Društvo

Rekonstrukcija zidina Starog grada: Trebišnjicom će da plove čamci po ugledu na NEKADAŠNJE LAĐE

U Trebinju je počela rekonstrukcija zidina Starog grada uz marinu na Trebišnjici, gdje će se uskoro vezati lađe.

Rekonstrukcija zidina Starog grada: Trebišnjicom će da plove čamci po ugledu na NEKADAŠNJE LAĐE
FOTO DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA
Rekonstrukcija zidina Starog grada.

Rekonstrukcija dijela zidina, uređenje dokova i prilaza marini radi se u okviru projekta „Život na granici BiH i Crne Gore Stare staze bezvremenog nasljeđa i tradicije“, koji provodi Kulturni centar sa partnerima iz Trebinja i crnogorskih opština Nikšić i Plužine.

Koordinator projekta Miljan Vuković kaže da je ovo samo jedna od aktivnosti koje se realizuju u Trebinju i susjednoj Crnoj Gori.

– Cilj projekta je povezivanje kulturnog nasljeđa sa turizmom. Kad smo kreirali projekat, prepoznali smo kao jedan od glavnih problema u Trebinju, da poprilično veliki broj kulturno-istorijski i vrijednih objekata i lokacija nije u dovoljnoj mjeri valorizovan u turističkom smislu – pojasnio je on.

Dodaje da bi prvi čamci po ugledu na nekadašnje lađe trebalo da zaplove Trebišnjicom do polovine narednog mjeseca.

– U toku je izrada deset trebinjskih barki, a isto toliko lađi, malo drugačijeg oblika, biće potopljeno u rijeku Zetu u Crnoj Gori – naveo je Vuković.

Dodaje da će u Trebinju biti postavljene i dvije „pametne“ klupe nove generacije sa internet konekcijom, jedna na marini uz Trebišnjicu, a druga ispred Kulturnog centra u Trebinju.

Na zgradi trebinjskog Kulturnog centra već  je montiran LCD displej, čija je osnovna namjena turistička prezentacija nedovoljno afirmisanih lokacija i objekata kulturno-istorijskog nasljeđa na području juga Hercegovine.

Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto: Dubravka Čolović/RAS Srbija

Vuković ističe da angažovani eksperti rade na obradi i opisivanju 16 odabranih lokacija i objekata u Trebinju i četiri na području Bileće, koje će, zajedno sa još 20 lokacija na području opština Nikšić i Plužine, dobiti i table sa QR kodom, posredstvom kojeg će posjetiocima već na lokaciji biti omogućeno da putem interneta iščitaju sve vezano za neki objekat, ali i turistička knjiga i promotivni video.

Među odabranim lokacijama koje će biti mapirane su i spomenik oslobodiocima Trebinja, spomenik Petru Petroviću Njegošu u centru grada, stari grad Klobuk na granici sa Crnom Gorom, a u Bileći je na listi odabranih spomenika kulturno-istorijskog i vjerskog nasljeđa i manastir Dobrićevo na Bilećkom jezeru.

– Ovim projektom biće mapirano ukupno četrdesetak lokacija i spomenika kulturno-istorijskog nasljeđa u dvije države, koji su poprilično zapušteni, a mogu obogatiti turističku ponudu pograničnog prostora – navodi Vuković.

Projekat vrijedan 330.000 evra

Vrijednost projekta je 330.000 evra, od kojih EU finansira 85 odsto iznosa, dok je preostalih 15 odsto obaveza grada, Kulturnog centra Trebinje i Centra za kulturu Plužine.

Projekat koji je počeo u januaru ove godine traje do aprila 2019. godine, a predviđene su i druge aktivnosti u dvije susjedne zemlje, RS i Crnoj Gori, među kojima je i obuka turističkih vodiča.

Najveći dio zidina koje opasavaju Stari grad u Trebinju je obnovljen prije nekoliko godina, a zapušten je ostao upravo dio kod marine na Trebišnjici.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije