REMI U DERBIJU Vranješ sa bijele tačke donio bod Borcu

Derbi susret 28. kola Premijer ligfe BiH između Veleža i Borca završen je bez pobjednika - 1:1.

Na ovaj način prekinuta je serija pobjeda Banjalučana, imali su ih šest u nizu, a ni ovog puta nisu uspjeli da sruše negativnu tradiciju i osvoje sva tri boda u Vrapčićima

Početak susreta protekao je u terenskoj dominaciji gostiju, ali bez većih prilika, da bi na drugoj strani Edo Vehabović u 10. minutu dobro šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je lopta otišla tik pored lijeve stative.

Pet minuta kasnije poslije kornera koji je izveo Almedin Ziljkić u odličnoj prilici se našao Dejan Uzelac, ali je sa ivice peterca glavom šutirao pored gola.

Velo brzo Dino Hasanović je pokušao da ugorzi gol Banjalučana, ali je šutirao pravo u golmana Bojana Pavlovića.

Uslijedio je nešto mirniji dio igre sve do 29. minuta kada je Dejan Georgijević varkom izbacio Uzelca, ali mu je Dino Ćorić ušao u šut i izbio loptu u korner.

Đorđe Ćosić je u 35. minutu pokušao iz daljine, ali je šutirao visoko iznad gola domaćih.

Posljednju priliku u prvom poluvremenu imao je Almedin Ziljkić, pokušao je iz slobodnog udarca sa više od 25 metara, lopta je išla u gornji desni ugao, ali je Slaviša Bogdanović uspio da izbije loptu.

Prije odlaska na odmor stručni štab Borca je došao u velike probleme: prvo je trener Maksimović morao da zamijeni Pavlovića koji je povrijedio zadnju ložu, a zamijenio ga je Nikola Lakić.

Zatim je Uzelac nehotično udario Ćosića u lice i raskrvario mu nos, ali je prvotimac Borca nastavio meč u drugom poluvremenu.

Poslije samo sedam minuta igre u drugom poluvremenu na povrdu se požalio i Dino Ćorić, pa je umjesto njega u igru ušao Siniša Dujaković.

Banjalučani su imali dobru oziciju da iz slobodnog udarca u 56. minutu ugroze gol rivala, ali je Ziljkić izabrao loše rješnje da pokuša proigrati Aleksandra Subića, međutim lopta je otišla u gol aut.

Mostarci su izveli brz napad na nepostavljenu odbranu Borca Haris Ovčina je sa desne strane uputio povratni pas, a na loptu je natrčao Brandao de Souza i zakucao je u mrežu.

Mogli su “Rođeni” da udvostruče prednost u 65. minutu, prvo je izblokiran udarac Nemanje Anđušića, lopta je stigla do Darija Fereire koji je šutirao, ali je za malo bio neprecizan.

Samo minut kasnije poslije greške Zvonića lopta je došla do Gorana Zakarića koji je raspalio po njoj, ali je bio veoma neprecizan.

Vehabović i Anđušić su zaprijetili u 77. minutu, međutim nisu uspjeli da povise vođstvo svog tima, a ni Zvonić glavom nije uspio da sprovede loptu u mrežu u 82. poslije centaršuta Slaviše Radovića iz slobodnog udarca.

Finiš susreta pšrotekao je u konstantnim napadima gostiju, a domaći su čekali šansu iz kontranapada.

U 88. minutu poslije šuta Dejana Melega golman Bogdanović je odbio loptu do Panajotisa Moraitisa na kog je neoprezno startovao Radović, pa je sudija Zoran grbić pokazao na bijeli tačku.

Ogovornost je preuzeo kapiten Stojan Vranješ koji je jako i precizno šutirao sa bijele tačke te tako donio izjednačenje crveno-plavima.

Premijer liga BiH, 28. kolo: petak: Radnik – Sloboda 1:2 (1:0), Velež – Borac 1:1 (0:0), subota: Krupa – Mladost (15), Sarajevo – Željezničar (16.55), Široki Brijeg – Zrinjski (19.05), ponedjeljak: Olimpik – Tuzla Siti (15 časova).

Plasman: Borac 54, Sarajevo 53, Velež 52, Zrinjski 49, Široki Brijeg 45, Tuzla Siti 44, Željezničar 40, Sloboda 31, Mladost 27, Olimpik 23, Radnik 21, Krupa 19 bodova.