Društvo

“RAZLIČITI, ALI JEDNAKI” Mikro mreža u borbi za toleranciju

Udruženje građana Mikro mreža, uz podršku Savjeta Evrope i EU, u okviru projekta “Promocija različitosti i jednakosti u BiH” realizovaće sedam kratkometražnih dokumentarnih filmova s predstavnicima marginalizovanih grupa u BiH u serijalu “Različiti, ali jednaki”.

“RAZLIČITI, ALI JEDNAKI” Mikro mreža u borbi za toleranciju
FOTO: MIKRO MREŽA
Biljana Nedic

Udruženje građana Mikro mreža doprinosi borbi protiv diskriminacije svih građana Bosne i Hercegovine po bilo kojoj osnovi.

Sam naziv Mikro mreža, kako ističu iz udruženja, predstavlja našu državu, naš mikro svijet i ako želimo da živimo u idealnom svijetu moramo prvo napraviti tolerantnom našu mikro zajednicu i između naših ljudi smanjiti diskriminaciju i napraviti mreže za sigurnu budućnost.

Posebna vrijednost ovih dokumentarnih filmova jeste što se provode bez stigmatizacije i diskriminacije, približavajući se evropskom sistemu vrijednosti, gdje svaki pojedinac ima jednaka prava i podjednako je važan, bez obzira na bilo koja lična svojstva uključujući godine, pol, rasu, seksualnu orjentaciju, ekonomsko-socijalni status, nacionalnu pripadnost, vjeroispovijest.

Stvaranje sigurne atmosfere, kroz izgradnju kulture tolerancije jeste jedan od fundamentalnih faktora i ciljeva za cjelokupno društvo Bosne i Hercegovine, tako da svaki pojedinac ima potpuno pravo da slobodno iskazuje svoja uvjerenja i stavove i da su prava svih zaštićena u skladu s evropskim standardima.

FOTO: MIKRO MREŽA
FOTO: MIKRO MREŽA
Muharem Dedić

Posebno je važno da se obrati pažnja na pripadnike marginalizovanih grupa i na govor mržnje, jer svi kao građani ove države imamo građansku odgovornost da se borimo protiv diskriminacije i stigmatizacije na svim nivoima

Udruženje građana “Mikro mreža” je prepoznalo važnost ovog problema i kroz ovaj projekat želi da doprinese širenju i uspostavljanju evropskih vrijednosti i standarda u Bosni i Hercegovini.

Cilj udruženja je da društvo Bosne i Hercegovine bude slobodno i demokratsko za sve građane bez obzira na njihova lična svojsta, kao i da bude društvo bez korupcije, etničke i nacionalne netrpeljivost,  govora mržnje, društvo u kojem se poštoje ljudsko dostojanstvo, koje počiva na toleranciji u kojem vlada pravo i jednake mogućnosti za sve.

FOTO: MIKRO MREŽA
FOTO: MIKRO MREŽA
Branko Ćulibrk

Ovaj značajan projekat finansijski su podržali Savjet Evrope i Evropska unija omogućivši da se medijski čuje glas pripadnika ugroženih grupa, kao i da se istaknu problemi s kojima se pripadnici ovih grupa susreću u svakodnevnom životu i upute se zahtjevi nadležnim institucijama za preduzimanjem konkretnih aktivnosti koje će dovesti do rješavanje tih problema.

Već smo objavili tri dokumentarna filma gdje smo ugostili Muharema Dedića – člana romske populacije, Biljanu Nedić – osobu sa invaliditetom, Branka Ćulibrka – predsjednika Udruženja „Kvart“ i člana LGBTQ populacije, a uskoro ćemo objaviti i preostala četiri dokumentarna filma o ženama žrtvama nasilja, osobama koje imale koronavirus i koje su se suočile s nekim vidom pritiska od strane okoline, povratnici koji imaju problem kao konstitutivne manjine da participiraju u vlasti i migrantska kriza u periodu korona virusa.

Svi dokumentarni filmovi biće objavljeni na Jutjub kanalu portala “Micro mreža“, kao i na veb sajtu www.micromreza.com.

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu