Društvo

RADIONICA NA FPN U BANJALUCI Spriječiti diskriminaciju osoba sa invaliditetom

Svetlana Opačić, samozastupnica u UG Zajedno ističe da se završava nacrt zakona koji reguliše pitanja zaštite, unapređenja i promocije mentalng zdravlja.

RADIONICA NA FPN U BANJALUCI Spriječiti diskriminaciju osoba sa invaliditetom
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Prvi put se dešava da je korisnik, odnosno ja, član entitetske ekspertske grupe koja radi na donošenju novog zakona, što je samo po sebi ilustrativni primjer socijalne inkulzije – izjavila je Opačićeva.

Student Tamara Đurić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci objašnjava da se na radionicu prijavila  da sazna nešto više o osobama sa invaliditetom i načinima na koji oni mogu ostvariti svoja prava, samostalno ili uz pomoć institucija.

– Takođe me zanima da čujem o preprekama koje osobe sa invaliditetom imaju na putu  ostvarivanja svojim prava, te njihova vlastita iskustva – navodi student FPN.

Predavač Lazar Stefanović podsetio je da je BiH ratifikovala UN Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom. Međutim BiH nije implementirala mnogo njenih odredaba, a ni preporuka drugih UN tijela u oblasti za prava osoba sa invaliditetom.

– Diskriminacija je raširena, uprkos pravnom okviru koji predviđa zaštitu od diskriminacije osoba sa invaliditetom. Posebni problemi se odnose na lišenje poslovne sposobnosti i institucionalizaciju osoba sa psihosocijalnim i intelektualnim invaliditetom. Procesi zagovaranja su suštinski politički procesi koji imaju za cilj da jačaju učešće građana u odlučivanju o javnim politikama i raspodjelama resursa, kao i promeni odnosa moći – objasnio je Lazarević.

Foto: privatna arhiva
Foto: privatna arhiva

Osobe sa invaliditetom su kako navodi Lazarević, predugo bile posmatrane kao objekti, umesto subjekti prava – punopravni građani.

– Krajnje je vrijeme da se mišljenja i stavovi osoba sa invaliditetom počnu uzimati u obzir, a države u regionu počnu ispunjavati svoje obaveze pred međunarodnim pravom, što ce za cilj imati unapređenje njihovog položaja – zaključio je Lazarević.

Radionicu pod nazivom “Dan samozastupanja osoba sa invaliditetom” koja se danas održava na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci, održana je na inicijativu organizacije “People in Need”.

U okviru ove aktivnosti studenti su između ostalog imali priliku pogledati kratke filmove o osobama sa invaliditetom, prvenstveno intelektualnim i psihosocijalnim, koji skreću pažnju na probleme, poteškoće, predrasude i stigmatizaciju sa kojima se ove osobe nose u svakodnevnom životu.

Cilj aktivnosti je podići svijest mladih ljudi o pravima osoba sa invaliditetom, te ih motivirati da se, kao budući pravnici, socijalni radnici, novinari, psihololozi, više uključe u ovu problematiku, te rade i donose odluke koje će biti u skladu sa Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom.

Ova aktivnost će se održati u okviru projekta Naši glasovi, koji provodi češka, nevladina, humanitarna i razvojna organizacija People in Need (PIN), a podržava Ministarstvo vanjskih poslova Češke Republike.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu