrobiti.

– Osim uštede prostora na regionalnoj deponiji, iz starih iskorištenih proizvoda dobiće se novi proizvodi uz manje utroška vode, energije i materije i uz smanjenje emisije ugljen-dioksida u atmosferu. Takođe omogućiće se bolja edukovanost građana i osviještenost da selektivnim prikupljanjem otpada živimo u skladu sa održivim razvojem – rekli su iz Odjeljenja za komunalne poslove.

Precizirali su da u fokusu nisu zgrade i naselja u kojima su postavljeni kontejneri, već ulice iz kojih se otpad prikuplja sa kućne adrese, koji su inače i najčistiji dijelovi grada. Ako se iskustva i rezultati iz Rosulja pokažu dobrim, projekat bi se polako trebao proširiti i na druge dijelove Banjaluke.

Proljećna akcija čišćenja

Od 16. marta do 5. aprila biće organizovana proljećna akcija čišćenja i uređenja grada, najavljeno je iz Odjeljenja za komunalne poslove.

– Ovo je prilika da se građani besplatno riješe krupnog otpada, starog namještaja, bijele tehnike i drugih nepotrebnih stvari iz svog domaćinstava – istakao je načelnik Odeljenja Petar Bilčar.

Otpad će se odlagati na tačno određenim mjestima u gradskim i seoskim naseljima, u postavljene kontejnere od pet kubnih metara. Cilj akcije je da se prikupi i iznese što više krupnog otpada, starih stvari, otpada i smeća iz rijeka i potoka i svake druge vrste otpada, koji opterećuje i zagađuje životnu sredinu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu