Politika

RASPRAVA NA SKUPŠTINI INTERPOLA Danas glasanje o Kosovu, Srbiju podržale Španija, Rusija, Kina...

U Dubaiju se održava Generalna skupština Interpola na kojoj će skoro 200 članica glasati o zahtjevu Prištine za članstvo u ovoj međunarodnoj policijskoj organizaciji.

RASPRAVA NA SKUPŠTINI INTERPOLA Danas glasanje o Kosovu, Srbiju podržale Španija, Rusija, Kina...
FOTO: INTERPOL/RAS SRBIJA

Kako Blic saznaje, kada se na zasjedanju stiglo do tačke o prijemu Kosova u ovu policijsku organizaciju prisutnima se obratio ministar Srbije Nebojša Stefanović koji je oštro reagovao zbog kršenja Rezolucije 1244, međunarodnog prava, i procedura Interpola, kao i politizacije ove policijske organizacije.

Nakon toge počela je rasprava oko 9 sati po našem vremenu, nam kojoj se zemlje-delegati javljaju za riječ i obrazlažu svoje stavove u vezi prijema. U korist Srbije za riječ se javila Španija, Maroko, Kipar, Kina, Bjelorusija, Rusija, Rumunija, Venecuela, Namibija, Surinam…

Nakon rasprave uslijediće glasanje o prijemu Kosova u Interpol kao 193. članice. Glasaće se u dva kruga, a za članstvo je neophodna dvotrećinska podrška zemalja članica.

Kako sada stvari stoje, nezahvalno bi bilo prognozirati rezultat glasanja, ali činjenica je da su i Beograd i Priština činile sve da se u toj organizaciji Kosovo ne nađe, odnosno nađe.

Interpol trenutno ima 192 članice, ali su ove godine u Dubaiju, gdje se održava Generalne skupština ove organizacije, prisutne su 173 delegacije.

U praksi, to znači da će za prijem Kosova u Interpol morati da glasa najmanje 115 država, odnosno delegacija prisutnih na zasijedanju. Ukoliko se takav scenario odigra, procedura je takva da se nakon glasanja organizuje ceremonija uručenja obilježja država koje su postale nove članice.

Blokiranje, lobiranje i nezvanični susreti

Međutim, ovo je samo dio priče o članstvu Kosova u Interpolu, koju je u proteklih nekoliko godina obilježilo štošta. Bilo je tu i raznoraznih pokušaja, pa blokiranja da se uopšte raspravlja o članstvu i dođe na dnevni red, pa lobiranja, naročito kod velikih sila, koje je trebalo da “poguraju” manje, pa sastanaka, susreta zvaničnih i nezvaničnih… Sa druge, srpske strane, aktivnosti takođe nisu izostajale, pa Kosovo, praktično, do ovih dana nije ni stiglo do dnevnog reda.

Prvi zahtjev za prijem Kosova u Interpol podnijet je još 2010. godine, ali se o njemu nije ni raspravljalo, jer on nije uspio da dođe na dnevni red. Spekulisalo se da je tada Rusija “umiješala prste”. Isti slučaj desio se 2015. godine, kada je Kosovo ponovo podnijelo zahtjev za članstvo, ali opet nije stiglo do dnevnog reda, zahvaljujući ovog puta Kini, koja se tada protivila članstvu Kosova uz obrazloženje da su “kasno dobili studiju o tome zašto Kosovo treba primiti u Interpol”.

Nakon toga, uslijedio je još jedan pokušaj, i to prošle godine, ali su prištinske vlasti same odlučile da povuku zahtjev, uz obrazloženje da je riječ o “taktici”. Naime, tada se u Pekingu dogodilo da je Palestina primljena uprkos oštrom protivljenju SAD i Izraela da se to dogodi, pa Kosovo nije htjelo da “navuče” bijes na sebe i pokušaj ponovo završi neuspješno.

Ove godine, zahtjev se prvi put našao na dnevnom redu, ali nije sve išlo tako glatko. Naime, mnogi kritičari i protivnici članstva Kosova u Interpolu, u čemu očekivano Srbija prednjači, navode brojne argumente zašto južna srpska pokrajina ne bi trebalo da bude dio ove organizacije. Među njima su i ti da je riječ o kršenju međunarodnog prava, o presedanu, da Kosovo po Rezoluciji 1244 na to nema pravo, da će to značiti odmazdu za Srbe, prije svega one koji žive na Kosovu…

Uz sve to, treba dodati i u velikoj mjeri ispolitizovan proces ne samo kada je riječ o Kosovu, već čitave organizacije, što se prije godinu dana moglo vidjeti na primjeru Palestine.

Foto: Promo
Foto: Promo

Provokacije, slikanje, napad na člana srpske delegacije

Generalna skupština Interpola počela je prije dva dana, a već su se desile neprijatnosti i trzavice.

Naime, najprije se desilo da je prištinska delegacija provocirala srpsku, tako što su njenim predstavnicima dobacivali, slikali ih i u sali i mimo nje, do navodnog napada na jednog člana srpske delegacije.

Da postoje problemi, juče je pedočio i ministar policije Nebojša Stefanović, koji se takođe nalazi u Dubaiju, i koji je naveo da se “politizacija Generalne skupštine Interpola nastavlja”, i da u tome ne učestvuju samo zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova, već i Generalni sekretarijat te policijske organizacije.

Pored nejasnih obavještenja, koja su ne samo neblagovremena, najavljuje se i procedura da ukoliko dođe do glasanja u kome takozvano Kosovo ne dobije potrebnu većinu za ulazak, da će se potom odrediti pauza, a onda nakon pauze ide se na novo glasanje. To je potpuno suprotno pravilima koja jasno govore da će se održati dva glasanja, bez pominjanja ikakve pauze. Očigledno da će svi pokušaji biti uloženi da se u toj pauzi obezbedi potrebna većina ukoliko je ne bude bilo u prvom glasanju – objasnio je Stefanović.

Tokom jučerašnjeg dana desio se još jedan pokušaj da se članstvo Kosova u Interpolu “skine” sa dnevnog reda, na inicijativu Srbije, Kine, Španije, Kipra, Argentine i Surinama. Međutim, mediji su nešto kasnije izvestili da je i ovaj zahtjev odbijen.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu