Svijet

RASTRGAO DRŽAVNE RESURSE Kako je Edi Rama postao najkontroverzniji i NAJBOGATIJI evropski lider

U martu 2016. godine, Socijalistička partija Albanije održala je konvenciju komunističkog stila u srcu Tirane, u istoj kongresnoj dvorani u kojoj su njeni totalitarni prethodnici priređivali marksističke skupove prije više od četiri decenije.

RASTRGAO DRŽAVNE RESURSE Kako je Edi Rama postao najkontroverzniji i NAJBOGATIJI evropski lider
FOTO: VLADISLAV MITIĆ/RAS SRBIJA

Iza scene tog događaja, albanski premijer i predsjednik stranke Edi Rama imao je apsolutnu kontrolu nad listom učesnika i svim medijima koji su bilježili govore socijalističke oligarhije.

Ramina kongresna dvorana bila je ispunjena albanskim poslanicima i ministrima, baronima pranja novca i trgovine drogom, kojima je bijeg u Socijalističku partiju bio jedini način da izbjegnu krivično gonjenje, napisao je svojevremeno “Forin polisi”. Ramina odvažnost da se pojavi u javnosti sa zloglasnim kriminalcima, ne može se porediti sa bilo kojim drugim liderom zapadnih demokratija, ali i šire.

Na parlamentarnim izborima održanim godinu dana nakon ove konvencije, Ramina Socijalistička partija je pobijedila tako što je masovno kupovala glasove, uz pomoć narko-mafije koja vlada zemljom, tvrdi njemački dnevni list Bild.

Ovaj dnevnik je juče, usred višenedjeljnih demonstracija opozicije u Albaniji, objavio tajne snimke albanske policije koji dokazuju da su narko-bosovi vrbovali glasače za Raminu stranku, kao i da novac stečen trgovinom drogom vlada tom zemljom.

Dok Bild zaključuje da se Albanija našla na raskrsnici između demokratskog puta i onog da definitivno postane mafijaška republika, zloćudni tumor komunizma i dalje prevladava u njenoj vladajućoj partiji. Njeni lojalni članovi, kao što su ministar dijaspore Pandeli Majko, bivši ministar spoljnih poslova Ditmir Bushati, šef poslaničke grupe Taulant Bala i bivši ministar unutrašnjih poslova Sajmir Tahiri, trudili su se da jačaju stranačke interese više od nacionalnih, piše Blic.

Kao rezultat toga, ministar finansija Arben Ahmetaj i njegove kolege mogu da očuvaju svoje poslove pranja novca, koje su proširili od obala Paname do Indijskog okeana, tako što će se postarati za dugovječnost svoje partije na vlasti, umjesto da se bave razvojem albanske ekonomije i nacionalnim imidžom u inostranstvu.

Raskošan način života članova Ramine vlade previše je raskošan za milion i po Albanaca koji žive ispod granice siromaštva i zarađuju samo 5 evra dnevno.

Ramini ministri uživaju privilegije javne službe prihvatajuću bogat život i koristeći neke od najluksuznijih vozila, kao što su “mercedese” C klase, “audije” A7 i K7, “porše kajene” i nebrojene “jaguare”.

Uprkos naporima američke vlade da promoviše reformu dekriminalizacije zemlje, sa ciljem da iza rešetaka stavi političare sa kliminalnim dosijeima, jasno je da je Rama glavna prepreka ovoj zakonodavnoj i izvršnoj reformi.

Albanci nisu ni slutili da će članovi Ramine vlade, baš kao i jaguar svoj plijen, “rastrgnuti” državne resurse i postaviti namete poreskim obveznicima da bi kupili skupe “jaguare”, simbole njihovog raskalašnog životnog stila.

Štaviše, nacionalni dug koji će buduće generacije Albanaca morati da plate premašio je sve zamislive cifre. U Tirani skoro da ne postoje direktne strane investicije, zbog toga što članovi vlade vrše pritisak na investotore zbog velikih mita i skupih odmora u inostranstvu.

Komprovitovani zakon o legalizaciji bio je samo šema korupcije osmišljena da ugrozi albansku nacionalnu imovinu, koja je sada pod kontrolom male grupe oligarha iz Raminog jata.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu