Društvo

"RAZMIŠLJAJTE DOK JEDETE" Nestručne dijete opasne po zdravlje

Građani treba da budu jako oprezni sa dijetama koje, ako su nepravilne i nestručne, ozbiljno mogu da ugroze njihovo zdravstveno stanje.

"RAZMIŠLJAJTE DOK JEDETE" Nestručne dijete opasne po zdravlje
FOTO: PROFIMEDIA

Stručnjaci upozoravaju da takozvane „čudotvorne dijete“ ne postoje, te da ljudi ne bi smjeli samoinicijativno određivati režime ishrane.

Dražena Adamović, specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Banjaluka, kaže za Srpskainfo da su efekti nepravilne dijete gubitak snage i energije, opšta slabost i malaksalost, pad imuniteta, loše raspoloženje, razdražljivost i nervoza. Tu su i pothranjenost, gubitak mišićne i koštane mase, poremećaji probavnog sistema, čak i ozbiljniji poremećaji organizma i pojave raznih bolesti.

Nedostatkom unosa hranljivih materija dolazi do raznih poremećaja u organizmu, te pojave oboljenja. Dijeta mora da bude određena stručno i prema uputstvu i da se sprovodi pod stručnim nadzorom, kako bi se postigao najbolji rezultat i efikasnost. Najbolji savjet nutricioniste je: „Razmišljajte dok jedete, kad jedete, šta jedete i koliko jedete“. Glavni pokazatelji da dijeta ne ide u željenom pravcu su promjene u stanju i funkcionisanju organizma, loši rezultati dijetalne ishrane, odnosno nezadovoljna osoba – kaže Adamovićeva.

Obroci

Prema njenim riječima, generalna pravila sveke dijete su dobro zdravstveno stanje osobe, poštovanje propisane dijete, četiri-pet obroka dnevno, tri glavna obroka i dvije užine.

– Obroci treba da budu u optimalnom razmaku od tri do četiri sata. Neophodan je dovoljan unos tečnosti, unos svih potrebnih nutritivno vrijednih namirnica, redovna i pravilna fizička aktivnost. U ishrani treba da budu zastupljene namirnice u sljedećim odnosima – 45 odsto složenih ugljikohidrata, 25 odsto proteina i 30 odsto zdravih masnoća – objašnjava Ademovićeva.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

U Institutu za javno zdravstvo RS naglašavaju da je peporuka SZO da se nedjeljno mršavi pola kilograma, tako da mjesečno mršavljenje optimalno iznosi dva kilograma, pri čemu treba da se gubi masna masa.

–  Izuzetak je prvi mjesec, kad se nešto više gubi na tjelesnoj masi, ali to je na račun razgradnje glikogena i gubljenje vode iz organizma, a ne samo masne mase. Poznato je da naglim mršavljenjem i  mobilizacijom veće količine masnih kiselina može doći do stvaranja kamena u žučnoj kesi, pojave dijabetesa, i uopšte – to je stresno stanje koje može kod žena da dovede do promena u menstrualnim krvarenjima i do pada imuniteta – upozorava subspecijalista ishrane u IJZ Ljiljana Stanivuk.

Priprema

Ovi su, kako kaže, samo neke od neželjenih posljedica naglog mršavljenja.

– Mršavljenje može biti praćeno gubljenjem ne samo masne, nego i mišićne mase, vode, koštane mase, što svakako mijenja kompoziciju organizma i može imati štetne posljedice po zdravlje – naglašava naša sagovornica.

Dodaje da je, osim pravilnog izbora i količine, bitno da se namirnice pravilno pripremaju.

– Uvijek treba dati prednost konzumiranju svježih namirnica, gdje nije potrebna termička obrada. Kod termičke obrade prednost treba dati kuvanoj, dinstanoj i u foliji ili na električnom roštilju pripremanoj hrani, sa što manje dodate masnoće i soli u pripremi hrane. Treba izbjegavati prženje i pečenje u dubokoj masnoći, pohovanje, prelijevanje hrane raznim masnim prelivima i saftom – ističe Stanivuk.

Ne treba gladovati

Osobe koje su na dijeti ne treba da gladuju, a pravilo je: „Jedem da bih živio, a ne živim da bih jeo“.

– Ponovno debljanje nakon završene dijete može da se spriječi nastavkom pravila uravnotežene i zdrave ishrane, redovnom fizičkom aktivnošću i nepretjerivanjem sa lošim navikama u ishrani. U organizam treba da unesemo onoliko hrane koliko dnevno potrošimo. Naime, dijeta nije gozba ni gladovanje, ona predstavlja isključenje ili smanjenje loših navika u ishrani – kaže dr Ademović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije