Društvo

RASPISAN JAVNI POZIV Dodjela novčane pomoći nezaposlenim demobilisanim borcima

Grad Trebinje raspisao je javni poziv za dodjelu novčane naknade nezaposlenim demobilisanim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata prve, druge i treće kategorije.

RASPISAN JAVNI POZIV Dodjela novčane pomoći nezaposlenim demobilisanim borcima
FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Pravo da dobiju novčanu naknadu imaju borci koji su na evidenciji trebinjske filijale Zavoda za zapošljavanje najmanje godinu dana i koji imaju prebivalište u Trebinju najmanje 5 godina.

Ovim javnim pozivom obuhvaćeni su i demobilisani borci Vojske RS  koji najmanje 5 godina žive u Ravnom, koje je do rata u BiH pripadalo tadašnjoj opštini Trebinje, a od 1995. je opština u Federaciji BiH.

Naknada se dodjeljuju dva puta godišnje; borci prve kategoriji dobijaju 200 KM, druge kategorije 150, a treće 100 KM.

U gradskom odjeljenju za boračko-invalidsku zaštitu navode da se broj nezaposlenih demobilisanih boraca smanjio u posljednje vrijeme.

Kad je naknada uvedena bilo je 350 nezaposlenih demobilisanih boraca, a na posljednji poziv javilo se manje od 300 ljudi iz ove kategorije. Nismo još uvijek zadovoljni sa ovolikim brojem demobilisanih boraca bez posla. Na rješavanju ovog pitanja se intenzivno radi i provodi se više projekata, a do sada najbolje rezultate daju programi samozapošljavanja. Pokušalo se i sa podrškom poslodavcima koji zaposle demobilisanog borca, ali je bilo problema. Poslodavnci traže mlađe ljude, a demobilisani borci su starije osobe koji ne mogu raditi baš sve poslove – kaže Petar Vlatković, načelnik gradskog odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu.

Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija
Petar Vlatković

Dodjela novčane pomoći demobilisanim nezaposlenim borcima počela je 2017, a drugi javni poziv u ovoj godini otvoren je do kraja novembra.

U dva programa podrške poslodavcima proteklih godina posao je našlo oko 80 demobilisanih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata.

Posredstvom javnih poziva za samozapošljavanje republičkog Zavoda za zapošljavanje i gradske uprave demobilisani borci koji su odlučili da pokrenu sopstveni posao dobijali su oko 8.000 KM.

U nadležnom gradskom odjeljenju navode da je cilj svih ovih programa da se smanji nezaposlenost i poboljšaju uslovi života boračke populacije.

Iz budžeta grada Trebinja dodjeljuje se i jednokratna pomoć porodicama poginulih, ratnim vojnim invalidima i nezaposlenim borcima prve druge i treće kategorije, u slučaju smrti člana porodice ili bolesti.

Vlatković navodi da, kad se radi o najtežim bolestima, svi demobilisani borci imaju pravo na ovu pomoć, bez obzira da li su zaposleni i kolika mjesečna primanja imaju.

Grad Trebinje provodi i program obnove stambenih jedinica porodicama poginulih boraca, za koje je nadležna komisija utvrdila da su u lošem stanju.

Spomen soba

U Trebinju je otvorena nova spomen soba za poginule borce Trebinjske brigade, čiji su izgradnju finansirali Vlada RS i Grad Trebinje sa 300.000 KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu