Društvo

REZULTATI ONLAJN NASTAVE “Učenici su slabiji nego prošle godine u isto vrijeme”

Nakon što je prethodna školska godina završena dok su đaci sjedeli u svojim kućama, oni su se vratili u klupe u septembru.

prazna učionica
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Međutim, prošlo je već prvo tomjesečje, a situacija nije obećavajuća, s obzirom na to da su đaci ponovo poslati na duži raspust zbog epidemije korona virusa.

Prosvjetni radnici analiziraju rezultate koje su đaci postigli za ovaj kratak period, a portal zrenjaninski.com piše da je u tom gradu preovlađujuća ocjena da će đaci biti lošiji nego u istom periodu prošle godine.

– Molimo Boga da što duže ostanemo u školi, kako god da je u njoj organizovana nastava, i da se koliko god je moguće odloži potpuni prelazak na onlajn nastavu. Rezultati na testovima na kraju prvog tromjesečja su jako loši.

učenici
FOTO: R. GETEL/RAS SRBIJA

– Đaci su shvatili da tokom dana kada ne idu u školu ne moraju da prate nastavu, što naravno nije tačno. Kod nas u školi imamo djece koja nemaju tehničku podršku za praćenje nastave onlajn. I platforma preko koje radimo onlajn je zahtjevna, internet puca, nije lako – kaže Snežana Boldižar, nastavnica istorije u Osnovnoj školi “Petar Petrović Njegoš”.

U školama koje imaju manje učenika uspjeli su da organizuju nastavu tako da sva djeca idu u školu, po grupama. Međutim, i u tim školama rezultati u prvom tromjesečju nisu sjajni.

Većina prosvjetnih radnika smatra da je u prvom tromjesečju plaćen danak i proljećnoj onlajn nastavi. Kažu, djeca koja su krenula u prvi razred nisu imala vremena da na predškolskom nivou nauče da sjede na času. Pojedini bivši prvaci su krenuli u drugi razred a da ne umiju da čitaju i pišu, a sadašnji trećaci iz drugog razreda su stigli a da nisu savladali latinicu.

Kako kažu prosvjetni radnici, novu školsku godinu trebalo je početi onim dijelom gradiva koje nije dobro savladano u proljeće.

– U nižim razredima je situacija bolja, jer su nam mališani išli u školu svakog dana, podeljeni po grupama. U višim razredima situacija nije sjajna. Đaci bi trebalo da tog dana, kada nisu u školi, nastavu prate preko televizije. Da li to rade? Većina ne. Kada dođu u školu, nastavnik, prema planu i programu, nastavlja da predaje, očekujući da je prethodna lekcija ispraćena i naučena. U većini slučajeva se to ne dešava. Rezultati u prvom tromjesečju su loši, ali će oni poslužiti kao putokaz za naredni period – ističe Zlatko Bulić, direktor Osnovne škole “Branko Radičević” u Čenti.

Pročitajte još

Učenici su u skoro svim slučajevima podijeljeni u grupama, a niži razredi uglavnom idu u školu svakog dana.

Što se tiče rezultata, direktorka škole “2. oktobar” Sanja Gerbeš kaže da je na završnom ispitu uspjeh učenika bio u blagom padu, ali da se poslije prvog tromjesečja ne primećuje razlika u odnosu na prošlu godinu.

– Ako poredimo uspjeh u prvom kvartalu ove školske godine i rezultate na istom prošle godine, razlike gotovo i da nema. Prisutno je formativno i sumativno ocijenjivanje. Kvartalno se ne zaključuju ocjene, nego se prati rad učenika u cilju pospješivanja njihovog uspjeha. Dosadašnji uspjeh je u skladu sa učeničkim zalaganjem i nema većih odstupanja – rekla je za Sanja Gerbeš, prenosi Telegraf.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije