Društvo

Raspodjela novca od koncesionih naknada u Zvorniku: Za infrastrukturu i sanaciju deponija izdvojeno 100.000 KM

Za uređenje i sanaciju divljih deponija u Zvorniku potrebno je izdvojiti mnogo više novca u odnosu na 30.000 KM, koliko je odlučeno na posljednjem skupštinskom zasjedanju.

Raspodjela novca od koncesionih naknada u Zvorniku: Za infrastrukturu i sanaciju deponija izdvojeno 100.000 KM
FOTO: RADE JOKIĆ/RAS SRBIJA
na divlju deponiju građani i dalje dovoze smeće gdje se ljetos desio požar.

Naime, odbornici lokalnog parlamenta donijeli su odluku po kojem će se dijeliti 100.000 KM koncesionih naknada.

Predviđeno je da 70.000 KM bude utrošeno na infrastrukturu, a 30.000 KM za sanaciju divljih deponija.

Međutim, za rješavanje problema deponija, posebno u Krakaju, potrebno je izdvojiti mnogo više novca.

Po riječima Srđana Despića, načelnika Odjeljenja za finansije zakon je jasno definisao gdje se može potrošiti novac od koncesija za zemljište, vode i druge prirodne resurse iz lokalnih zajednica.

Uradili smo program utroška tog novca, gdje će najveći iznos ići za uređenje infrastrukturnih objekata u mjesnim zajednicama. Tu se i nalaze prirodni resursi od kojih se ubiraju koncesione naknade. Drugi dio je predviđen za uređenje divlje deponije u Karakaju i drugih manjih deponija koje se stvaraju na području grada – rekao je Despić.

Divlja deponija u Karakaju bila je ranije glavno odlagalište otpada u Zvorniku, ali je izgradnjom Regionalne deponije na lokalitetu Crni vrh ona prestala da se koristi. Međutim, veliki broj pojedinaca i danas smeće odvozi na tu deponiju, na kojoj se prošlog ljeta desio i požar.

Direktor JP „Regionalna deponija“ Aleksandar Vračević smatra da se iznos od 30.000 KM mogao iskoristi na dva načina.

– Jedna je varijanta da se od ovoga novca uradi idejni projekat za uređenje divlje deponije u Karakaju. Sanacija kompletne deponije bi bila milionski vrijedan projekat, jer bi se morali uraditi tokovi za procedne vode, bušotine za evakuaciju plinova, nasipanje novog sloja zemljišta, ograđivanje i drugi poslovi. Druga mogućnost je da se sanira nekoliko manjih divljih deponija – ističe Vračević.

Foto:Rade Jokić/RAS Srbija
Foto:Rade Jokić/RAS Srbija
Aleksandar Vračević

Branko Jašić, načelnik Odeljenja za stambeno-komunalne poslove kaže da će se novac za ekološke projekte trošiti po prioritetima.

– Nakon uvida u stanje na terenu od strane komunalne policije i određivanja lokacija divljih deponija, mi ćemo prema prioritetima raditi na njihovom čišćenju. Što se tiče gradske deponije u Karakaju, aplicirali smo kod više fondova i donatora za rješenje ovog problema koji je jako složen, a za koji mi ne možemo da obezbjedimo novac jer se radi o milionskom projektu – smatra Jašić.

Smanjen broj divljih deponija

Po Vračevićevim riječima otvaranjem regionalne deponije djelimično se smanjio se broj divljih deponija u regiji.

-Da bi mogli da plate odlaganje smeća na regionalnoj deponiji, komunalna preduzeća se trude da povećaju broj korisnika kod kojih se odvozi otpad i naplaćuje ta usluga, što smanjuje i broj onih koji nelegalno odlažu smeće – navodi Vračević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije